Pre Primar.sk: PharmDr. Monika Hollósy, Lekáreň pri Váhu - Komárno. Tento článok bol uverejnený so súhlasom iLEKAREN.sk
Slovensko je malá krajina, avšak na výskyt minerálnych a termálnych vôd je neobyčajne bohatá. Na jej území sa nachádza neuveriteľných 1500 prameňov minerálnych vôd. Pre každú krajinu, v ktorej sa minerálne vody nachádzajú, majú veľký zdravotnícky, hospodársky a spoločenský význam. Na našom území sa nachádzajú všetky známe typy minerálnych vôd okrem rádioaktívnych.
Pre každú krajinu, v ktorej sa minerálne vody nachádzajú, majú veľký zdravotnícky, hospodársky a spoločenský význam. Na našom území sa nachádzajú všetky známe typy minerálnych vôd okrem rádioaktívnych..
Niektoré slovenské pramene sa využívajú pre balneoterapiu v kúpeľných zariadeniach. Len asi stotina z existujúcich žriediel sa využíva pre plnenie a distribúciu do obchodnej siete. Ďalšie využívajú obyvatelia miest a dedín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti prameňov. Domáci spotrebitelia oceňujú kvalitu minerálnych vôd už stáročia.
Minerálne vody hrajú v živote človeka čoraz dôležitejšiu úlohu. Nie je teda náhodou, že už za vlády Márie Terézie sa rozvinula jedinečná kultúra liečivých vôd, ktorá sa popri objavení a využití týchto prírodných pokladov zakladala aj na chemickej analýze a výskume liečivých účinkov minerálnych vôd.
Aby mohol vzniknúť minerálny prameň, musí povrchová (dažďová, riečna) voda presakovať do hlbších vrstiev zemskej kôry, niekedy až do hĺbky 30 kilometrov. Pretekaním hrubými vrstvami zeme sa voda čistí, filtruje a stáva sa podzemným prameňom. Voda podzemného prameňa sa v zemských hlbinách stretáva s oxidom uhličitým, ktorým sa nasycuje na slabú kyselinu uhličitú. Oxidom uhličitým nasýtená podzemná voda ešte nie je minerálna voda. Slabá kyselina uhličitá naleptáva okolité horniny, rozpúšťa ich a nimi sa obohacuje. Pramenitá voda, ktorá je obohatená o rôzne plyny (okrem oxidu uhličitého to môže byť aj sírovodík), má menšiu hustotu, a tak vystupuje na povrch. Ak sa prameň vody stretáva s horúcimi plynmi, pod tlakom týchto plynov vyviera zo zeme ako horúci prameň.
Minerálne soli vyskytujúce sa v pitných vodách, ktoré sa vylúhovali z hornín v podzemí, sú mimoriadne užitočné pre liečbu mnohých ochorení. O väčšine prvkov sa už dokázalo, že sú nielen stavebnými prvkami ľudského organizmu, ale aj zabezpečujú normálny chod látkovej premeny - sú jej biokatalyzátormi.
Bežne pijeme vodu z vodovodu, ktorá však neobsahuje pre náš organizmus životne dôležité makro- a mikro-elementy a navyše v protiklade s minerálnymi vodami je aj chlórovaná. Minerálne vody sú v podstate veľmi zriedené roztoky rozličných solí a v širšom zmysle ich chápeme ako vody, ktoré sa od obyčajných vôd odlišujú svojim chemickým zložením a fyzikálnymi vlastnosťami:
prírodné minerálne vody sú vody v prírodných prameňoch, ktoré majú v mieste vyvierania obsah rozpustených pevných látok viac ako 1g/l vody. prírodné liečivé vody sú vody, ktoré vzhľadom na svoje chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti majú vedecky dokázané blahodárne účinky na ľudské zdravie, takže ich možno využívať na liečebné účely. Ich pitím je možné mnohým chorobám nielen predchádzať, ale ich aj liečiť. prírodné minerálne stolové vody sú vody, ktoré svojim chemickým zložením, fyzikálnymi a chuťovými vlastnosťami sú vhodné ako osviežujúce nápoje. Obsah rozpustených pevných látok je nižší ako 1g/l..
Liečivé vody často vykazujú komplexné účinky na celý organizmus. Mikroelementy sú aspoň také dôležité pre organizmus ako všeobecne známe vitamíny. Nie vždy sa však dostanú do organizmu stravou a nie vždy v dostatočnom množstve. Takisto príjem makro- a mikro-elementov do organizmu ma určité optimum, preto sa treba držať pokynmi na správne dávkovanie, taktiež nezabudnúť na kontraindikácie, resp. obmedzenia.
Podľa chemického zloženia vo väčšine obsahujú katióny lítia, sodíka, draslíka, vápnika a z aniónov najmä fluór, chlór, bróm, jód.
Podľa prevládajúceho katiónu ich delíme na vody: sodné, horečnaté, vápenaté a s iným katiónom.
Podľa prevládajúceho aniónu ich delíme na vody: hydro-uhličitanové, uhličitanové, síranové, chloridové a vody s iným aniónom.
Ak minerálna alebo stolová voda obsahuje v 1 litri aspoň 1 gram rozpustného oxidu uhličitého, je to kyselka (medokýš). Veľká časť našich prírodných minerálnych prameňov sú kyselky s obsahom oxidu uhličitého. Ten sa však k minerálnej vode môže pridať aj umelo (karbonizovaná voda).
Liečivé vody delíme na: sírne, jódové, železnaté, so zvýšeným obsahom arzénu, so zvýšeným obsahom jednotlivých iónov.
Podľa celkovej mineralizácie sa delia na: jednoduché (1g/1), slabo mineralizované ( 1-5g/1), stredne mineralizované (5-15g/1), silne mineralizované (nad 15g/1).
Podľa prirodzenej teploty pri prameni sa vody s teplotou vyššou ako 25°C označujú ako termálne. Liečivé vody teplejšie ako 25 °C (teplice) pôsobia pri pití diureticky, preto sú vhodné pri akútnych zápaloch dolných močových ciest, pri obličkových kameňoch.
Podľa osmotického tlaku sú hypotonické, izotonické a hypertonické. Izotonické vody sa v črevách najrýchlejšie a najvýdatnejšie resorbujú, hypertonické viažu na seba v tenkom čreve tekutinu, čím zvyšujú peristaltiku činnosť čriev (výhodné pri zápche), hypotonické sa v čreve resorbujú a zároveň zahusťujú, tento podnet sa vyrovnáva zvýšenou diurézou - zvýšeným vylučovaním moča, čo je výhodné pri chorobách obličiek a močových ciest. Pitie minerálnych vôd môže ovplyvniť aj pH moča (nadbytok bikarbonátov posúva pH na alkalickú a prevaha iónov vápnika na kyslú stranu).
Jednoduché kyselky (menej ako 1 gram tuhých častí, ale viac ako 1 gram oxidu uhličitého v 1 litri vody) pôsobia diureticky, dráždia sekréciu žalúdočnej šťavy, využívajú sa pri nechutenstve a močových kameňoch. Pacienti so žalúdočnými vredmi by sa mali takýmto vodám vyhýbať.
Zemité vody (v 1 l viac ako 1 gram tuhých častí, najmä vápnik, menej hydrogenuhličitanu sodného a draselného) Alkalizujú žalúdočný obsah a moč. Znižujú spazmus hladkého svalstva tráviacich a močových ciest, majú diuretický účinok a zvyšujú vylučovanie kyseliny močovej (pri dne), využívajú sa pri zápalových zmenách močových ciest, chronických zápaloch obličkovej panvičky, pri hypertrofii prostaty, žalúdočných a črevných ochoreniach, spojených so zvýšeným vylučovaním žalúdočnej kyseliny. Taktiež na doplnenie zásob vápnika a na zrýchlenie peristaltiky. Práve pre obsah vápnika sa však neodporúča piť pacientov s obličkovými kameňmi a pacientov náchylných na zápchu.
Alkalické vody (v 1 l vody viac ako 1 gram tuhých častíc) neutralizujú účinok kyseliny soľnej v žalúdku (pri jedle trvá neutralizačný účinok dlhšie), spôsobujú pokles hladiny cukru v krvi a jeho vylučovanie močom, čo predurčuje ich použitie pri cukrovke. Vhodné sú aj pri chorobách dýchacích ciest s produkciou hustého hlienu, zápaloch močového mechúra (cystitíd), dny, žlčových kameňov, chronickom zápale žlčových ciest.
Soľné vody (v 1 l vody viac ako 1 gram tuhých častíc, najmä hydrogenuhličitanu sodného a draselného a ióny chloridu sodného) zvyšujú sekréciu žalúdočnej šťavy, koncentrované majú mierny preháňací účinok, sú vhodné aj pri hypoacidite (nedostatok kyseliny soľnej v žalúdočnej šťave), chronickej zápche, nechutenstve.
Jódové vody (aspoň 1 mg jódu v 1 l vody) zvyšujú hladinu vápnika v krvi a jeho ukladanie do kostí - použitie pri kostnej TBC, využívajú sa pri chorobách dýchacích ciest spojených s produkciou hustého hlienu - uľahčujú jeho vykašliavanie.
Síranové alebo sulfátové (viac ako 1 g tuhých častí v 1 l vody) vyvolávajú zvýšené vyprázdňovanie žlčníka, slizniciam odoberajú tekutinu a dráždia ich k zvýšenej sekrécii, čím zvyšujú svoj objem a pôsobia na peristaltiku čriev, vhodné sú pri chorobách pečene a pankreasu, pri zápche (Šaratica) a dne. Nevhodné sú pri hypoacidite, vrede žalúdka alebo dvanástnika a pri srdcovej nedostatočnosti.
Salinické vody (s obsahom iónov chloridu sodného) stimulujú sekréciu žalúdočnej šťavy, rozpúšťajú v dýchacích cestách a v žalúdku hlien a stimulujú vonkajšiu sekréciu pankreasu.
Minerálne vody sa nevyužívajú len pri kúpeľnej aplikácii, ale aj ako významný liečivý prostriedok s vnútornou aplikáciou - pitnou liečbou. Najúčinnejšie je piť liečivú vodu pri prameni, pomaly a za chôdze.
Pitnú kúru môžeme praktizovať aj s bežnou pitnou vodou. Pitnú vodu používame na prepláchnutie organizmu, napríklad pri dne alebo pri zápaloch močových ciest.
Oveľa účinnejšie a výraznejšie účinky vykazujú minerálne vody. Tieto obsahujú viac minerálií ako 1g na 1l a vyvierajú z hĺbok zeme. Pitná kúra minerálnymi vodami môže vyvolať transmineralizáciu, teda zmenu vzájomných pomerov medzi jednotlivými minerálnymi látkami, a tak sa môže chorobný stav vyvolaný nerovnováhou minerálnych látok odstrániť.
Niektoré pitné liečivé vody sa plnia do fliaš a distribuujú sa do obchodnej siete. Sú to napríklad tieto: Cigeľka, Fatra, Šaratica, Korytnica, Baldovská, Budiš, Fatra, Kláštorná, Magnesia, Ondrášovka, Salvator, Santovka, Slatina, Vincentka, Turčianka.
Vincentka Je prírodná liečivá jódová hydrogenuhličitano-chlorido-sodná kyselka, ktorá vyviera v Luhačoviciach.
Je vhodná na pitné kúry a inhalácie pri ochorení dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej chorobe žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, zdĺhavých opuchoch pečene, diabetes mellitus, chronickej pankreatitíde
Pitná kúra – obsah solí rozpúšťa hlieny v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Väčšinou sa podáva 2x denne na lačno pred raňajkami a pred večerou v dávke 2,5-3,5 dl. Účinná pitná kúra by mala trvať 15-20 dní. Pije sa studená alebo aj ohriata.
Výborná na kloktanie a výplachy nosohltana
Pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka pri veľkých stratách potu, ku ktorým dochádza pri ťažkej fyzickej práci, športe v horúcom prostredí a ochoreniach spojených s horúčkou
Je vhodná na prevenciu zubného kazu u detí v dávke 0,25 l/deň
Môže slúžiť ako náhrada dennej dávky jódu, čo je veľmi dôležité u detí a tehotných žien. Stačí denne 25 ml
Obsahuje biogénne prvky ako lítium, rubídium, cézium, meď, vanád, zinok, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení a je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov a rekonvalescentov.
Prevencia – pijeme ju studenú alebo ju použijeme na riedenie ovocných štiav, na zapíjanie pri konzumácii alkoholických nápojov alebo pri problémoch so žalúdočnou kyselinou pri konzumácii bieleho vína.
Kontraindikácie: len u ľudí so zlyhávajúcimi obličkami a u pacientov s opuchmi dolných končatín.
Vincentka existuje už aj vo forme spreja, pastiliek a zubnej pasty.
Vincentka v spreji pomáha udržiavať fyziologickú čistiacu schopnosť nosovej sliznice (funkciu riasinkového epitelu) a zabezpečuje optimálnu slizničnú imunitu. Používa sa na zvlhčenie sliznice celej nosovej dutiny a nosohltanu predovšetkým pri pobyte v prostredí s nízkou vlhkosťou vzduchu, vo vykurovaných priestoroch a v zaprášenom prostredí.
Celkovým zložením hypotonickej kyselky s obsahom jodidov priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť sliznice a je tak dobrou prevenciou chronických bakteriálnych infekcií horných dýchacích ciest. Aplikácia je vhodná aj pri stavoch po operáciách mandlí.
Zubná pasta obsahuje okrem liečivej prírodnej vody Vincentky aj prírodné fluoridy, ktoré zvyšujú odolnosť proti zubnému kazu, a taktiež mikročastice na odstránenie zubného povlaku a dezinfekčné prísady.
Cigeľka Vyviera neďaleko Bardejova, je kvalitatívne ojedinelá uhličitú minerálnu vodu, zaradili medzi najlepšie alkalické kyselky. Pomáha pri problémoch zažívacieho traktu s prebytkom kyselín. Jej účinnosť pri chorobách žalúdočných a črevných, pri chorobách dýchacích ciest a látkovej výmeny, pri arteriosklerotických stavoch a chorobách lymfatického systému ju predurčuje aj do budúcnosti ako významný prírodný liečebný prostriedok
Baldovská Je vhodná na choroby chrbtice a pri rekonvalescenciu. Baldovská minerálna voda patrí v súčasnosti medzi naše najvyhľadávanejšie..
Salvator Vyviera v Lipovciach v Prešovskom okrese. Poznáme ju ako vodu veľmi bohatú na železo. Salvator je sírna, železnatá alkalická uhličitá kyselka.
Korytnica Korytnické minerálne pramene vyvierajú na severozápadnom okraji Nízkych Tatier, na úbočí vrchu Baba. Má pozoruhodný obsah oxidu uhličitého. Prírodná liečivá minerálna voda Korytnica je charakterizovaná ako: prírodná liečivá, slabo mineralizovaná, síranovo-hydrogénuhličitanová, vápenato- horečnatá, železnatá, uhličitá, hypotonická, studená. Má dosť širokú škálu indikácií. Odporúča sa pri kolike, celkovej telesnej únave, kataroch, hemoroidoch, menštruačných poruchách a pri iných neduhoch. Minerálna voda liečila ochorenia tráviacich orgánov, látkovej premeny a močových ciest. Pôvodný názov dnešnej Korytnice znel Medokýš.
Santovka Voda v Santovke si vydobyla európske uznanie už v 19. storočí. Prameň sa nachádza neďaleko kúpeľného mesta Dudince, kde je voda rovnakej kvality. Je vhodná ako slabo mineralizovaná stolová voda pre každodennú konzumáciu. Svojou liečivou silou pôsobí Santovka blahodárne pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, zmierňuje ťažkosti pri chorobách látkovej premeny, ako sú cukrovka, dna a náchylnosť k tvorbe kamienkov (uratúria). Santovka pôsobí priaznivo aj pri ochoreniach (kataroch) horných dýchacích ciest.
Fatra Minerálna voda Fatra sa vyznačuje vynikajúcou chuťou a pre svoj zásaditý charakter má priaznivé účinky na trávenie. Vhodná je aj pri zažívacích ťažkostiach, pri zvýšenom obsahu žalúdočnej kyseliny, žlčníkových kameňov a cukrovke. Pre vysoký obsah alkalických zložiek je osviežujúcou a chutnou stolovou vodou a zároveň vyhľadávaným obchodným artiklom.
Bilínska kyselka Jedna z najcennejších minerálnych vôd pramení v Českom stredohorí pri meste Bíliny. Má ojedinelé vlastnosti pre svoj vysoký obsah oxidu uhličitého a minerálnych látok ako vápnik, fosfor, železo, draslík sodík a magnézium. Pre svoje liečebné účinky a lahodnú chuť je vhodná k domácej pitnej kúre. Pri pravidelnom pití uspokojí dennú potrebu minerálnych látok organizmu.
Je vhodná pri ochoreniach dýchacích orgánov, žalúdka, podžalúdkovej žľazy, vredoch, na prevenciu obličkových a močových kameňov, pri dne a pri ochoreniach pečene a žlčníka.
Zaječická horká Tento horký prameň vyviera v Zaječiciach pri Moste a vyniká miernym nedráždivým protizápalovým účinkom. Znáša ho aj ten najcitlivejší organizmus. Je vhodná ochoreniach žalúdka, čriev, zápche, plynatosti, dne a pri ochoreniach pečene a obličiek a kôrnatení ciev. Hodí sa obzvlášť k dlhšie trvajúcemu užívaniu pri chronickej ochablosti čriev.
Pri pitnej kúre sa doporučuje dospelým 0,1 až 0,4 l ráno na lačný žalúdok, alebo večer pred spaním. Užitie nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky a vyprázdnenie nasleduje až nasledujúce ráno. Deťom sa doporučuje 1 plnú polievkovú lyžicu po jednej až dvoch hodinách.
Minerálne vody sú významným zdrojom príjmu vody aj pre zdravých ľudí v rámci pitného režimu, dôležitého pre zdravú životosprávu. Priemerná denná spotreba vody je asi 35 gramov na 1 kilogram hmotnosti. Napríklad muž s hmotnosťou 70 kg by mal denne prijať 2-2,5 litra vody. Tekutiny v podobe vody, ovocných nápojov, polievok, ovocia by sa mali prijímať rovnomerne po celý deň a zvykať si na to treba od detstva. Jednou z foriem príjmu tekutín je práve pitie minerálnej, respektíve stolovej vody.