Pre PRIMAR.sk:
Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .
O odstávajúcich ušniciach sa v minulosti publikovalo množstvo vynikajúcich článkov. Osviežme si však niektoré základné fakty. Odstávajúce ušnice majú viaceré príčiny, jednak sa dedia, alebo sú súčasťou komplexnejších vrodených chýb, vznikajú ako následok zmenenej polohy plodu v maternici. I stravovanie môže zaviniť zmenu tvaru, veľkosti a uhla ušnice.
Postavenie a tvar ušnice sú definitívne asi v 5 roku života. I veľkosť sa po 5 roku mení len málo. Normálna ušnica odstáva od lebky v uhle cca 20 - 30°. Väčší uhol odklonu spôsobí, že pri pohľade spredu upútavajú ušnice pozornosť svojím odstávaním v hornej alebo dolnej časti, prípadne v celom rozsahu. Chrupavka najmä v hornej časti môže byť stenčená až vyhladená. U úzkych tvárí s jemnými črtami odpútavajú takéto ušnice pozornosť od tváre, jej výrazu a mimiky. Nie každé dieťa dokáže sebavedome vzdorovať poznámkam typu: ušaté torpédo, uši ako blatníky na traktore.
Psychický problém, ktorý môže vzniknúť, vyrieši v tomto prípade plastický chirurg lepšie ako psychológ.
Operačný zákrok je možné vykonať už vo veku 5 rokov s trvalým efektom. Operácia je nebolestivá, bez hospitalizácie. U detí je nutná fixácia obväzom na 3 týždne. U dospelých po týždni obväz snímame a ponechávame skrytý steh, ktorý sa vyníma 3 týždne po zákroku. Horná hranica pre operáciu ušníc nie je v zásade obmedzená. Sem-tam operujeme i šesťdesiatnikov a šesťdesiatničky, ktorým preriedol vlasový porast a odhalilo sa to, čo bolo doteraz skryté pod vlasmi.
Pacienti, ktorí sa podrobili operácii odstávajúcich ušníc, mi iste dajú za pravdu, že korekcia uhla, veľkosti a prípadne i tvaru ušnice do klasickej normy bola a je ich vzhľadu na prospech.
Mám odstávajúce ušnice. Rád by som si ich nechal operovať, ale majú úplne iný tvar ako normálne. Je možné upraviť súčasne aj ich tvar?
Sklon ušnice od hlavy predstavuje asi 30°. Väčší uhol je vnímaný ako odstávanie. Ušnica môže byť pritom normálnej veľkosti a klasického tvaru so všetkými komponentami. Stačí pritiahnutie a väčšie zalomenie chrupavky a dosiahneme očakávaný efekt.
Popri odstávaní sa z času na čas vyskytnú i ušnice odlišné od štandardu. Najjednoduchšou odlišnosťou býva nedostatočne vytvarovaná, plochá horná polovica ušnice. Chýba spevnený a dovnútra rotovaný okraj a vypuklina oblúkovitého tvaru pod ním. Opakom je silne zrotovaná ušnica pripomínajúca plné uško na šálke. S Downovým syndrómom sú spojené tiež rôzne ušné odlišnosti, časté je napríklad prevísanie hornej polovice ušnice. Niekedy pozorujeme atavizmus - Darwinov výbežok, lokalizovaný na najvyššom bode horného okraja ušnice, ktorý dáva ušnici zašpicatený tvar. Častý býva i príliš veľký, neprimerane odstávajúci alebo i rozštiepený ušný lalôčik. Pred ušnicou sa niekedy vyskytnú výrastky podložené chrupavkou, ktoré mali byť pôvodne súčasťou ušnice, ale pred ukončením vývinu vnútri maternice sa od ušnice oddelili. Nie sú výnimkou ani príliš veľké alebo asymetrické ušnice.
Čiastočné alebo úplné chýbanie jednej či oboch ušníc patrí do inej kapitoly nakoľko sú súčasťou zložitejších anomálií. Inou problematikou sú i následky rôznych zranení a popálenín.
Základom operácie vrodených deformácií ušníc je vytvarovanie ich chrupavky. Výsledkom má byť klasicky vyzerajúca ušnica bez odstávania.
Stav je lepšie riešiť už v detskom veku nad 5 rokov. Dieťa lepšie znáša 3-4-týždňovú fixáciu obväzom okolo celej hlavy. I hojivosť je lepšia. Väčšinou však operujeme pred pubertou alebo v dospelosti. A občas i vo veku nad 40 rokov.
Rada nosím náušnice, preto sa mi dierky na ušniciach natiahli až na 1 cm dĺžky. Nepáči sa mi to. Môžete mi pomôcť?
Mnohé dievčatá sa pýšia zlatými náušničkami už ako bábätká. Preto sa môže zdať, že ide o jednoduchú a bezproblémovú záležitosť. A predsa k nám na estetickú chirurgiu nezriedka zavíta žena a žiada operáciu dierky v ušnom lalôčku. Čo ju k nám privádza?
Pôvodne malá okrúhla dierka v ušnom lalôčku sa vekom mení na vertikálnu štrbinu. Na tomto tvare má podiel zmena elasticity lalôčka a dlhodobé nosenie ťažších náušníc. V extréme dosiahne štrbinka dĺžku až l cm a šírku 1-2 mm. Od okraja lalôčika ju delí len tenučká vrstva kože. Stačí malé trhnutie a kožné spojenie sa prakticky bezbolestne roztrhne. Vznikne rozdvojený lalôčik.
V našich podmienkach sa takto formovaný ušný lalôčik považuje za estetickú chybu a mnoho žien sa dožaduje riešenia.
Zdanlivo jednoduchá dierka v ušnom lalôčiku je vlastne malý kanálik. Práve tento kanálik musíme pri deformácii odstrániť a následne stehom spojiť prednú i zadnú stenu lalôčika. V mieste spojenia vzniká prakticky neviditeľná jazvička. Po jej vyzretí možno urobiť novú dierku. Pozor! Nikdy ju nevytvárajme na pôvodnom mieste. Došlo by totiž k recidíve predošlého stavu, a to v krátkom čase.
Mnoho ľudí si necháva prepichovať ušnicu aj v iných lokalitách ako je ušný lalôčik. K tomu treba poznamenať, že prepichovanie musí byť vykonané odborne a za sterilných podmienok. Po prepichnutí sa do otvoru smie zaviesť dezinfikovaný zlatý šperk.
Pri nečistom a neodbornom prepichnutí dochádza k zápalu. Zápal je vleklý, hlavne keď sa vo vpichu nachádza chrupavka ušnice. Po jeho zhojení vzniká nezriedka keloidná jazva alebo rôzne cysty. Naopak pri odbornom prepichnutí vzniká do 1 týždňa zdravá, funkčná dierka.
![]() BLEFAROPLASTIKA - operácie viečok | Nasledujúca téma |