SME

PUBERTA alebo ako sa vo svete dieťaťa stávate outsiderom

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk Dátum uverejnenia článku:  6. február 2008 Svojské obliekanie, „cool“ vzhľad, bizarné ozdoby, hlučné záujmy, unudený výraz, obmedzená slovná zásoba na neidentifikovateľné zvuky (uhm a mmm), mátožné

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk 
Dátum uverejnenia článku:  6. február 2008

Svojské obliekanie, „cool“ vzhľad, bizarné ozdoby, hlučné záujmy, unudený výraz, obmedzená slovná zásoba na neidentifikovateľné zvuky (uhm a mmm), mátožné pohyby – ak ste na vašom potomkovi zaznamenali podobné príznaky, verte, nejde o žiadnu chorobu, ani ho neuniesli mimozemšťania. Je to proste puberta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlastný svet bez dospelých

Trošku nadsázky na úvod. V skutočnosti sa váš potomok nachádza v dôležitom a zložitom období svojho života - v období adolescencie, čiže puberty. Z dieťaťa (pozor, na takéto oslovenie začína byť mimoriadne citlivý) sa stáva jedinec na prahu dospelosti. Cíti sa byť dospelákom so všetkými právomocami. Zobúdza sa vnímanie vlastnej autonómie – už nechce byť malým poslušným dieťaťom, ktoré spraví, čo sa mu povie. Má vlastný názor a obzvlášť rád sa púšťa do konfrontácie so staršími.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa však zmieta vo víre paradoxov - odmieta autoritu dospelých, ale stále je závislý na rodičovskom servise, túži po uznaní, zároveň je prehnane kritický k sebe aj k okoliu, chce byť pochopený, ale bráni rodičom nahliadnuť do svojho vnútra. Vzďaľuje sa od rodiny a gro svojich aktivít presúva mimo rodiny medzi rovesníkov, priateľov, prvé lásky. Práve prostredie spolužiakov a kamarátov je so všetkými možnosťami spoločenského vybitia oveľa pútavejšie – tu môže byť sám sebou, nikto ho nepoučuje, nikto im nič neprikazuje, môže robiť, čo sám uzná za vhodné. Spolu so svojimi vrstovníkmi si vytvárajú vlastný svet, kam nesmie žiaden dospelý! Tak či tak, milí rodičia, začínate byť na vedľajšej koľaji!

Rizikové experimenty

Fáza dozrievania v muža a ženu je teda významným, ale aj zložitým a často až rizikovým obdobím. Mladí chcú všetko skúsiť na vlastnej koži, chcú byť „in“, robiť to čo ostatní, podobať sa im. A tak sa teda z času na čas stane, že váš syn alebo dcéra prídu domov v podnapitom stave. Ak sa to však nestáva opakovane, netreba hneď kresliť čerta na stenu. Podobné experimenty sú vlastné takmer každému adolescentovi. Opica po žúre bude preňho zrejme najlepším poučením, hlavne ak je znásobená dôrazným príhovorom od vás. Vo väčšine prípadov sú teda občasné výstrelky takpovediac normálne.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočným nebezpečenstvom je, ak tínedžer vyhľadáva extrémne záľuby ako náhradu za niečo, čo mu chýba doma – rodičovské porozumenie, láska, podpora, vedenie, disciplína. Všetko, čo nedostal, pochopiteľne hľadá v náhradných objektoch. Ideálnym útočiskom sa stáva partia rovesníkov. Na jeho podkopané sebavedomie, či túžbu po dobrodružstvách pôsobí tlak skupiny. Stotožňuje sa s názormi a postojmi členov skupiny, chce tam patriť a podieľať sa na spoločných činnostiach. Skupinová nuda môže vyústiť v potulovanie sa, vysedávanie v baroch, či užívanie drog, hranie automatov, prípadne až kriminálnu činnosť.

Dôležité je dohodnúť si pravidlá

Ako však zabrániť tomu, aby váš potomok nemal prsty v nekalých činnostiach? Nuž určite vám nepomôže, ak budete sliediť a podrobne ho vypočúvať, vždy keď príde domov. Ani keď mu zaplníte voľný čas študijnými aktivitami alebo krúžkami. Čím viac sa ho budete snažiť mať pod kontrolou, tým viac vám bude unikať. Musíte si totiž uvedomiť, že vás nepotrebuje ako dozorcu ťukajúceho na ciferník hodiniek, ale ako prijateľnú autoritu. Totiž, tak ako tínedžer túži prekračovať hranice k slobode, akosi podvedome a skryto potrebuje, aby mu túto slobodu niekto prirodzene ohraničil. Musí si byť istý, kam môže zájsť, čo si môže dovoliť. Potrebuje, tak ako kedykoľvek predtým, cítiť stabilitu a zázemie. Nedajte sa teda odradiť kamenným výrazom a chladným správaním. Tým len naoko manifestuje „toto je môj život a teba do toho nič“, v skutočnosti vás stále potrebuje. Je na vás, aby ste vycítili mieru voľnosti, ktorú mu poskytnete. Voľnosť však musí stáť na pevných základoch – pravidlách:

SkryťVypnúť reklamu
  • Partnerstvo - Na príkazy je váš adolescent pravdepodobne „alergický“, skôr potrebuje mať pocit, že aj jeho slovo má u vás váhu. Viac docielite, ak mu dovolíte byť partnerom ako obeťou „diktatúry“.
  • Pravidlo dohody – Výsledkom partnerskej komunikácie by mala byť dohoda o spoločnosti, mieste a dĺžke pobytu mimo domova. On má právo na vlastný výber činností a spoločníkov, vy máte právo na informácie.
  • Nedodržanie dohody – V prípade porušenia dohody, nasleduje trest: má viesť k uvedomeniu si zodpovednosti za správanie.
  • Žiadne klamstvá – Ak sa klamstvo objavuje častejšie a ide o závažnejšie lži, nerobte sa, že nič nevidíte. Potomok by mal vedieť, že klamstvom sa nezbaví zodpovednosti za svoje činy. Ani ho však príliš nekádrujte - viac docielite, ak v ňom vyvoláte oprávnené výčitky svedomia tým, že mu ukážete, že klamstvom nič nedocieli a zbytočne narúša vašu vzájomnú dôveru.
  • Vzájomný rešpekt – Pravidlo spočíva v uznaní svojbytnosti oboch partnerov (rodič, dieťa) v zmysle hesla „ja rešpektujem teba, ty rešpektuješ mňa“. Vaše dieťa by malo rešpektovať autoritu staršieho, vy zase právo dieťaťa na súkromie.
  • Vzájomná dôvera - Ak sa dohodnete na pravidlách, dôverujte potomkovi, že ich dodrží. Nerobte zo seba detektíva. Odmení sa vám rovnakou dôverou a bude ochotnejší zveriť sa vám.
  • Hoci je viac než isté, že vo svete svojho potomka sa neodkladne stávate outsiderom, vedzte, že tým, že vás naoko vylúčil z okruhu svojich záujmov, vaša úloha rodiča je aj tak nenahraditeľná. Zachovajte si autoritu, ale s nezvratným vedomím, že u vás doma sa ocitol „ktosi dospelý“.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 61 628
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 134
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 703
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 810
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 964
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 151
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu