Príznaky
- Bolesti kĺbov rôznej intenzity
- Napätie a obmedzený rozsah pohybu
- Opuch, sčervenanie a často zvýšená teplota kĺbu
Rizikové skupiny
Každý mnohokrát opakovaný pohyb môže viesť k vzniku akútneho alebo chronického zápalu mazového vačku v okolí kĺbu (burzitída). Typickými príkladmi sú kolená upratovačiek, tenisový lakeť či golfové plece.
Priebeh
Mazové vačky (burzy) sú drobné vrecká vyplnené tekutinou. Sú uložené medzi kosťou a svalom, šľachou alebo kožou a uľahčujú pohyb, zmierňujú trenie šliach a kostí. Zápal vznikne pri náhlom podráždení či naopak pri dlhodobom dráždení.
Sprievodnými príznakmi sú bolesti, opuch, napätie a obmedzenie rozsahu pohybu. Najčastejšie bývajú postihnuté kolená, ramená, lakte a bedrá.
Čo robiť
Burzitída zvyčajne ustúpi do jedného až dvoch týždňov samoliečby. Prerušte činnosť, ktorá vyvoláva zápal.
Primeraný elastický obväz zmierni tlak, bolesti aj opuch.
Pravidelne po niekoľkých hodinách prikladajte na 15 – 20 minút ľadový obklad. Po dvoch dňoch ho zameňte za teplý, alebo striedajte teplé obklady so studenými.
Acylpyrín, ibuprofén a iné nesteroidné protizápalové lieky tlmia bolesti a prejavy zápalu.
Pri pretrvávaní alebo zhoršovaní ťažkostí vyhľadajte lekára.
Po ústupe bolesti začnite kĺb znovu postupne zaťažovať a zvyšujte rozsah pohybu. Vhodné je poradiť sa o typoch cvičení, tak by nedošlo k recidíve ťažkostí.
Liečba
Rontgenové snímky, krvné vyšetrenia a ďalšie testy pomôžu odlíšiť burzitídu od iných ochorení s podobnými príznakmi, ako sú zápal kĺbov, dna alebo pretrhnutie šliach a väzív.
Pokiaľ voľne dostupné nesteroidné protizápalové lieky neprinesú dostatočnú úľavu, lekár môže predpísať aj silnejšie preparáty. Injekčne aplikovaný kortikoid do postihnutého miesta a antibiotiká rýchlo zmiernia zápal, opuch aj bolesti. Nadbytočná tekutina sa z kĺbu odsaje ihlou.
Prevencia
Nerobte opakované pohyby, ktoré vytvárajú mimoriadny tlak na určitý kĺb alebo časť tela. Pri sedení alebo kľačaní podkladajte miesta, ktoré sa opierajú o zem, vankúšom alebo mäkkou podložkou. Zápal mazového vačku sa často rozvíja v málo pohyblivých kĺboch s ochabnutou svalovinou. Ťažkosti pomôže zmierniť strečing alebo posilňovanie.
Zápaly nervového vačku vyvolané pracovnou záťažou sa liečia relatívne ťažšie. Zamestnávateľ je povinný vytvoriť podmienky na ochranu pri práci. Dodržiavajte bezpečnostné zásady. Liečbu chorôb, ktoré vznikli v súvislosti prácou, hradí poisťovňa. Na vyliečenie je zvyčajne nevyhnutná zmena pracovného zaradenia a fyzikálna liečba. Po upokojení nasleduje silový tréning s cieľom zabrániť recidíve.
UPOZORNENIE! Ak bolesti trvajú dlhšie ako týždeň, navštívte lekára. Ťažkosti môže vyvolávať iné ochorenie, napr. zápal kĺbu alebo šľachy, ktoré vyžadujú odlišnú liečbu.