Pre PRIMAR.sk:
Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .
Viečka
Oči hrajú vo výraze a charakteristike tváre dominantnú rolu. Súčasťou tejto dominanty sú viečka. Viečka, to je zložitá a po funkčnej stránke obdivuhodná štruktúra. Obsahuje svalovinu pohybujúcu sa rýchlosťou krídiel kolibríka. Viečka chránia oko mechanicky, chemicky i proti UV žiareniu tak výrazne, že len málokedy dôjde k jeho priamemu poškodeniu. Zato na viečkach samotných sa celkom iste odráža pôvod, genetika, životospráva, psychika i ochorenia človeka. Viečka snáď starnú na tvári najrýchlejšie.
Mladým ľuďom najviac vadia viečka atypického tvaru. Napríklad orientálne viečka v slovanskej tvári. Alebo vačky pod očami u 18-ročnej dievčiny. Problémy robia i asymetrie.
Vekom sa koža viečok stenčuje a väčšinou sa do nej ukladá lipofuscín, hnedastý starecký tuk. Jeho ukladaním sa koža stáva i menej pružnou. V prvom rade stenčenie kože spôsobí, že každý pohyb očného svalu začne byť na koži viditeľný. Vznikajú vrásočky, vrásky, ryhy a záhyby okolo očí. Zmnožený tuk okolo očného bulbu vytláča kožu viečok navonok a postupne spôsobí jej previs. Vznikajú tzv. spadnuté horné viečka a vačky pod očami. Očná štrbina dostáva iný tvar. Mení sa výraz a charakteristika tváre.
|
Obrazok: Bleferoplastikou sa odstraňuje aj časť očnicového ruku. |
Blefaroplastika je súhrnný názov pre viacero procedúr, ktorých cieľom je formovať viečka (Blepharos - viečko, plasticas - formovať), a to tak, aby funkčne i vzhľadove plnili svoju nezanedbateľnú rolu v tvári. Tento typ operácie je klasický, osvedčený s krásnymi výsledkami. Obava z nedovieravosti viečok pri spánku a podobne je zbytočná.
Komplikácia blefaroplastiky
Operovať možno naraz horné i dolné viečka. Samozrejme, trauma je vtedy väčšia, väčší je i opuch a modrinky (tie sú individuálne). Zápal v pooperačnom priebehu možno smelo označiť za raritu. Jazva je po zhojení ružová asi 2 mesiace, postupne bledne. Žliazky ústiace do jazvy môžu sem-tam spôsobiť vznik malej bielej cystičky. Estetický chirurg spravidla nemení tvar pôvodnej očnej štrbiny. Vyvrátenie dolného viečka, tzv. psie oči skúsený estetický chirurg nevytvorí. Ak pretrvávajú malé nadbytky kože na viečkach i po operácii dajú sa odstrániť jednoduchou, malou operáciou. Podobne sa riešia i drobné asymetrie.
Treba si uvedomiť, že komplikácia nemusí vždy nutne vychádzať z rúk estetického chirurga. Komplikáciu môže spôsobiť i nedisciplinovanosť pacienta v bezprostrednom pooperačnom priebehu a nedodržiavanie pokynov lekára.
Operácia horných a dolných viečok
|
Obrázok: Ovísajúce horné viečka okrem estetického nedostatku, zužujú zorné pole. |
Zdurené, ovisnuté až previsnuté viečka vznikajú vekom. V pozadí tejto deformácie, ktorá dodáva tvári usadlejší, starší, vážnejší ba až smutnejší výraz, je genetika. Vek ku genetickej dispozícii prispeje ukladaním očnicového tuku, stenčením a natiahnutím kože a ochablosťou povrchného očného svalstva. Pôvodne oválna štrbina oka sa postupne zužuje a jej tvar sa mení do podoby trojuholníka s previsom kože v oblasti vonkajšieho kútika. Zo zdravotného hľadiska to znamená menší prísun svetla do oka a ľahké obmedzenie zorného poľa.
Z uvedeného vyplýva, že zbaviť sa zdurených a ovisnutých viečok je pre ženu i muža úľavou ako po estetickej, tak i po zdravotnej stránke. Tento zákrok vykonáva plastický chirurg tak, že postihnuté viečko zbaví nadbytočnej, stenčenej a niekedy i do hneda alebo do žlta sfarbenej kože, odoberie nefungujúcu a ochabnutú časť povrchovej očnej svaloviny a hlavne - zbaví viečko nadbytočného očnicového tuku. (Skúška na množstvo očnicového tuku horného viečka -rovnostranný ukazovák pozdĺžne pritlačíme na dolné viečko tak, aby sme vyvinuli tlak na očnú guľu smerom dohora.
Stačí malý tlak a pod kožou horného viečka uvidíme očnicový tuk. Najviac ho býva nad vnútorným kútikom oka.) Výsledkom operácie je jednoliata jazvička v záhybe horného viečka. Sceľuje sa 1 týždeň, zreje 2 mesiace. Potom prakticky zaniká. Operácia patrí medzi nebolestivé typy. Hospitalizácia trvá 24 hodín. Domáce ošetrenie rany je jednoduché. Používajú sa studené obklady s borovou vodou a Septonexova masť. Rekonvalescencia je individuálna 1-2 týždne. Pri výraznej genetickej dispozícii operujeme už po 25 roku, častejšie však ku koncu tridsiatych rokov, veľmi často nad 40 rokov. Po päťdesiatke má len máloktorý človek pekné viečka.
Vrásky okolo očí
S požiadavkou o vyhladenie vrások okolo očí k nám prichádza veľmi početné a široké spektrum pacientov. Samozrejme, operačné riešenie nie je vhodné automaticky pre každého. Povedzme si najprv, čo spôsobuje vznik a prehlbovanie vrások okolo očí. Jednoznačne je to stenčovanie základnej vrstvy pokožky - kória. Do tejto vrstvy sa upínajú vlákenka očného svalu, ktoré majú na okraji lúčoyitý charakter. Stenčujúca sa koža viečok a slúch sa ľahko poddáva i jemným svalovým sťahom tohto mimického svalu. V ďalšej fáze koža zotáva zafixovaná v polohe svalového stiahnutia i v kľude.
Drobné vrásky vznikajúce pri mimike vadia hlavne mladým ženám v profesiách, kde sa kladie dôraz na mladú a hladkú tvár. V tomto štádiu nie je potrebná chirurgická liečba. Stav vyrieši biostimulačný LASER, kozmetika, prípadne botulotoxin. Hlbšie vrásočky vznikajúce pri úsmeve, či inej mimike okrem uvedeného vyrieši vstreknutie kožného expanderu. (kolagén, kyselina hyaluronová, niekedy i trvalý mikroimplantát).
Estetická chirurgická operácia rieši fixované vrásky prípadne kožné previsy, vačky a pokles očných kútikov. K tomu slúžia klasické alebo špeciálne operačné postupy. Operačná rana sa nachádza buď priamo v záhyboch očných viečok ale - D vo vlasoch. Typ operácie určí estetický chirurg. Výsledky operačného zákroku sú výrazné. Trvajú rádove niekoľko rokov. Rekonvalescencia po operácii trvá podľa typu 1-2 týždne. Ide o veľmi frekventovaný typ zákrokov ako u nás tak i v zahraničí. (Mimochodom, napríklad v USA sa estetickým operáciám podrobuje ročne až 5% ľudí, u nás je to 0,1%.)
|
Obrázok: Staršie dámy, ktoré majú iskru v oku, si môžu kľudne odrátať pár rôčkou po bleferoplastike. |
Vačky pod očami
Aj mladistvá tvár pôsobí unavene s vačkami pod očami. Väčšinou sú geneticky podmienené, avšak občas i získané na :áklade nesprávnej životosprávy. Vždy sú prítomné u ľudí s poškodenými obličkami.
|
Obrázok: Váčky pod očami sú obvykle geneticky podmienené, po operácii sa strácajú |
Vačky vyvolá prítomnosť zmnoženého očného tuku. Objemný tuk má na tenkú kožu dolného viečka expanderový efekt. Koža stenčie, roztiahne sa a časom previsne. Krvná cirkulácia sa prevismi kože naruší a k objemnému tuku sa pridruží opuch. Z tohto ostatného stavu sú nervózni už aj muži. Ženy reagujú na neželané vačky omnoho skôr.
Operáciou sa dajú vačky pod očami spoľahlivo odstrániť. U mladých osôb, u ktorých nie je potrebná redukcia kože, môžeme operovať i zvnútra spodného spojovkového vaku, odkiaľ nežiaduci tuk odstránime. U prevísajúcej kože s opuchom odstraňujeme tuk z rezu pod okrajom očnej štrbiny a súčasne napíname kožu dolného viečka. Jej prebytok v únosnej miere redukujeme so zreteľom na to, aby tvar očnej štrbiny ostal zachovaný. Operácia je spojená s 1-dňovou hospitalizáciou. Rekonvalescencia trvá 1 týždeň.
Zošikmenie očí
Pomerne často sa stretávame s požiadavkou na zošikmenie očných štrbín tak, aby vonkajšie kútiky boli mierne povytiahnuté do strán a nahor. Pri bežných úpravách viečok totiž naopak dbáme na to, aby očná štrbina bola zachovaná čo do veľkosti i tvaru. Mierne šikmé oči sú však pre mnohé ženy veľkým lákadlom.
Keďže krása je často otázkou milimetrov, požiadavku na zošikmenie očných štrbín zvažujeme. U niektorých typov obličaja môže zošikmenie pôsobiť neprirodzene a vytvoriť tak v črtách tváre dysharmóniu. Preto zošikmenie neodporúčame a nerobíme, upravujeme len nadbytočnú a previsnutú kožu viečka. U iných typov má však zošikmenie krásny efekt.
Zdvihnutie a vytiahnutie kútikov očných štrbín sa robí priamo na viečku alebo z vlasatej oblasti sluchy. V prvom prípade sa obvykle spája i s celkovou úpravou viečka. Ostatná metóda je určená pre mladé ženy bez prejavov poklesu kože viečka.
Oba zákroky sú o málo zložitejšie ako bežná úprava viečok. Hojenie, resp. zacelenie kože trvá týždeň, avšak vyzrievanie jazvičiek môže byť dlhšie.
|
Obrázok: Orientálne viečka sa môžu vyskytnúť ojedinelé i u bielej rasy... vpravo po operácii |
Orientálne viečka
Sú typickým rysom tváre u žltej rasy. Zvláštne je, že sa z času na čas objavia i u belocha. Vždy ich majú jedinci s Dawnovým syndrómom. Veľkosť a tvar orientálnych viečok je daný ich zvláštnou anatómiou. Obsahujú viac riedkeho spojivového tkaniva, viac okoloočného tuku a dvíhač viečka nemá kožný úpon. Tá ostatná anatomická zvláštnosť má za následok, že záhyb viečka prakticky nie je vyvinutý. Pri zdvíhaní viečka ostáva koža nehybná, pohyb je podobný ako keď sa zdvíha priezok prilby. Zvláštny je tiež kožný oblúk nad vnútorným kútikom, odborne nazývaný epikantus. Pri priamom pohľade vyvoláva dojem konvergentného strabizmu.
U našincov sú orientálne viečka vnímané ako estetická chyba a ich nositelia nás obvykle žiadajú o korekciu. U žltej rasy pôsobia tieto viečka prirodzene. Keďže však existuje určitý univerzálny ideál krásy často sa stáva, že i príslušníci tejto rasy sa dožadujú zmeny. Samotní Číňania vymysleli veľmi vtipnú a jednoduchú operáciu orientálnych viečok. Nazvali ju 20-minútovou operáciou a spočíva v niekoľkých stehoch vedených naprieč celého viečka. Pre nás drastická predstava, avšak výsledok obdivuhodný.
V našich podmienkach operujeme klasicky a riešime súčasne všetky pre konkrétneho človeka „nedostatky" orientálnych viečok. Vyberieme nadbytočnú kožu i tuk, upravíme svalovinu očného svalu a zdvíhača viečok. Opatrne a citlivo vyriešime i kožný oblúk nad vnútorným kútikom. Operácia je možno zložitejšia ako bežná úprava viečok, ale hojenie trvá tiež len 1 týždeň.
|
Obrázok: Pravé orientálne viečka pred a po operácii. |
Mám xantelazmu
Xantelazma je špecifický typ kožnej lézie. Jej názov je odvodený z gréčtiny a obsahuje pomenovanie farby - žltá. Ide o jednu alebo viacero žltých škvŕn rôznej veľkosti na horných alebo dolných viečkach. Sú výrazne bledožlto až pomarančovo sfarbené a nedajú sa prekryť mejkapom.
Toto ochorenie sa vyskytuje u mužov a žien v strednom a vyššom veku, ale občas aj u mladých ľudí. Je výrazom poruchy metabolizmu tukov, obvykle na dedičnom základe. Tukovité látky určitého zloženia sa pri tomto stave objavujú v krvnej plazme vo zvýšenej hladine a majú tendenciu vyzrážať sa v tenkej koži viečok. Chirurgickým zákrokom v tomto prípade riešime následok, a nie poruchu samotnú. Opakovanie operácie nie je výnimkou.
Operačný zákrok vychádza z rozsahu nálezu a musí byť citlivý. Pri ojedinelých menších škvrnách ide o jednoduché odstránenie škvrny skalpelom a zošitie okrajov kože. Väčšia škvrnitosť si vyžaduje súčasnú úpravu okolia. Z času na čas doporučujeme i kompletnú úpravu viečok. Sú prípady, keď je potrebná náhrada postihnutej kože transplantátom. Najčastejším miestom odberu pre takúto náhradu je koža za ušnicou. Xantelazmu odlišujeme od žltkastého alebo hnedastého sfarbenia viečok, ktoré nemá formu škvŕn. Ide o usadzovanie lipofuscínu, tzv. stareckého tuku medzi kožnými bunkami a v nich. Ak je koža nepružná a drsná, odporúčame blefaroplastiku - úpravu viečok.
Poškodenie zdvíhača viečka
Okrajovo sa zmienime i o poškodení zdvíhača viečok. Pri tejto diagnóze je jedno alebo obe horné viečka poklesnuté a pri snahe o ich zdvihnutie končí akékoľvek úsilie v polovice očnej zrenice. Príčiny sú rôzne. Od vrodenej chyby cez úrazy až po celkovú svalovú slabosť. Tento stav patrí obvykle do rúk neurológa, oftalmológa, či internistu. Občas však vykonávame skrátenie tohto svalu i u nás. Obvykle spolu s blefaroplastikou.
![]() Operácie rôzneho druhu | Nasledujúca téma |