Pre PRIMAR.sk:
Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .
Face lifting je náročná operácia tváre, ktorá trvá podľa typu 3-4 hodiny. Slúži na odstránenie následkov vekových zmien u oboch pohlaví.
Filozofia tvárového liftingu má svoje zásady. Predovšetkým slúži na zachovanie prirodzenej krásy, šarmu a sexappealu. Pojem „zachovania" je tu veľmi dôležitý. Líši sa od pojmu „návrat". Plastický chirurg pracuje so skalpelom a modeluje telo, nie dušu. Žena, ktorá vzdala boj o mladistvosť a očakáva, že ju plastický chirurg do nej vráti, musí svoju predstavu korigovať. Áno, dokážeme jej vyhladiť tvár, ale nedokážeme vrátiť očiam iskru a ústam šarmantný úsmev. Ak teda chabosť kože, podkožia i svaloviny tváre dosiahne takého stupňa, že sa nedá zvládnuť kozmetickými procedúrami a ak tento stav vyvoláva u dotyčnej osoby určité problémy v kontakte s okolím, je na čase zvážiť lifting tváre a krku.
Zásadou pri tomto zákroku je, že chirurgické omladenie tváre nesmie po sebe zanechať viditeľnejšie stopy. Preto plastickí chirurgovia vymysleli dômyselné rezy prebiehajúce vo vlasoch, pred a za ušnicou, ktoré sú skryté oku bežného pozorovateľa. Z nich je možné odstrániť prebytočný tuk, spevniť svalovinu i zresekovať nadbytok kože. Výsledkom sú pevné a hladké črty tváre a hornej tretiny krku.
Operáciu vykonávame v miestnom znecitlivení, po podaní sedatív. Hospitalizácia trvá 1-3 dni. V rekonvalescencii je potrebná trpezlivosť a spolupráca s operatérom. Trvá 2-3 týždne. Počas tejto doby postupne miznú opuchy a modriny, po nej je možné objaviť sa v spoločnosti. Skutočné zrenie však trvá 2-3 mesiace. Objavujú sa pocity mierneho ťahu, sú prítomné zmeny citlivosti, a dochádza k nezanedbateľnému zlepšeniu kvality pleti. Pacient môže zrenie urýchliť pomocou biostimulačného laseru alebo drenážnou masážou. Omladenie je vhodné kombinovať s novým účesom a novým spôsobom úpravy tváre.
Na záver sa žiada zopakovať, že cieľom face liftingu je predĺženie mladistvosti a príťažlivosti tváre. Návrat zo staroby do mladosti je možný len výnimočne a ide o komplexnejší, viac psychologický a zdravotný, ako estetický problém.
Poznámka: Lifting tváre je pre chirurga náročná operácia. Tvár má silné prekrvenie a nervové zásobenie, ktorému sa musí behom operácie vyhýbať. Pod uvoľnenou kožou tváre vzniká pri hojení pevná kolagénna blanka, ktorá kožu po dlhú dobu napína. Vyvoláva však pocit ťahu, ktorý nie je nepríjemný. Pri klasickom liftingu tváre nikdy nevzniká maskovitá tvár. Natiahnutie ústnych kútikov a očných štrbín je možné, ale vyžaduje špeciálny dosť komplikovaný postup. Nevykonávajú sa bez požiadavky klienta. Pri kompletnom liftingu je vhodné, aby ženy navštívili vizážistu a poradili sa o vhodnej úprave tváre. Patrí k nim úprava obočia, tetováž, permanentný make-up v oblasti pier a podobne. Pocit ťahu pomôže upraviť lymfatická masáž. Hrubšie jazvičky lokalizované obvykle za ušami, kde je ťah liftingu najväčší, odstráni plastický chirurg jednoduchou krátkou operáciou.
Face lifting nie je sezónna operácia. Robí sa po celý rok. Pri operáciách vykonávaných v letných mesiacoch odporúčame chrániť operované oblasti krémami s UV filtrom. V zimných mesiacoch odporúčame vystríhať sa teplôt pod mínus štyri stupne alebo silnému vetru a podobným nepriazniam počasia.
Ako dlho vydrží lifting tváre?
Stáva sa, že lifting tváre je žiadúci u žien i u mužov už v mladom veku. Vo všeobecnosti tým myslím vek tesne pred a po štyridsiatke. Otázka koľko vydrží jeho efekt je teda na mieste. Nuž, odpoveď je pomerne jednoduchá. Chirurgický lifting tváre vydrží rádove roky. Výnimočne 10-15 rokov, najčastejšie však 5-10 rokov.
Lifting rieši momentálny stav tváre. Nie je prevenciou proti starnutiu. I napriek tomu tvár po liftingovej operácii starne pomalšie ako tá istá tvár bez nej. Tento fenomén je spôsobený novovzniknutým kolagénnym tkanivom, ktoré sa vytvorí po tejto operácii pod kožou tváre. Toto pevné vlaknité tkanivo udržiava kožu napnutú a zabezpečuje jej tak správny prítok a odtok krvi. Sú to práve vrásky, záhyby a previsy kože, ktoré túto cirkuláciu dôležitú pre výživu kože blokujú.
Efekt liftingu tváre negatívne ovplyvňuje genetika. Asi 1/4 populácie má gén podporujúci starnutie. Ďalej sú to ochorenia orgánov - pľúc, pečene, obličiek, alebo celkové ochorenia ako cukrovka, chudokrvnosť,... Deštruktívne pôsobia i neodborné diéty, prudké zmeny váhy smerom nadol, stresy, pesimizmus. A nesmiem vynechať vplyv UV žiarenia, fajčenia a podobne.
Lifting tváre vás nikdy nevráti do veku 25 rokov. Odvtedy totiž zjemnela kostra tváre, ochabla svalovina, zmenšili sa čeľuste. Odstráni však nadbytočný tuk a zmäknutým črtám vráti výraznosť a ostrosť.
Nie som obézna žena, ale mám dvojitú bradu. Dá sa to zmeniť?
Podbradok trápi mnoho žien a mužov, a to často už v mladom veku. Je tvorený tukovým kožným depozitom, ktorý má na kožu tzv. expanderový efekt, čím spôsobuje jej relatívny nadbytok, prípadne prevísanie. Tento stav býva geneticky podmienený. Pri klasických črtách tváre s normálnymi pomermi medzi čelom, nosom a bradou pôsobí veľmi rušivo.
Pri malej, dozadu ustupujúcej brade kompenzuje podbradok dĺžku dolnej tretiny tváre, ktorá je nedostatočná. Počas starnutia dopĺňajú podbradok tukové usadeniny po bokoch brady, nad čeľustnými svalmi.
Koža podbradku má veľmi dobré vlastnosti. Keď ju odbremeníme od tuku, stiahne sa a bez redukcie adheruje k oblúku pod bradou. Tuk vyberáme z rezu pod bradovým výbežkom lokalizovaným v prirodzenej rýhe v dĺžke 3 cm. Keď sú prítomné i váčky nad čeľusťami, odsávame ich obsah pomocou liposukčnej kanyly. Následne je oblasť pevne fixovaná po dobu 1 týždňa. Hospitalizácia trvá 1 deň.
Pri podbradku, ktorý dopĺňa malú dozadu ustupujúcu bradu, sme opatrní. Odporúčame jeho odstránenie so súčasným vložením hradového implantátu, ktorý vytvorí nový bradový výbežok primeraný proporciám tváre. V zahraničí je obľúbený pre jeho obdivuhodný výsledok a často sa aplikuje. V každom prípade odstránenie podbradku dodá tvári výraznosť a odstráni zmäkčilosť typickú pre postupujúci vek.
Čo je to dolný lifting
Lifting tváre je ako pojem verejnosti známy. Málokto však vie, že z technického hľadiska a z hľadiska účinku existujú rôzne typy liftingu tváre, ktoré možno kombinovať alebo robiť izolovane podľa potreby. Z mojej praktickej skúsenosti vyplýva, že je to práve dolný lifting, ktorý je najčastejšie vykonávaným liftingom tváre u nás.
Indikácia pre tento lifting je individuálna, u žien najčastejšie po štyridsiatke okolo začiatku klimaktéria, u mužov neskôr. Pevnosť kože tváre okolo dolnej čeľuste je značne závislá na stave chrupu a tým i čeľustnej svaloviny. Po strate zubov, svalovina mierne ochabne a začne sa nad ňou usadzovať tuk. Stenčená koža sa poddáva tvaru tukových vankúšikov pod ústnymi kútikmi a navonok od nich. Ústnobradové ryhy sa prehlbujú a pôvodne hladká spodná čeľusť sa okolo brady zvlní.
Pri dolnom liftingu sa zameriavame na oblasť kože nad dolnou čeľusťou a v hornej tretine krku, prípadne na oblasť podbradku. Z rezu okolo ušnice napíname svalovinu tváre a krku i kožu. Nadbytok tuku vždy odstraňujeme podobne ako nadbytok kože.
Dolný lifting je najefektnejší u tváre s dobrými estetickými pomermi medzi čelom, strednou a bradovou časťou tváre (platí pravidlo jednej tretiny). U malej zapadajúcej brady s podbradkom treba zvážiť iný postup alebo kombinovať dolný lifting s vložením hradového implantátu. U starších osôb kombinujeme dolný lifting s liftingom strednej časti tvári, aby sme dosiahli súčasne napnutie sluch a vonkajších častí čela.
Odstránenie tuku z tváre a krku
Od mladosti mám na tvári tukové vankúšiky. Vekom mi pribudli i na krku. Dá sa tento tuk odstrániť?
Tvár človeka bola, je a bude pre umelcov a plastických chirurgov veľkým zdrojom inšpirácie. Preto najviac operačných zákrokov v plastickej chirurgii je vypracovaných hlavne pre oblasť tváre. Majú za cieľ korigovať nežiaduce prvky a nechať vyniknúť prirodzenú krásu. K takýmto prvkom hlavne u slovanských typov patrí prednostné ukladanie tuku po stranách čeľuste, pod bradou, v hornej tretine krku. Pri pritiahnutí brady ku krku vytvorí neatraktívny podkovovitý útvar. V prirodzenej polohe brady tuk deformuje priame a uhlovité línie čeľuste. Koža nad takto zbytnelým tukom časom ochabne.
Tuk má nízky metabolizmus. Je rezervoárom prebytočnej energie, ale i absorbentom rôznych jedovatých splodín, ktoré sa v ňom radi rozpúšťajú. Preto býva koža nad tukovým tkanivom často zdurená, svrbivá až alergická a niekedy má podobu pomarančovej kôry.
Podobne ako z iných častí tela možno tuk odstrániť i z tváre a krku. Operačný zákrok vykonávame v miestnom znecitlivení a v celkovom utlmení pacienta. Rezy sú v nepozorovateľnej oblasti ušnice a v ryhe pod bradou - 3-dňová bandáž je nevyhnutná. Koža po vyňatí tuku sa neredukuje, ostáva pevná a napnutá. Hospitalizácia trvá 1-3 dni, rekonvalescencia 10-14 dní.
Po štyridsiatke sa mi pod bradou vytvorili napnuté pruhy a robia ma staršiou. Dajú sa odstrániť?
Obvykle ide o 1-3 kolmé pruhy kože vychádzajúce spod brady a smerujúce nadol spočiatku len na krátkom úseku, postupne sa však predlžujú až ku kľúčnej jamke. Väčšinou sa vyskytujú u žien, nie sú však vzácnosťou ani u mužov. Koža týchto pruhov je mäkká, niekedy dokonca nariasená.
Príčinou ich vzniku je mimický krčný sval - platysma. Je to kožný jemný sval, pôvodne mäkký a plochý. Siaha od kľúčnej kosti až po spodnú čeľusť. Pri nesprávnom držaní hlavy pri určitých profesiách alebo zo zlozvyku, vyprofilujú sa v tomto svale zhrubnuté kolmé kožné pruhy. Začínajú hneď pod čeľusťou a postupne sa predlžujú smerom nadol až ku kľúčnej kosti. Kazia uhol medzi čeľusťou a krkom, nemajú žiadny funkčný význam.
Takýto stav sa dá zastaviť v počiatočnej fáze cvičením a správnym držaním hlavy. V pokročilejších formách sa často stretávame s požiadavkou na odstránenie takýchto pruhov.
Postup pri operácii sa podobá dolnému liftingu. Z prístupu z okolia ušníc a spod brady sa svalové pruhy prerušujú, uvoľňujú, alebo i premiestňujú z vertikálnej do horizontálnej polohy. I rekonvalescencia po tejto estetickej operácii je podobná ako pri dolnom liftingu 1-2 týždne.
Všimla som si, že v našej rodine má každý na čele pomerne hlboké vrásky. Ja mám len 32 rokov a som veselej povahy, ľudia ma však často považujú za prísnu alebo zamračenú len preto, že mám na čele vrásky. Môžete mi poradiť ako sa ich zbaviť?
Pod kožou čela sa nachádzajú početné a silné mimické svaly. Ako všetky ostatné mimické svaly, tak i tieto majú zvláštnu povahu. Odstupujú od kostry tváre a upínajú sa do kože. Výsledkom ich sťahu je vytvarovanie kože tváre do určitého výrazu, prípadne zmeny veľkosti a tvaru ústnej a očnej štrbiny. Niektorí ľudia dokážu pohybovať i ušnicami.
Koža tváre sa vekom stáva poddajnejšia, mäkkšia, tenšia, preto sa v nej môžu niektoré sťahy mimických svalov zafixovať v podobe nemiznúcich vrások a záhybov.
Pod kožou čela sa nachádza svalovina schopná takto vytvarovať vertikálne a horizontálne záhyby a vrásky, prípadne i rôzne asymetrie, z ktorých najvýraznejšia je asymetria alebo rôzne postavenie obočia. Keď sa k tomuto stavu pridá i pokles kože, môže dôjsť k neakceptovateľnej dysharmónii v inak mladistvej a peknej ženskej, či mužskej tvári, Požiadavka na vyhladenie vrások čela je častá.
Málo zafixované vrásky, ktoré pri úsmeve, či šťastnom výraze zaniknú, neoperujeme. Ak niekomu tento jav vadí, nech využije výhody botulotoxínu, ktorý dokáže príslušné svaly paralyzovať a vrásky tým vyhladil
Aj sezónne využívaný chemický peeling (zima) výrazne pomôže. Podobne pôsobí i CO2 LASER. Na hrubšej poróznej koži uspejeme i mechanickým zbrúsením, ktorý kožu i mierne stenčuje. Ostatné metódy majú rekonvalescencie minimálne 1 týždeň. Začervenanie po zhojení kože trvá 3-6 týždňov. Ojedinelé nenápadné ryhy, vrásky a záhyby môžeme vyplniť, mikroimplantátom.
Hlboké ryhy, vrásky a záhyby sa riešia pomerne ťažko. Práve u nich prichádza do úvahy lifting čela. Rez pri tomto liftingu sa vedie vo vlasatej oblasti slúch a čela. U žien s vysokým čelom sa čelová časť rezu vedie vo vlasovej hranici. Operáciou sa preruší silná svalovina a odstráni sa nadbytok kože. Okrem vyhladenia čela dochádza i k pozdvihnutiu obočia a horných viečok. Výsledok je veľmi pekný. Sú však výnimky.
V prípade, že koža čela je v mieste ryhy, vrásky alebo záhyby akoby prelomená, treba rátať s doplňujúcou technikou ako je napríklad vstrekňutie mikroimplantátu. Čo sa dá robiť. Zložitejší problém si vyžaduje zložitejšie riešenie.
V strede čela mám už od mladosti dve kolmé vrásky. Čím som staršia, tým mi to viac vadí, aj vrásky sú hlbšie. Môžem dúfať, že sa ich nejako zbavím?
Ženy i muži by boli radi, keby kolmé vrásky na čele vôbec neexistovali. Hladká stredná časť čela dodáva tvári bezstarostnejší a šťastnejší výraz. Keď sú tieto vrásky zafixované aj pri spokojnom výraze robia nešťastnými hlavne ženy. Hneď na začiatku musím povedať, že práve tieto vrásky prísnosti, či mysliteľské a podobne, odolávajú skoro všetkým snahám o odstránenie.
Ani ten najideálnejší spôsob nemusí byť úspešný na 100%. Spôsob riešenia rozlíšime pri konzultácii. Je samozrejmé, že u jemných vrások využijeme ten najkonzervatívnejší spôsob. Je to botulotoxín. U hlbokých zárezov použijeme chemický peeling, LASER 1 alebo mechanický peeling. Vhodná je i operácia. Výsledok však musí byť obvykle doplnený inou technikou ako je napríklad mikroimplantát. Operácia je možná rezom priamo vo vráske z obočia alebo je súčasťou liftingu čela. Rekonvalescencia po operácii trvá 7-14 dní.
Čítal som o liftingu čela. Zaujalo ma to, lebo mám početné vrásky avšak myslím si, že s ohľadom na moju začínajúcu plešinu by mi uvedené techniky nevyhovovali. Akú operáciu mi odporúčate?
Pri všetkých operáciách na tvárach mužov postupujeme menej radikálne ako u žien. Operácia na čele si vyžaduje u mužov dokonca špeciálny prístup. Keď je to len trochu možné a vhodné využijeme u mužov pri odstraňovaní vrások na čele konzervatívne techniky. Ide hlavne o neurotoxin. V druhom rade sú LASER, chemický a mechanický peeling. Z operácií je najčastejšie zdvihnutie obočia alebo jeho časti. Vykonáva sa z rezu nad poklesnutou oblasťou obočia, prípadne nad celým obočím. Kožu jemne zdvihneme, natiahneme a jej prebytok odstránime spolu s podkožím a časťou svaloviny. Sutura sa hojí prakticky neviditeľnou jazvou.
Odstraňovanie vrások čela u mužov sa deje takisto priamo. Rezy skryté vo vlasoch, u mužov sú problematické, ba dokonca nevhodné. Ani náročným mužom však nevadí, keď namiesto troch hlbokých horizontálnych vrások na čele vytvoríme jedinú - plytkú. Najmä, keď môžeme zodpovedne povedať, že jazvy na čele sú prakticky neviditeľné. Operačný zákrok je spojený s hospitalizáciou trvajúcou 1 deň. Bandáž obväzom je potrebná a trvá 3 dni. Nenápadný vnútrokožný steh vynímame po 2 týždňoch.
Ľavé obočie mám skoro o 1 cm vyššie ako pravé. Tetováž nepomohla. Môžete mi poradiť?
Marlene Dietrichová bola známa tým, že za najpodstatnejšiu časť pri úprave svojej tváre považovala obočie. Podľa fotografií z ostatného obdobia jej života, dodávala línia obočia skutočne jej tvári mladistvosť a charakter.
Väčšina žien si obočie rôznym spôsobom upravuje: trhá, strihá, zužuje, rozširuje, holí, farbí, tetuje a podobne. Do týchto praktík zasahuje osobný vkus a móda. Zanedbávanie obočia nie je žiadna výhra. (To platí i pre mužov.)
Vekom obočie mení svoju kvalitu, výšku, tvar i dľžku. Pôvodne husté, hodvábne obočie redne a hrubne. Medzi farebnými chĺpkami sa objavujú biele. Gravitácia a usadzovanie nadbytočných látok v koži sa postarajú o jeho pokles. Obvykle viac poklesávajú vonkajšie línie, ale ani opak nie je
zriedkavosťou. Nedostatok hormónov a vitamínov má za následok vypadávanie chĺpkov z vonkajších častí obočia. Charakteristická osobná mimika tváre vytvorí niekedy veľmi zaujímavé typy asymetrií obočia. Ani úprava horných viečok - blefaroplastika - nepomôže niekedy dosiahnuť pekný, jasný pohľad. Ako vždy, estetický zákrok prichádza do úvahy vtedy, keď iné tzv. „konzervatívne úpravy" nepomôžu. V tomto smere je estetická chirurgia veľmi flexibilná. Z rôznych operačných prístupov (v preklade do laickej reči rezov) dokážeme zdvihnúť obočie vcelku, jeho časť, prípadne riešiť asymetriu. O type operácie a vedení rezu rozhoduje chirurg. Býva lokalizovaný nad horným okrajom obočia alebo jeho častí alebo vo vlasoch. Pooperačné jazvičky sú veľmi nenápadné. Rekonvalescencia trvá podľa typu operácie 1-2 týždne.
Zmena vzhľadu
Ako je to so zmenou vzhľadovej identity? Kedy k nej možno pristúpiť?
Estetická chirurgia je zameraná na takú zmenu vzhľadu, ktorá umožňuje človeku cítiť sa po nej lepšie. Psychofyziologické štúdie dokázali, že atraktívnejší ľudia sú aktívnejší, majú po každej stránke plnší život. Omnoho častejšie majú spoločenský úspech. Zmena vzhľadovej identity nepatrí filozoficky do tej istej kategórie ako estetická chirurgia. Na druhej strane mnoho operačných postupov, ktoré majú za cieľ zmenu vzhľadu, ba dokonca i pohlavia, pochádza práve z estetickej a plastickej chirurgie. A podobne ako v estetickej chirurgii ide o operáciu vykonávanú u zdravých ľudí. Estetický a plastický chirurg dokáže zmeniť dominanty tváre ako napríklad nos, lícne kosti, čeľustné oblúky, bradu, ušnice, nadočnicové oblúky. Samozrejme, nedá sa predpokladať,
po takejto operácii dosiahneme zlepšenie vzhľadu. V črtách môže nastať disharmónia a zmena k horšiemu. Inou kategóriou je zmena pohlavia. Transplantácie tváre, ktoré sa stali hitom v niektorých bulvárnych časopisoch, sú zatiaľ z medicínskeho hľadiska nedoriešené. Súkromná objednávka na zmenu vzhľadovej identity je pre nás neprijateľná, nakoľko ju neumožňuje zákon. V prípade spoločenskej objednávky sa musia najprv uskutočniť administratívne zmeny - mena, pohlavia a ostatných nacionálií. Potom môžeme uvažovať o zmene vzhľadu. Radikálna zmena je však veľmi komplikovaný zákrok, ktorý drasticky zasiahne do osobnosti človeka a mal by sa vykonávať iba výnimočne, napríklad vtedy, keď sa má chrániť život.
![]() Tvárové implantáty | Nasledujúca téma |