SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Liposukcia - odsatie tuku

Pre PRIMAR.sk:  Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .   Mnohí zo záujemcov, ktorí dnes prichádzajú na konzultáciu k nám ohľadne liposukcie, sú už vopred informovaní z rôznych

Pre PRIMAR.sk: 

Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .

 

Mnohí zo záujemcov, ktorí dnes prichádzajú na konzultáciu k nám ohľadne liposukcie, sú už vopred informovaní z rôznych zdrojov, prevažne z bulvárnych časopisov. Tieto informácie vyznievajú často veľmi rozporuplne, dokonca v neprospech tejto novodobej, originálnej a veľmi účinnej operačnej techniky slúžiacej na zoštíhlenie tela.

Liposukcia znamená odsatie tuku. Konkrétne ide o podkožný tuk. Liposukcia má však aj svoju kreatívnu zložku, a to tvarovanie príslušnej oblasti tela tak, aby táto harmonicky ladila s okolím. Aj pri veľmi radikálnom odsatí ponechávame pod povrchom kože asi 1 -1,5 cm vrstvu tuku, ktorá zabezpečuje vláčnosť, pružnosť a normálne prekrvenie kože.

SkryťVypnúť reklamu

Efekt tohto zákroku je výrazný a trvalý. U štíhlych mužov a žien, ktorých trápia tukové ložiská na bruchu, stehnách, či drieku, je prakticky jediným riešením liposukcia. U obéznych ľudí veľmi pomôže odsatie aspoň určitých partií, ktoré bránia pri pohybe, či pri hygiene.

Ja osobne robím liposukciu veľmi často a rada, napriek tomu, že operácia patrí medzi fyzicky i duševne veľmi náročné estetické operácie. Avšak krásne zoštíhlenie drieku, predĺženie stehien, odstránenie rôznych tukových záhybov v podbrušku, pod podprsenkou a podobne je veľmi povzbudzujúce pre ďalšiu prácu v tomto smere. Množstvo odsatého tuku sa meria v objemových jednotkách. Množstvo a kvalitu odsatého tuku sleduje operatér počas zákroku v priehľadnom kalibrovanom valci. Tuk nesmie obsahovať viac krvi ako je zdravotne únosné.

SkryťVypnúť reklamu

Bežná liposukčná kanyla má priemer asi 0,5 cm a otvory, ktorými vniká do kože nemajú presiahnuť 1 cm. Tupá kanyla deštruuje podkožný tuk a zároveň ho v podtlaku nasáva. Pri tzv. vibračnej liposukcii je tuk deštruovaný ultrazvukom. My používame mechanickú liposukciu, nakoľko vedľajšie nežiaduce účinky vibračnej liposukcie nie sú dostatočne známe.

Malé množstvo odsatého tuku nemá významný vplyv na celkový stav tela. S množstvom odsatého tuku však stúpa traumatizácia organizmu. Je potrebná dôsledná pooperačná starostlivosť. O domácej liečbe a pooperačnom priebehu sú naši pacienti informovaní. Vedia, čo môžu očakávať. „Liposukčné prádlo" je elastický dres, ktorý bráni krvácaniu, vzniku veľkého opuchu a podporuje kožu v postupnom sťahovaní. Nosí sa niekoľko týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

I keď je liposukcia novodobá chirurgická metóda vyžaduje jej vykonávanie klasické medicínske podmienky. Len vtedy je metódou bezpečnou s trvalými a potešujúcimi výsledkami.

 

Je liposukcia nebezpečná?

Liposukcia je veľmi originálna novodobá a účinná operačná technika na zoštíhlenie tela, ktorou dosahujeme zlepšenie vzhľadu. Ako metóda má iné princípy ako klasické operačné techniky a dodnes hlavne u nás prihliada na ňu mnoho plastických chirurgov skepticky. Klasická estetická chirurgia však neponúka výhodné riešenie ľuďom, ktorí sa chcú zbaviť tukových rezervoárov vzdorujúcich úplne všetkému. Tu je liposukcia vtipné a účinné riešenie.

Prvou podmienkou úspešnej liposukcie je dobrý zdravotný stav pacienta. U žien i obdobie mimo menštruácie.

Celková anesthézia používaná pri liposukcii je vnútrožilného typu. Dýchacie plyny nepoužívame, nakoľko klasická hlboká anesthézia s relaxáciou svaloviny nie je u liposukcie potrebná.

Ako každá operácia, vyžaduje liposukcia klasické operačné podmienky. Sterilnú dobre vybavenú operačnú sálu a skúsený personál. Riziko infekcie je tým znížené prakticky na minimum. Rany po liposukcii sa výborne hoja, antibiotická liečba nie je potrebná.

S množstvom odsatého tuku stúpa traumatizácia organizmu pacienta. V estetickej chirurgii však rešpektujeme zásadu, že základné funkčné hodnoty organizmu musia ostať zachované. Množstvo odsatého tuku určuje operatér. Jeho pôvodný odhad môže zmeniť, napríklad väčšie množstvo krvi v odsatom tuku. Tento stav sleduje operatér neustále v priehľadnom kalibrovanom valci.

Znalosť faktu, že každá operácia so sebou prináša riziká, patrí dnes ku všeobecnej inteligencii. Tieto riziká sú však v estetickej chirurgii minimalizované a pohliadanie na liposukciu pesimisticky je neadekvátne jej pekným výsledkom.

 

Neforemná zadnica

Nosím rada úzke nohavice. Manžel ma upozornil, aby som si dala radšej sukňu, lebo mám veľký zadok. Dá sa s tým niečo robiť?

Bezosporu, najideálnejším spôsobom ako prísť za normálnych okolností k peknej zadnici, je cvičenie.

Sú však prípady, keď genetika, vek a sedavý spôsob života zohrajú svoju negatívnu rolu. Pôvodne zaokrúhlené tvary sa zmenia na zaoblené obdĺžniky, či lichobežníky. Nejedenkrát sa veľkosť spodného dielu obleku líši od horného aj o 1 - 2 čísla.

Tento stav spôsobuje zvýšená tuková vrstva. U mladých žien, ktoré majú inak štíhlu a proporcionálnu postavu sa tuk usádza nad bedrovými kĺbami a na zadnej strane stehien. Diéty nemajú žiadny účinok, nepomáha ani cvičenie. Tuk sa v tejto lokalite u nich ukladá geneticky. Videla som dokonca anorektické typy žien, ktoré mali napriek hladovaniu v tejto oblasti výrazné tukové vankúše.

Iný typ deformácie zadnice spôsobuje tuk usadený v jej horných kvadrantoch. Zadnica dostáva tvar obráteného trojuholníka alebo štvoruholníka. Tento typ usadzovania tuku je typický pre obezitu alebo sedavý denný režim.

Ďalším zvláštnym typom usadzovania tuku na zadnici je usadzovanie tuku nad kostrčou. Je výsledkom odchylného postavenia rozhrania bedrovej a krížovej chrbtice.

Posledným typom deformácie, s ktorým sa stretávame na našich konzultáciách a operáciách, je usadzovanie tuku nad svalovinou zadnice, čím sa stáva príliš vyklenutou oproti ostatnému štíhlemu telu.

Formovanie zadnice patrí medzi liposukčné zákroky. Len výnimočne pri prevísaní tkaniva odstraňujeme tuk spolu s kožou. Zákroky si vyžadujú celkovú anesthéziu a jednodňovú hospitalizáciu. Pooperačný priebeh po liposukcii je pomerne jednoduchý, spojený s opuchom, modrinkami a obtiažnym sadaním. Pohyblivosť je plná, kľudový režim je však vhodný, hlavne prvé dni po operácii. Pri klasickej operácii s odstránením kože a tuku je do obdobia 1 týždňa pohyblivosť primerane obmedzená, stav je náročnejší na pooperačnú disciplínu. Rekonvalescencia trvá 1-2 týždne.

 

Po tehotenstvách som pribrala. A najviac na bruchu. Neviem si s tým dať rady. Pomôže mi liposukcia?

Predná brušná stena je veľmi často oblasťou, kde sa tuk ukladá v hojnom množstve. U niektorých ľudí ako u žien, tak i u mužov, je toto ukladanie podmienené geneticky a býva súčasťou celkovej obezity. Vyskytuje sa však i u ľudí s normálnou váhou. U žien sa stupňuje po pôrodoch, keď je elasticita kože znížená a tuk sa bez odporu ukladá v podbrušku a okolí pupka. Osobitné valy vytvára nad jazvami po cisárskom reze, po slepom čreve, po operáciách ľadvín. I štíhli muži občas sledujú tukové nadbytky po bokoch drieku alebo v podbrušku. Tento tuk má chabý metabolizmus a na svoju obnovu potrebuje minimum energie. Je hluchý i na špeciálne diéty. Pri chudnutí reaguje ako posledný.

Ukladanie tuku na prednej brušnej stene môže byť spojené s prítomnosťou strií - vnútorných kožných prietrži striebristej farby. Tieto strie neobsahujú elastické vlákna, takže koža pod váhou tuku prevísa nadol hlavne v oblasti podbruška, alebo v okolí pupka.

K riešeniu stukovatenia prednej brušnej steny pristupujeme diferencovane. U pevnej prednej brušnej steny, kde je koža dostatočne elastická, previs minimálny alebo žiadny, svalovina silná, vykonávame liposukciu. Okrem odsatia tuku nad, okolo a pod pupkom, často súčasne formujeme driek a bočné partie trupu. V takýchto prípadoch je liposukcia veľmi uspokojivým riešením.

Keď sú prítomné strie, previs alebo chabosť prednej brušnej steny, volíme klasickú chirurgickú techniku. Pri nej resekujeme kožný a tukový nadbytok. Výsledkom je oblúkovitá jazva v podbrušku siahajúca až na boky. Pri ideálnom priebehu je tenká a schovaná v spodnom prádle. Predná brušná stena sa stáva plochá. Jej tuková vrstva je však schopná obnovy. V niektorých prípadoch vykonávame následnú liposukciu. Abdominoplastiku a liposukciu nevykonávame súčasne pre vysokú pravdepodobnosť komplikácií a dlhú rekonvalescenciu. Oba výkony vyžadujú dobrú spoluprácu plastického chirurga a pacienta pred i po operácii a počas rekonvalescencie, ktorá trvá 2-3 týždne. Výsledky oboch operácií sú obdivuhodné. Plastický chirurg nimi skutočne dokáže zmeniť postavu svojho pacienta.

 

Všetky ženy v našej rodine majú väčšie brušká a rovný pás. Dá sa driek vytvarovať liposukciou?

Štíhly driek je výrazný estetický prvok ženskej postavy uznávaný už niekoľko storočí a niekedy až chorobne zdôrazňovaný. Je podmienený nízkou vrstvou podkožného tuku v dolnej polovici trupu, malým množstvom vnútrobrušného tuku, pevnou svalovinou brušnej steny a chrbta a tiež užším dolným okrajom hrudného koša.

Na otázku, či môže estetický chirurg vytvarovať užší driek, keď nepomôžu diéty a cvičenia, sa dá v zásade odpovedať kladne. V jednoduchšom prípade dosiahneme zúženie drieku liposukciou. Liposukčnou kanylou odsajeme tuk z chrbtovej, bočnej i prednej časti drieku, sponad pupka i z podbruška. Nasleduje nosenie elastického prádla po dobu 3-4 týždňov.

V ťažších prípadoch napríklad po pôrodoch, keď sa stukovatenie drieku spája i s previsom kože, vykonávame v prvej fáze lifting kože prednej brušnej steny, čím dosiahneme tzv. ploché brucho. V druhom sedení odsajeme tuk a driek liposukciou vytvarujeme. Týmto spôsobom docielime zúženie pásu u každej zdravej ženy.

Operácie takého typu ako je vyňatie dolných rebier sa u nás nevykonávajú pre ich nepriaznivé zdravotné následky. Jednou z prvých zásad estetického chirurga totiž je - nepoškodiť zdravie svojho klienta.

 

Dá sa odsávať aj tuk na chrbte?

Tento druh kožných záhybov podložených tukom sa obvykle vyskytuje u žien pri určitom stupni obezity, ale nie je zriedkavé ani u štíhlych žien a mužov. Sú lokalizované pod dolným okrajom podprsenky a kaskádovite nasadajú na ďalšie záhyby navrstvené nad driekom. Driek je nevýrazný a zadnica sa javí ako plochá. Vzniká tzv. typ „jablko". Mnohým nepomôže ani diéta a cvičenia. Riešením je jednoznačne liposukcia.

Koža chrbta má výhodu vo svojej pružnosti a pevnosti. Keď ju odsatím zbavíme tuku, priľahne bez previsu pevne ku svojej spodine tvorenej svalovými blanami. Výsledkom je chrbát bez faldov, driek a zvýraznenie zadnice.

Operácia je pre nás pomerne náročná nakoľko ju vykonávame v polohe na bruchu. Liposukčná kanyla sa pohybuje v tukovom tkanive, ktoré je tuhšie ako napríklad tukové tkanivá na prednej brušnej stene alebo na stehnách. Celková anesthéza je pri tomto rozsahu liposukcie nevyhnutná. Nároky na vytvarovanie tejto oblasti sú vysoké a vyžadujú od nás estetické cítenie. Väčšinou je odsatie možné vykonať v jednom sedení. Z miesta tukového depozitu možno odňať tuk tak, aby príslušná oblasť bola v súlade s okolím. U štíhlych osôb s tukovým depozitom možno odsať tuk až na hrúbku 1 -1,5 cm, ktorú ponechávame, aby si koža zachovala svoju vláčnosť. Bolestivosť po operácii je tupá, strednej intenzity charakteru svalovice a trvá 3-4 dni po operácii, v štádiu opuchu. Rekonvalescencia trvá podľa množstva odsatého tuku 1-2 týždne. Hojenie liposukčných otvorov zošitých stehmi trvá 10 dní. V oblasti chrbta sa vyskytujú aj iné tukové depozity, ktoré je možné riešiť liposukciou. Nachádzajú sa v oblasti šije a kostrče.

 

U žien sa mi páčia štíhle nohy. Ja som nižšej postavy a mám hrubé lýtka. Dá sa to operovať?

Vysoká vrstva podkožného tuku sa občas vyskytne i na lýtkach. Obvykle ide o dedičné ukladanie tuku na celých dolných končatinách, pričom ostatné telo býva štíhle. Pokiaľ sa spolu s pacientom rozhodneme zoštíhliť dolné končatiny, lýtka riešime skoro vždy osobitne.

V prvom rade je nutné rozlíšiť, či je zhrubnutie lýtok skutočne u dotyčnej osoby spôsobené tukom. Z estetického zákroku na lýtkach je úplne nevyhnutné vylúčiť ľudí s chorobným zhrubnutím lýtok napríklad pri ochoreniach lymfatických ciev, žíl, srdca, obličiek a podobne.

Nadbytok podkožného tuku na lýtkach sa dá úspešne odsať liposukčnou kanylou. Zachovanie alebo vytvorenie pekného tvaru, obojstranná symetria a hladkosť sú podmienkou dobrého výsledku. To radí liposukciu lýtok medzi náročnejšie typy liposukcií. Operujúci musí tiež rešpektovať nervové zakončenie a bohatú cievnu sieť lýtok. Preto sa klienti občas stretnú u estetického chirurga s odmietnutím tejto operácie. V našom zariadení liposukciu lýtok robíme a považujeme túto telesnú lokalitu za vďačný objekt pre liposukciu.

 

Zistila som, že sa mi ukladá tuk na vnútornej strane stehien, ktoré sa mi navzájom šúchajú. Mávam občas aj mykózu v slabinách. Mám šancu, že liposukcia mi pomôže?

Liposukcia stehien je pre operatéra náročná a vyžaduje okrem estetického cítenia i citlivosť a skúsenosť. Na mäkkej vnútornej strane stehien sa často usadzuje pomerne hrubá vrstva mäkkého tuku, ktorý sa dobre odsáva. Avšak odsatie musí byť precízne a opatrné, lebo pod kožou tejto oblasti je viditeľná každá nerovnosť. Po úspešnej liposukcii sú stehná štíhle a opticky predĺžené. Väčšinou sa tukové ložiská na vnútornej strane stehien spájajú s tukovými ložiskami na vnútornej strane kolien a nad nimi. V takom prípade odporúčame súčasné odsatie oboch lokalít, aby sa po zoštíhlení stehien nestala oblasť kolien estetickým problémom.

V súvislosti s odsávaním dolných končatín dostávam často otázku na možnosť poškodenia ciev a nervov. Žiadna estetická operácia nesmie mať za následok poškodenie dôležitého nervu či cievy. Prechodné zníženie citlivosti v povrchových nervových zakončeniach je v medziach normy a citlivosť sa postupne vráti.

Pri liposukcii podkožného tuku sa operatér orientuje prevažne hmatom. Avšak na prvom mieste pri jeho orientácii sú medicínske znalosti. Každý chirurg vie, kde a ako sa vyhnúť dôležitým anatomickým štruktúram tak, aby zostali nepoškodené. Množstvo modriniek a niekedy i väčších modrín, ktoré ostávajú po dobu 2-3 týždňov po liposukcii dolných končatín, pochádza z drobných, ale početných ciev zásobujúcich tukové tkanivo. Ich poškodeniu sa pri mechanickej liposukcii nedá vyhnúť.

 

Ako dlho sa nosí elastické prádlo po liposukcii?

„Liposukčné" prádlo je pružné oblečenie. Nosí sa priamo na tele, presnejšie na operovanej oblasti. Po liposukcii má jeho nosenie význam a patrí k štandardu liposukčnej operácie. Je nealergické a má rôzny tvar - od tričiek, cez elastické pásy, nohavice až po rôzne druhy návlekov (na tvár a krk, či na ramená a podobne).

Po odsatí podkožného tuku sa koža nad týmto miestom prirodzene stiahne a prispôsobí sa novej veľkosti a tvaru. Táto skutočnosť je následkom funkcie elastických vlákien kože, ktoré majú špirálovitý tvar. Pri zvýšení podkožného obsahu sa elastické vlákna natiahnu ako obrazne povedané šnúra na telefóne, lenže v mikroskopickom meradle. Pri odčerpaní podkožného obsahu liposukciou sa vlákna znova zrolujú do špirály. Tento proces však potrebuje určitý čas. Opuch a krvný výron, vznikajúci po operácii mechanicky, bránia sťahovaniu elastických vlákien. Preto koža potrebuje vonkajšiu elastickú podporu.

Nosenie elastického prádla je rôzne dlhé. Závisí od množstva a hrúbky odsatého tuku, kvality kože, veku a lokality, z ktorej tuk odsávame. Čas kolíše od 1 do 2 mesiacov, na tvári u mladších žien stačí 10 dní. Najnižšiu hranicu nosenia prádla určí operatér. V prvom týždni sa prádlo nesníma vôbec, slúži ako obväz. Hneď po operácii svojím tlakom zastaví krvácanie, neskôr bráni vzniku veľkého opuchu a napokon pomáha dotvarovať príslušnú oblasť.

Dlhšie nosenie elastického prádla po liposukcii nie je na škodu. Hlavne pri cvičení a inej fyzickej námahe (dlhé státie, chodenie). Kratšie nosenie ako určí operatér nedoporučujeme.

 

Po klimaktériu a schudnutí mi ochabla vnútorná časť stehien. Som z toho nešťastná. Existuje možnosť operácie?

Pevnosť ženských stehien hlavne ich jemných vnútorných partií závisí od veku, hormonálnej hladiny, váhovej stability, správnej výživy, stavu svaloviny atď. Mnoho žien si dokáže udržať pekné stehná do vysokého veku, sú však aj opačné prípady. Najmä po prudkej zmene váhy nadol, po rôznych ochoreniach a pri prítomnosti strií. Napriek dobrému stavu svaloviny kože prevísa v horizontálnych i vertikálnych záhyboch a vráskach.

Operácia je na mieste, keď iné možnosti už neprinášajú efekt a, samozrejme, pokiaľ je to želaním dotyčnej osoby.

Lifting stehien patrí medzi náročnejšie operácie. Pri operácii sa odstraňuje nadbytočné množstvo kože a ak je potrebné, tak i nadbytočné množstvo tuku. Od pacientov žiadame prísnejšiu pooperačnú disciplínu, aby sme sa vyhli krvnému výronu, infekcii alebo roztrhnutiu rany. Stehy sa totiž nachádzajú v hygienicky náročnej a fyzicky namáhanej oblasti. Siahajú z vnútornej strany slabiny, cez lono až do polovice ryhy pod zadnicou. Z času na čas je potrebné i zúženie stehna. Vtedy sa pridáva vertikálny rez na vnútornej strane stehna.

Pri dobrom hojení sú výsledky neporovnateľne lepšie ako bol pôvodný stav. A to i napriek jazvičkám.

 Predchádzajúca téma
Ušnice

 Nasledujúca téma
Tvárové implantáty

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plyn v doprave môže byť medzičlánkom k nízkoemisnej budúcnosti
 2. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 3. Večer stál chlieb dvojnásobok ako ráno. Ako hyperinflácia pripravila ľudí o úspory?
 4. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 5. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 6. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 7. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 8. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 1. Študenti spoznali nové výrobné trendy v Schaeffler Skalica
 2. Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 5. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 6. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek
 7. Modernizácia VÚSCH rozšíri a skvalitní zdravotnú starostlivosť
 8. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 11 200
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 351
 3. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 5 441
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 950
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 745
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 148
 7. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 1 833
 8. ČSOB hľadá zamestnancov: Skvelá kampaň, chystajte životopis! 1 191
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská.

Trnavský súd zatiaľ nepovedal, či ju bude súdiť napriek zlej psychike.


7 h
Súkromné lietadlo od spoločnosti Wheels Up

Je to efekt pandémie, šéfovia si presadili luxusnú formu cestovania.


7 h
Notre Dame má obklopovať zeleň.

Katedrálu chcú verejnosti opätovne sprístupniť o dva roky.


3 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


49m
SkryťZatvoriť reklamu