Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Podľa súčasných vedomostí je isté, že mnohé liečivá, ktoré užíva matka, sa vylučujú do materského mlieka a dostávajú sa do organizmu dojčaťa. Na schopnosť dieťaťa tolerovať a biotransformovať
Podľa súčasných vedomostí je isté, že mnohé liečivá, ktoré užíva matka, sa vylučujú do materského mlieka a dostávajú sa do organizmu dojčaťa. Na schopnosť dieťaťa tolerovať a biotransformovať prijaté liečivo má rozhodujúci vplyv správna výživa. Zlý výživný stav matky znižuje schopnosť ochrany pred účinkami liečiv a ich hladina v mlieku sa zvyšuje.
Dojčiaca matka by nemala užívať zlúčeniny lítia, ktoré vyvolávajú u dieťaťa hypotomiu (znížené svalové napätie), stavy prehriatia organizmu. Amiodarcimetidín a metronidazol sa v materskom mlieku kumulujú, preto je ich užívanie rizikové. Cytostatiká (používané pri onkologických ochoreniach) v čase dojčenia vyvolávajú poruchy centrálneho nervového systému a kardiovaskulárne poruchy.
Okrem liekov, ktoré treba úplne vylúčiť v čase dojčenia, poznáme prípravky, ktoré môžu matky uvážlivo konzumovať. Opäť netreba aplikovať Izoniazid, ktorý môže poškodzovať pečeň. Názory o bezpečnosti podávania sulfonamidov, tetracyklínu a perorálnych antikoncepčných prípravkov sú protichodné , preto je potrebná zvýšená opatrnosť pri ich ordinovaní. Tetracyklín je považovaný za škodlivý, nakoľko novorodenci majú zvýšené riziko trvalého sfarbenia zubov.
Našťastie väčšina liekov prechádzajúca do materského mlieka nemá nežiadúca účinky. Keď ošetrujúci lekár pozná parametre liečiva a prípadne využije alternatívnu liečbu, nemusí pri laktácii väčšinou prerušovať liečbu matky, alebo kvôli liečbe matky prerušiť laktáciu.