SME

Svrab

Svrab sa prenáša telesným kontaktom. Nejde o ochorenie chudobných, postihuje všetky spoločenské vrstvy.

Svrab si možno pomýliť s ekzémom.Svrab si možno pomýliť s ekzémom. (Zdroj: Fotolia)

Svrab je rozšírené ochorenie, ktoré sa prenáša telesným kontaktom. Šíri sa najmä v kolektívoch, kde ľudia žijú v tesnom kontakte. Rizikové sú predškolské zariadenia, domácnosť, ubytovne, internáty, sociálne ústavy, či domovy dôchodcov. Nejde o ochorenie chudobných, postihuje všetky spoločenské vrstvy.

Chorobu zapríčiňuje roztoč zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Smička prežíva v najvrchnejšej vrstve kože ( tzv. rohovke), vytvára si v nej chodbičky a kladú vajíčka. Samčekovia žijú na povrchu kože.

SkryťVypnúť reklamu

Symptómy sú nepríjemné: nočné svrbenie, zmeny na pokožke pripomínajúce ekzém, kožné uzlíky (granulomy). Svrab najčastejšie postihuje pokožku prstov, prsných bradaviek, oblasť genitálií a pazuchy.

Skúsený kožný lekár spozná svrab podľa typických chodbičiek a pľuzgierov. Robí sa tiež laboratórna diagnostika, pri ktorej sa odoberajú malé vzorky kože z miest, kde sídlia zákožky. Vzorky sa vyšetrujú pod mikroskopom.

Na ošetrenie a liečbu sa používajú rôzne emulzie (napr. Lindan 1%), ktoré sa nanášajú podľa predpísaného vzoru. Popri tom je potrebná starostlivosť aj o členov rodiny, dôkladné vyčistenie postele a bielizne. Pri poctivo vykonanej terapii je prognóza na uzdravenie veľmi dobrá.

Pôvodca svrabu

Svrab sa vyskutuje aj v priemyselne vyspelých krajinách a má vzostupný trend. Pôvodne sa svrab považoval výlučne za chorobu bezdomovcov a ľudí žijúcich v nehygienických podmienkach. Chorobe však darí aj medzi mladými dospelými. Všeobecne sa upozorňuje na to, že choroba sa často zamieňa s ekzémom, preto zostáva často nepozorovaná a zanedbávaná.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodcu ochorenia objavil viedenský dermatológ Ferdinand Ritter von Hebra (1816-1880) vo Viedni. Sarcoptes scabiei je 400 x 300 mikrometrov veľký roztoč s priesvitným telom so štyrmi pármi nôh a silnou čeľusťou. Samička roztoča sa môže pohybovať po pokožke rýchlosťou cca 2,5 cm/min.

Keď si nájde vhodné miesto, zahrabe sa do zrohovatenej vrstvy kože. Svoju chodbičku zväčšuje každým dňom o 0,5 až 5 milimetrov, pričom kladie dve až tri vajíčka. Pokiaľ má optimálne podmienky, na povrch pokožky sa už nevracia. Živí sa lymfatickými a kožnými bunkami.

Prečítajte si tiež: Päť parazitov a ochorení, ktoré môžete dostať zo zlého jedla Čítajte 

Po troch až štyroch dňoch sa vajíčka premieňaju na larvy. Na rozdiel od dospelých roztočov majú len tri páry nôh, inak sa však od nich v žiadnom ohľade nelíšia.

Larvy opúšťajú chodbičky pri hľadaní potravy. Po troch dňoch sa zošúpu a stávajú sa z nich protonymfy. Po ďalších troch dňoch sa znova zošúpu a stávajú sa z nich dospelí samčekovia roztoča alebo vstúpia do druhého štádia, tzv. nymfového štádia (Tritonymphen). Po opätovnom zošúpaní sa z nich vyvinú buď samčekovia alebo samičky roztoča.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa prenáša svrab

Nákazu šíri chorý človek. Svrab sa prenáša pri tesnom a opakovanom kontakte s chorým - pri pohlavnom styku, pri manipulácii alebo používaní tých istých osobných odevov alebo uterákov, prípadne posteľnou bielizňou.

Možný je aj prenos prostredníctvom psa.

Typické príznaky svrabu

Samičky roztoča sa zahrabávajú na určité uprednostňované miesta, ako sú zápästie, prsty, chodidlá, lakte, pazuchy, prsné bradavky, pás, oblasť genitálií, kolená, penis a miešok.

  • Roztoče v koži vytvárajú chodbičky

  • Vznikajú piodermie (hnisavé vyrážky)

  • Objavia sa vyrážky (plošný zápal pokožky)

Kým sa objavia typické symptómy choroby – s výnimkou chodbičiek roztočov – môžu ubehnúť aj štyri týždne. Chodbičky roztočov je možné vidieť ako jemné, špirálovité červenkasté čiarky, ktorých konce je možné označiť za miesta, kde sa roztoče práve nachádzajú.

Často však vidieť len samostatne sa vyskytujúce pupence (obklopené sčervenalou pokožkou). Vznikajú vtedy, ak sa pokožkou prehrýzajú nedozreté roztoče.

Pacienti sa často doškriabu až do krvi kvôli (nočnému) mimoriadne intenzívnemu svrbeniu. Do poškodenej pokožky sa môžu dostať baktérie. Vznikajú hnisavé vyrážky (piodermie).

Po štyroch až šiestich týždňoch začína imunitný systém reagovať na proteíny roztoča. Typické vyrážky zaberajú veľké plochy. Príležitostne sa vyskytujú aj granulomy. Ide o hnedočervené uzlíky o veľkosti 1 až 2 centimetrov. Pravdepodobne sú výsledkom imunologickej reakcie na mŕtve roztoče a ich výskyt pretrváva ešte aj po úspešnej liečbe a to dlhodobo.

Predovšetkým u detí, duševne postihnutých a ľudí so slabým imunitným systémom sa môžu vyskytnúť ťažké formy tejto choroby s extrémnou inkrustáciou (vytváraním chrást).

Okrem typických oblastí nákazy bývajú postihnuté aj menej typické miesta, ako tvár, šija, koža na hlave a chrbát. Tieto obzvlášť ťažké formy svrabu sú vysoko nákazlivé, sprevádzané masívnym rozmnožovaním sa roztočov.

Diagnóza svrabu

Vďaka atramentovej metóde býva rozpoznanie typických chodbičiek jednoduchšie. Zo zásobníka atramentového plniaceho pera sa nanesie kvapka vo vode rozpustného atramentu na neporušený pupenec. Následne sa atrament zotrie alkoholom nasiaknutým tampónom. Vychádzajúc z pupenca sa ukáže špirálovitá, atramentom sfarbená cestička. Táto metóda však nemusí byť vždy úspešná.

Z tohto dôvodu je viacero metód založených na princípe vyhľadania intaktného (neporušeného) pupenca, z ktorého sa získa vzorka určená na mikroskopické pozorovanie a následné diagnostikovanie choroby.

  • Na pupenec sa nanesie kvapka oleja. Skalpelom sa zvrchu otovrí pupenec tak, aby nedošlo ku krvácaniu. Olej a odstránený materiál sa nanesú na mikroskopické podložné sklíčko, ktoré sa následne mikroskopicky skúma

  • Na odmastnenú kožu sa nalepí priesvitná lepiaca páska a následne sa strhne. Páska sa umiestni na mikroskopické podložné sklíčko, ktoré sa následne mikroskopicky skúma

  • Na mikroskopické podložné sklíčko sa umiestní sekundové lepidlo (Methacrylat), ktoré sa obrátene priloží na intaktný pupenec, pokiaľ lepidlo nechytí a následne sa strhne. Nasleduje mikroskopické vyšetrenie.

Mikroskopicky je možné všetkými technikami dokázať prítomnosť dospelých roztočov, lariev alebo ich výlučky.

Ako sa lieči svrab

Na liečbu je možné použiť rozličné prostriedky. Je potrebné si uvedomiť, že spoluliečení by mali byť aj sexuálni partneri a členovia rodiny, aj keď sa u nich nevyskytujú príznaky choroby. U infikovaných sa totiž môžu prvé príznaky objaviť až po štyroch týždňoch.

  • Po celkovom kúpeli sa telo od šije až po končeky prstov na nohách natrie s Lindanom 1%. Po 12 hodinách sa všetko zmyje vodou. Mydlo a mastné preparáty sa nesmú používať zároveň s prípravkom, pretože by mohli viesť k nekontrolovateľnému príjmu Lindanu 1% cez kožu. Kvôli svojej nízkej schopnosti vstrebávania a neurotoxicite je Lindan 1% nevhodný pre tehotné ženy, dojčiace ženy, nervovo chorých a deti.

  • Pyrethroid (jed z kvetu chryzantémy) sa nanáša po celkovom kúpeli na telo. Po približne 14 hodinách účinkovania sa z tela zmyje. Ako vedľajší účinok sa uvádza svrbenie kože. Je vhodný aj pre tehotné ženy a malé deti.

  • Crotamiton sa takisto hodí pre tehotné ženy a kojacie ženy. Po kúpeli sa musí nanášať na pokožku tri dni po sebe. Účinok je však oproti Lindanu a Pyrethroidu o niečo slabší. Podľa potreby je terapiu (liečbu) nutné opakovať.

Prečítajte si tiež: Ako správne vybrať kliešťa a čo hrozí po uhryznutí? Čítajte 

U pacientov so silnými chrastami sa musí liečebný postup opakovať častejšie, niekedy aj niekoľko týždňov.

Hoci pri úspešnej liečbe sa svrbenie zväčša zjemní už po dvoch dňoch, može trvať – ako reakcia imunitného systému na proteín roztoča – aj niekoľko týždňov. Nejde však o zlyhanie liečby.

Príliš časté používanie liečebných prostriedkov proti svrabu môže viesť k podráždeniu pokožky. Neutíchajúce svrbenie však býva častejšie zapríčinené opätovným nakazením od rodinných príslušníkov alebo nesprávnym použitých liečebných prostriedkov.

Ako sa opäť nenakaziť svrabom

Najistejšia, najjednoduchšia a najlacnejšia metóda prevencie je ošetrenie posteľného prádla a bielizne horúcou vodou (90 stupňov Celzia), najlepšie v práčke alebo parou.

Ďalšou metódou je vyhladovanie roztočov napríklad uskladením prádla do čistých sáčkov od smetí na minimálne 72 hodín, bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Metóda je účinnejšia pri vákuu, napríklad použitím vysávača. o tomto špeciálnom uskladnení sa môže prádlo vyprať pri bežnej teplote a bez problémov opäť nosiť.

Postele je treba dôkladne vyčistiť, matrace rozložiť a vystriekať insekticídnym prostriedkom a nechať vyschnúť na slnku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 841
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 076
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu