SME

Alkohol

Popri nikotíne je u nás alkohol „legalizovanou“ drogou. Dostať ho prakticky vždy a všade. Preto sa nemôžeme čudovať, že počet tých, ktorí ho konzumujú, hrozivo narastá.

Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odporúčame: Vyskúštajte si kalkulačku na výpočet Objemu alkoholu v krvi

SkryťVypnúť reklamu

Popri nikotíne je u nás alkohol „legalizovanou“ drogou. Dostať ho prakticky vždy a všade. Preto sa nemôžeme čudovať, že počet tých, ktorí ho konzumujú, hrozivo narastá. Alkohol je na Slovenku drogou číslo jedna. Ročne pripadá na jedného obyvateľa približne 9-10 litrov čistého alkoholu, čo nás radí na popredné miesta v Európe. Zneužívanie tejto drogy sa rozširuje aj medzi mladistvými. Počet dospievajúcich, ktorých musia v dôsledku otravy alkoholom hospitalizovať, sa v uplynulých rokoch zmnohonásobil.

Alkohol má dlhú históriu.

Opojný účinok vykvasených plodov poznali mnohé národy už dávno pred našim letopočtom. Umenie výroby piva ovládali Sumeri už pred 5000 rokmi a alkohol tiekol potokmi aj pri stavbe pyramíd. Prvá zmienka o víne na jednom z egyptských papyrusoch pochádza približne z roku 3000 pred našim letopočtom. V 19. storočí, keď sa začala šíriť industrializácia, sa konzumovalo čoraz viac alkoholu. Panstvu totiž záležalo na tom, aby ich poddaní dostávali alkohol pravidelne vo forme naturálií, okrem iného aj preto, že boli po ňom povoľnejší a ovládateľnejší.

SkryťVypnúť reklamu

V USA zakázali alkohol začiatkom minulého storočia. Táto tzv. prohibícia (1919/20 až 1933) viedla k tomu, že prekvital čierny trh a obchodovanie s alkoholom sa dostalo do rúk kriminálnych živlov. Podobne to dnes vyzerá aj na trhu s ilegálnymi drogami.

Droga

Za opojný účinok alkoholu je zodpovedný etylalkohol, jedovatý uhľovodík. Vzniká alkoholovým kvasením, pri ktorom sa cukor štiepi na alkohol a oxid uhličitý. Alkoholické nápoje sa zhotovujú predovšetkým z hrozna, ovocia a obilia.

Opojenosť

Účinok alkoholu závisí od vypitého množstva, obsahu alkoholu v nápoji a od pohlavia i hmotnosti konzumenta. Čím niekto menej váži, tým silnejšie naňho alkohol pôsobí. Dievčatá znesú menej ako chlapci. Pečeň potrebuje približne hodinu na to, aby sa zbavila účinku pohára vína či piva.

SkryťVypnúť reklamu

V primeranom množstve alkohol povzbudzuje, zlepšuje komunikatívnosť a aktivitu, odstraňuje zábrany, zlepšuje náladu. Väčšie množstvo alkoholu utlmuje centrálnu nervovú sústavu a spôsobuje únavu. Často sa dostaví aj zvýšený sklon k agresivite a násiliu, zriedkavosťou nie sú ani hádky, či bitky. Postupne klesá reakčná schopnosť, človek je čoraz nemotornejší, stráca istotu pri chôdzi i hovorení. Zahmlieva sa mu mozog a v istej chvíli sa dostaví známe obávané „okno“: človek si po vytriezvení vôbec nevie spomenúť, čo robil a ako sa správal.

Riziká

Alkohol má stredné riziko závislosti. Pri jeho pravidelej konzumácii hrozí poškodenie orgánov, predovšetkým pečene a zvýšené riziko rakoviny. Natrvalo sa poškodí funkcia nervovej sústavy. Častými následkami nadmerného užívania alkoholu sú sociálne problémy, citová izolovanosť, zmeny nálady a depresie. Dlhodobé následky sa prejavujú aj v nízkej výkonnosti a tolerancii záťaže. Navyše alkohol znižuje potenciu a plodnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pod jeho vplyvom dochádza veľmi často k dopravným nehodám. V krvi sa nachádza priveľa alkoholu ešte aj deň po opitosti, a preto by si ani vtedy nik nemal sadnúť za volant.

Okrem toho vedie alkohol k ľahkomyseľnosti, a preto sa človek bez obáv vystavuje nebezpečenstvu. Riziko predstavuje aj „okno“, počas ktorého opitý nevie, čo robí. Vtedy môže napr. spadnúť, upadnúť do bezvedomia, zadusiť sa vlastnými zvratkami, užiť iné drogy. Neraz dochádza aj k neželanému pohlavnému styku alebo znásilneniu. Čím viac toho niekto vypije, tým je na tom horšie.

Použitá literatúra: Drogy - otázky, odpovede, skúsenosti. Autori: Helmut H. Erb a Sylvia Schneiderová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu