SME
Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Novinky v liečbe vrások – je použitie botulotoxínu metódou minulosti?

Pre Primar.sk dodal: Súkromná klinika korektívnej dermatológie, laserovej medicíny a plastickej chirurgie Esthetic, s. r. o. Túžba po kráse a večnej mladosti nás sprevádza už storočia dlho a estetická medicína, teda plastická chirurgia a

Pre Primar.sk dodal: Súkromná klinika korektívnej dermatológie, laserovej medicíny
a plastickej chirurgie Esthetic, s. r. o.


Túžba po kráse a večnej mladosti nás sprevádza už storočia dlho a estetická medicína, teda plastická chirurgia a korektívna dermatológia spolu s laserovou medicínou predstavujú jedny z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich medicínskych odborov.
Nové typy laserov, liečebných procedúr, ale aj výživových doplnkov a najnovšie aj liekov vrámci tzv. anti – aging medicíny smerujú k čo najbezpečnejšiemu a zároveň najefektívnejšiemu spôsobu omladzovania.


Všetci odborníci sa však vzácne zhodujú – neexistuje jediná – najlepšia a najúčinnejšia metóda pre všetkých. Tak ako štyridsiatnička s dobrou genetickou výbavou a správnym životným štýlom môže mať kožu hladšiu ako 25 ročná žena, na ktorej sa môžu prejaviť známky predčasného starnutia, tak aj
z odborného hľadiska vnímame rozličné typy starnutia kože – tzv. chronologické starnutie, ktoré je spôsobené degradáciou kolagénových a elastínových vlakien a úbytkom kyseliny hylauronovej z pokožky a taktiež vplyvom gravitácie, kedy poklesávajú kontúry kože, očné viečka, líca a tvoria sa hlboké vrásky napr. v nosovoústnej ryhe.

Vplyvom ľahkovážnosti a nesprávnych návykov – nadmerného opaľovania na slnku alebo v soláriu vznikajú prejavy predčasného starnutia – photoaging, prejavujúce sa zmenenou textúrou pokožky, rozšírenými pórmi, rôznymi pigmentovými fľakmi, rozšírenými cievkami, ktoré sa objavujú na miestach vystavovaných slnku – tvár, dekolt, ruky.
Posledným v poradí je tvorba vrások v dôsledku mimických zlozvykov napr. mračenia, alebo prehnanou mimikou na čele alebo v okolí očí, kedy vznikajú tzv. dynamické vrásky.

Takto sa postupne dostávame k metódam vyhladzovania vrások ale aj iných prejavov starnutia.
Reklamy môžu byť v tomto prípade zmätočné, pretože v snahe vyhovieť a zaujať sa často jedna metóda vyvyšuje nad inú, ale ako bolo uvedené vyššie, jediným správnym riešením je požiť metódu, ktorá je vhodná pre konkrétneho človeka, na jeho konkrétny problém.
Nemôžeme teda paušálne propagovať nejakú metódu, riešením je vždy otázka vhodnosti pre klienta.


Botulotoxín – zázrak, či jed? Zapadá metóda použitia botulotoxínu prachom?

Po prvý krát použil botulotoxín v medicíne dr. Scott v roku 1978 v San Franciscu na liečbu strabizmu / škuľavosti /. V roku 1990 manželia Jean a Allastar Carruthersovci z Vancouveru, použili botulotoxín v estetickej medicíne, a po prvýkrát publikovali výsledky liečby dynamických vrások na tvári.
Od roku 2002 s úspechom aplikujeme botulotoxín našim klientom v liečbe mimických vrások. Botulotoxín sa aplikuje jemnou injekčnou ihlou do svalov alebo do podkožia v liečenej oblasti. Počet aplikačných bodov závisí od želaného výsledku. Po aplikácii dochádza v priebehu 1-2 dní k prejavom nervovosvalovej blokády - znehybneniu svalov v ošetrenej oblasti. Úplný efekt sa dostaví do 2 týždňov od podania. Doba pôsobenia uvedenej liečby trvá v priemere 3-4 mesiace, nakoľko sa jedná len o dočasné vyradenie svalov z ich funkcie. Účinnú látku je však možné opakovane aplikovať, pri opakovanej aplikácii sa liečebný efekt predlžuje. Najobľúbenejšie lokality na vyrovnanie vrások v oblasti tváre a krku sú externá časť m. orbicularis: odstránenie vrások v oblasti tzv. stračej nôžky
m. procerus a m. corrugator supercilii: odstránenie vertikálnych „vrások hnevu“ medzi obočím m. frontalis: odstránenie horizontálnych vrások na čele
a m. platysma: odstránenie horizontálnych vrások na krku. Pri odstraňovaní vrások nad hornou perou sa v štyroch vpichoch aplikuje minimálne množstvo botulotoxínu, ktorý spôsobí relaxáciu svalov a tým aj uvoľnenie vertikálnych vrások nad hornou perou. Následne aplikujeme implantát – kyselinu hyaluronovú, alebo koriotukový autoimpantát. Zákrok sa robí v lokálnej anestézie a preto nie je bolestivý.

Veľmi dobrý efekt botulotoxínu kombinujeme s použitím implantátov – výplňových materiálov v oblasti pier, nosovo ústnych vrások, alebo vrásky medzi obočím. Vysoko účinná a minimálne bolestivá je tiež kombinácia intenzívne pulzné svetlo, doplnená o ošetrenie hlbších vrások Nd: Yag laserom.

SkryťVypnúť reklamu


Použitie výplňových materiálov

Injekčne aplikujeme výplňové materiály nevstrebateľné – trvalé, ale častejšie vstrebateľné – kyselinu hyaluronovú do miest, kde nemôžeme obmedziť mimiku, ale potrebujeme vyplniť vrásky.
U nás používame prakticky len vstrebateľné implantáty a najčastejšie nimi korigujeme nosovoústne vrásky, prípadne v kombinácii s botulotoxínom vyhladzujeme kontúry pier a odstraňujeme kolmé vrásky okolo pier. Novinkou je vypĺňanie objemu napr v oblasti lícnych kostí a modelovanie tváre.


Na všetko účinkujúci laser?

Použitie laserov prinieslo obrovskú výhodu pre dermatológov, dokážeme vynikajúco odstraňovať pigmentácie, rozšírené cievky, vrásky, meniť textúru kože, odstraňovať nadmerné ochlpenie ale aj operovať kožné výrastky. Biostimulačný laser v rukách skúsenej kozmetičky výrazne pomáha v liečbe akné a hojení rán.
Na októbrovom stretnutí svetových dermatológov v Paríži sa diskutovalo o tom ktorý z laserov je momentálne najúčinnejší pre jednotlivé diagnózy.
Vo všeobecnosti je možné povedať, že pacienti uprednostňujú tzv. neinvazívne lasery, po ošetrení ktorými nie je potrebná „ péenka “a tiež riziko komplikácií je nižšie.

Preto v rámci ommladzovania vedie metóda kombinácie ošetrenia intenzívnym pulzným svetlom v kombinácii s Nd: Yag laserom, nazývaná ľudovo aj ambulantný facelifting. Novinkou je použitie infračervených laserov s veľkou vlnovou dĺžkou, vďaka ktorej žiarenie preniká do dermis a vzniknuté teplo navodzuje tvorbu vlastného kolagénu.

Menej používané, ale stále považované za najúčinnejšie je použitie erbiového a CO 2 laseru. Erbiový laser sa používa od r. 1986. Cieľovou substanciou, kde sa zachytí laserový lúč je voda, ktorú obsahuje kožné tkanivo. Takto dochádza k obrusovaniu pokožky. Možno týmto spôsobom vyhladiť vrásky na určitých partiách tváre - hlavne okolo očí a úst, ale aj na celú tvár tzv. resurfacing Jemnejšou formou je refreshing. Erbiovým laserom možno vyhladzovať jazvičky po akné, ale aj iné, napr. hypertrofické /keloidné nie sú vhodné/.Nevýhodou je, že po zákroku je dlhšia práceneschopnosť.


Na čo je dermatológ krátky...

... mal by poslať skúsenému plastickému chirurgovi. Pri zjavnom poklese a previse pokožky na lícach alebo viečkach nemá zmysel presviedčať pacienta o vysokej účinnosti omladzujúcich krémov, alebo o efekte fotorejuvenizácie, ktoré môžu byť len doplnkovými metódami. Navyše dnes existuje množstvo tzv. medziodborových metód, ktoré vykonáva chirurg alebo dermatológ a robia sa ambulantne v lokálnom znecitlivení.


Niťový lifting.

Zákrok sa robí bez použitia skalpela. Jeho tajomstvom sú originálne nite a zvlášne konštruované ihly pomocou ktorých sa tieto nite zavádzajú do určitých lokalít tváre a tela.Operácia teda nezanecháva po sebe žiadne stopy vo forme jaziev. Zákrok má kratkodobú rekonvalerscenciu. 
Niťovým liftingom sa dajú riešiř rôzne estetické problemy. Poklesnuté obočie,niektoré typy čelných vrasok,nasolabiálne a nasomentálne záhyby,pokles líc,podbradok,i pokles kože okolo dolnej čeľuste..Dá sa ním s úspechom vyriešiť aj poklešs nornej špičky alebo vrodený pokles lícnych oblastí.
Samozrejme tento druh operácie nie je taký radikálny ako klasický lifting a jeho trvanlivosť je tiež kratšia/asi 4 roky/.Preto nie všetky typy poklesov na t vári riešime niťovým liftingom,hoci zlepšenie je vždy možné a existuje aj klientela,ktorá saklasického liftingu obáva
Túto operačnú techniku je možné kombinovať s klasickými operačnými technikami-napríklad zdvihnutie líc niťami a klasická operácia viečok.Alebo klasická operácia
Dolným liftingom a zdvihnutie obočia niťami a podobne.
Nite je možné časom i doplňovať.


Mezolift, Revolift

Jedná sa o aplikáciu látok – kyseliny hyaluronovej a koktailu vitamínov, niekedy s Prokaínom, Selénom a inými látkami. Uvedé koktaily sa aplikujú jemnou ihlou priamo do kože tak aby sa zabezpečila ich účinnosť. Túto metódu odporúčame v prípade potreby zlepšenia štruktúry pleti, ktorá pripomína scvrknuté jabĺčko, je vysušená a dehydratovaná a tvorí sa na nej množstvo vrások.
Ošetrenie je minimálne bolestivé ale treba ho opakovať.

Takže - neexistuje najlepšia metóda, existuje len NAJVHODNEJŠIA metóda pre určitého klienta. Túto mu môže odporučiť skúsený dermatológ v rámci individuálneho terapeutického plánu v boji proti vráskam.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 2. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 3. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 4. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 6. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 7. Sodastream sa mení
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 621
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 871
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 683
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 700
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 628
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 573
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 937
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 859
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Olympijská a ruská vlajka počas záverečného ceremoniálu ZOH 2014 v Soči.

MOV vypočulo zástupcov športovcov k návratu Rusov a Bielorusov.


1 h
Peter Tkačenko

Kollár sa hlási do koalície ochotných vládnuť.


1 h
Patrik Rybár v bránke Spartaka Moskva.

SZĽH pristúpil k tomuto kroku po rozhovoroch s hráčmi pôsobiacimi v súťaži.


TASR 10m
Austrália nakúpi americké ponorky triedy Virginia.

Éra lietadlových lodí sa končí.


25. mar
SkryťZatvoriť reklamu