Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Príchod druhého dieťaťa je pre staršie dieťa obrovskou zmenou. Preto sa počas tehotenstva a po pôrode treba usiluovať o to, aby sa v jeho živote neprevrátilo hore nohami všetko, na čo je zvyknuté. Počas celého tehotenstva je potrebné ho ubezpečiť o láske, ktorú k nemu rodičia prechovávajú, a ktorá sa nezmení, pretože rodičia majú dosť lásky pre všetky svoje deti.
Je vhodné, zapojiť prvorodené dieťa do rôznych príprav, ktoré súvisia s príchodom ďalšieho súrodenca, napríklad so zariaďovaním izbičky pre bábätko, s výberom hračiek pre bábätko,... Mamička mu môže dovoliť pohladiť bruško, nechať ho pocítiť ako kope. Môže sa mu aj pripomenúť, že aj ono bolo v brušku, ukázať mu fotografia z jeho ultrazvuku.
Ak je tehotná mamička unavená, môže si dopriať „siestu“ spoločne s prvorodeným dieťaťom, ktorému inak robí problém ísť si samo ľahnúť. Pri druhom tehotenstve musí mamička častejšie spomaliť tempo a ponechať si dostatok času, aby ho v pohode prežívala (často býva toto tehotenstvo zároveň aj posledné).
Aj keď vie byť prvé dieťa niekedy otravné a vyčerpáva, má si mamička pripomenúť, že sú to posledné chvíle, ktoré s ním prežíva, predtým než príde na svet druhé dieťa. Je dobré využiť tieto neopakovateľné okamihy vo dvojici, chvíle, keď sa o mamičku dieťa ešte nemusí deliť.
Počas pobytu v pôrodnici, môže prvorodený prísť na návštevu. Veľká dôvera zo strany rodičov sa mu preukáže, ak sa bude môcť dotknúť bábätka, vziať ho do náručia,... Je potrebné, aby dieťa pocítilo, že je oporou rodiny a že jeho úlohou je novorodeniatko uvítať.
Ak je prvorodené dieťa dievčatko, odporúča sa darovať jej bábiku, aby sa mohla hrať na mamičku, opakovať jej gestá a zbaviť sa prípadnej žiarlivosti.
![]() Fajčiace matky | Nasledujúca téma |