SME

Lieky v tehotenstve

Samoliečba bez konzultácie s lekárom môže ohroziť vývoj plodu a poškodiť zdravie dieťaťa.

Najbezpečnejšie je lieky v tehotenstve, pokiaľ možno, neužívať.Najbezpečnejšie je lieky v tehotenstve, pokiaľ možno, neužívať. (Zdroj: Pixabay - pexels)

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk

Pred modernou lekárskou vedou stojí vážna úloha – vyriešiť problematiku používania liekov v gravidite tak, aby neboli ohrozené deti. Medicína sa dnes nezaobíde bez výsledkov výskumu farmaceutických firiem, ktoré každoročne zaplavujú svetový trh a mali by slúžiť človeku v boji proti chorobám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Historické objavy niektorých liekov, napr. proti tuberkulóze, infekčným-, onkologickým ochoreniam, znamenali výrazný obrat v možnostiach účinnej liečby. Avšak i najúčinnejší liek má určité vedľajšie účinky na ľudský organizmus, s ktorými musí lekár pri predpisovaní či podávaní pacientovi počítať a oboznámiť ho s nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Vzniká v medicíne paradoxná situácia, že s rozširovaním počtu účinných farmakologických prípravkov narastá riziko možných škodlivých účinkov. Znalosti vedľajších účinkov liekov v súvislosti s výskytom vrodených vývinových chýb a porúch ľudskej reprodukcie aj napriek značnej snahe početných vedeckých kolektívov na celom svete sú stále neúplné.

Prečítajte si tiež: Lieky v tehotenstve. Ako liečiť najčastejšie problémy? Čítajte 

Historické omyly pri liekoch v tehotenstve

Prvé vážne varovanie sa objavilo v SRN sa v r. 1959-1962 narodilo okolo 6 000 novorodencov s vážnymi malformáciami končatín. Vo viacerých prípadoch sprevádzané viacerými ďalšími odchýlkami vo vývine novorodenca, ale mentálne boli deti bez známok zaostávania.

Následne sa zistilo, že matky týchto detí užívali v ranných štádiách tehotenstva sedatívum talidomid, vyrábaný pod obchodným názvom Contergan. Vyvolával hlboký a ľahko navodzovaný „prirodzený„ spánok po celú noc. Firma odporúčala kombinovanie talidomidu s aspírnom a s inými liečivami a tieto lieky potom užívali pacienti pri prechladnutí, chrípke, migréne, bolestiach hlavy a prieduškovej astme.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Veľkej Británii boli dokonca uverejňované reklamné inzeráty, ktoré odporúčali tento „neškodný“ liek pod obrázkom dojčaťa, ktoré pije tento prípravok z kojeneckej fľaše. Hroznou iróniou boli neskoršie katastrofálne následky.

Výsledky cielených štúdií, ktoré sledujú vzťah medzi užívaním liekov pred počatím a v čase gravidity s poškodením novorodencov, sa usilujú dať odpoveď na problém užívania liekov v tehotenstve. Sleduje sa náchylnosť na potrácanie plodov, výskyt rôznych vývinových chýb a tiež psychosomatické zaostávanie.

Na základe spracovania niekoľkotisícového súboru matiek na Slovensku, lieky používalo okolo 55% žien. V regióne Bratislava užívalo rôzne liečivá tri mesiace pred počatím a v priebehu gravidity 65% žien a na vidieku to bolo okolo 42%. Odborné publikácie zo zahraničia, napr. zo Škótska udávajú až 97% žien, ktoré užívali lieky. Rozsiahle štúdie v USA potvrdzujú, že aj napriek ťažkým dôsledkom talidomidovej katastrofy, trend používania liekov u budúcich matiek stúpa.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Zuby a tehotenstvo Čítajte 

Problémy so samoliečbou tehotných

Tehotenstvo predstavuje biologickú jednotu organizmu matky a plodu. Cez placentu sa dostávajú do plodu látky potrebné pre život. V minulosti sa pripisoval veľký význam fetoplacentárnej bariére, ktorá tvorí ochrannú hrádzu a zabraňuje toxickým látkam prestup k plodu.

Tento mýtus už dávno neplatí. Citlivosť plodu je omnoho väčšia na faktory z vonkajšieho prostredia aj vzhľadom na fakt, že vlastné ochranné imunitné systémy sa tvoria a vznikajú až po narodení dieťaťa. Treba brať do úvahy vzájomné spolupôsobenie liekov, ktorých účinok sa môže znásobovať pri kombinácii a pri dlhodobom používaní pri liečbe chronických ochorení u budúcich matiek.

V tomto smere je potrebné prehodnotiť doterajšie konanie početnej skupiny „samoliečiteliek“. Tieto často bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom siahajú po liekoch, neuvedomujúc si vedľajšie účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečenstvo sa skrýva aj za liečbou pleti. Z ďalších nebezpečných teratogénov, ktoré môžu poškodzovať plod, sa dostáva do popredia Accutan/izotretioin. Je to liek, ktorý používajú najmä dospievajúci na liečenie nepríjemných hnisavých vyrážok na tvári (akné). Jeho užívanie pred reprodukčným obdobím a v priebehu gravidity sa ukázalo ako škodlivé.

Pri sledovaní vzorky 409 ukončených tehotenstiev žien, ktoré užívali tento liek, skončilo 37% tehotenstiev spontánnym potratom, viac ako 5% novorodencov sa narodilo s rôznymi vývinovými chybami a v 54% sa skončilo tehotenstvo prerušením gravidity. Teratogenita je vysoká, pohybuje sa v rozmedzí 14-45%. Accutan vyvoláva vrodené vývinové chyby srdcovo-cievneho systému a poškodenie tvárovej časti plodu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Autizmus vedci spojili s nedostatkom vitamínu D počas tehotenstva Čítajte 

Antibiotiká v tehotenstve

Pri antibiotikách tiež treba myslieť na možnosť vedľajších účinkov, najmä pri podávaní v kombinácii - napr. pri chrípkových ochoreniach s analgetikami. Matky užívajúce antibiotiká v kombinácii v súvislosti s infekčnými ochoreniami mali vyššie % rizikových gravidít a tiež boli popísané prípady výskytu poškodenia novorodencov.

Rýchlo prechádzajú cez placentu lieky z tetracyklinového radu a jeho derivátov. Tetracyklín môže pôsobiť na vyvíjajúci sa plod tak, že porušuje zubnú sklovinu a následným typickým žltým zafarbením zubov. Možné je aj narušenie procesu reprodukcie.

Najväčšia istota – žiadne lieky. Na mieste je opatrnosť, ktorej nikdy nie je dosť. Treba si uvedomiť, že tehotenstvo je fyziologický proces, kde potencionálne riziko môžu mať aj lieky, ktoré sú inak neškodné. Napriek moderným farmakologickým metódam a pokroku v oblasti klinickej farmakológie potrvá zrejme ešte dlho, kým bude možné spoľahlivo určiť, aký liek a v akej dávke môže spôsobovať poškodenie ľudského plodu.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina liekov, ktoré sa dostávajú do obehu, prejde dlhodobými experimentálnymi pokusmi a klinickými skúškami. V snahe vyhnúť sa akejkoľvek nepríjemnosti viaceré firmy pristupujú k tomu, že nové lieky označujú varovaním: „Liek nebol u tehotných žien preverený a preto sa nedoporučuje týmto osobám užívať.“

Je to riešenie veľmi jednoduché, ale nie vyhovujúce. Základnou požiadavkou pri každom rozhodovaní o terapii tehotných by mala byť zásada – podávať lieky len v nevyhnutných, naliehavých prípadoch.

Kompletné informácie o liekoch nájdete v oficiálnej databáze liekov na www.nobel.sk

Predchádzajúca téma: Zuby a tehotenstvo

Nasledujúca téma:Pokožka v tehotenstve

Antibiotiká

Súvisiace témy: Tehotenstvo
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 603
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 183
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 764
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 924
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 966
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 848
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 514
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu