Dermatológ Narodil sa: 2. december 1838, Breslau
Zomrel: 3. september 1904, Berlín
Heinrich Köbner sa narodil 2. decembra 1838 vo vtedajšom nemeckom Breslau (dnešné Poľsko). Tu strávavil svoje detstvo a mladosť a v roku 1855 začal študovať medicínu. Štúdium v Breslau a neskôr v Berlíne ukončil v roku 1859 na tému: „Fyziologicko-chemický rozbor spracovania cukru v krvi“ (Originálny nárov: "De sacchari cannae in tractu cibario mutationibus".
Potom pracoval v rozličných nemocnicach vo Viedni a Paríži. V roku 1961 založil prvú polikliniku pre kožné ochorenia a syfilis v Breslau pod názvom: „Köbnerov inštitút pre kožu a pohlavné choroby“. V tejto klinike sa ošetroval množstvo sociálne slabých pacientov bez nároku na honorár. Syfilis bol vtedy častým ochorením, nakoľko sa pokladal za nevyliečiteľný.
V roku 1865 sa klinika premenovala na „Inštitút pre chorých a chudobných“, čím boli položené základy pre Univerzitnú kožnú kliniku v Breslau. Počas svojho pôsobenia v tomto inštitúte sa intenzívne venoval aj vedeckej výskumnej činnosti, ktorou sa habilitoval v roku 1869. Už o tri roky neskôr, v roku 1872, sa stal profesorom a v roku 1877 direktorom na novo založenej Univerzitnej poliklinike pre kožné ochorenia v Breslau. Z dôvodu zhoršujúceho sa zdravotného stavu sa presťahoval na dlšiu dobu do Meranu a neskôr do južného Tirolska. V roku 1884 sa presťahoval do Berlína, kde založil ešte jednu Polikliniku pre kožné ochorenia.
V roku 1893 mu bol s veľkou vážnosťou udelený titul „Nemeckej akadémie pre prírodných vedcov Leopoldina“, o rok neskôr dostal veľavážený titul “Všeobecný lekár“. A v roku 1897 sa stal obecným radcom v Berlíne, kde vo veku 65 rokov aj zomrel.
Ešte aj v súčasnosti je Heinrich Köbner známy lekárom, študentom a pacientom vďaka po ňom pomenovanom „Köbnerovom fenoméne“. Pod týmto označením rozumieme nové uzlíkové ložisko ochorenia vznikajúce mechanickým dráždením, ktoré sa označuje aj ako izomorfný dráždivý efekt. Doteraz sa využíva Köbnerov fenomén na popis nielen pri psoriáze, ale aj pre veľký počet kožných ochorení.
Köbner sa svojho času zaoberal u psoriatických pacientov aj vznikom ochorenia napr. z dôvodu zranenia ako pohryznutie, tetovanie,sledoval miesta škrabania a odierania kože. Hoci sa v mnohých publikáciach nachádza popis Köbnerovho fenoménu, až v roku 1872 priblížil túto tému v prednáške odbornej verejnosti, čím spustil náruživú diskusiu, okrem iného aj o mechanizme vzniku psoriázy.