Všeobecne o potení Potenie patrí k prirodzeným procesom organizmu. Je to predovšetkým spôsob, akým telo vylučuje škodlivé látky, reakcia na teplo, ale potiť sa môžeme aj zo stresu. Nepríjemné je nielen pre nás. Pach potu sa veľmi ľahko šíri do okolia a na našej pútavosti vôbec nepridáva. Vie nás poriadne „vytočiť“ najmä v prostriedkoch hromadnej dopravy, kde sa ich v letných dňoch mieša niekoľko naraz a navyše ešte spolu s mnohými parfumami.
Pobavil ma postreh istého mladého pána, ktorý tvrdil, že páchnucich ľudí by nemali do autobusov púšťať, pretože ohrozujú ostatných cestujúcich. Veru, cestovanie v horúčavách býva často práve z tohto dôvodu veľmi nepríjemné. Navyše ak máme možnosť dýchať pach potu alkoholika... Mnohí za to nemôžu, ale keby so svojim potením chceli niečo robiť, cestu by si našli. Mnohí o tom však ani nevedia, respektíve si to neuvedomujú.
Jana, 21 rokov: „Potenie spojené s nepríjemným pachom ma sprevádza od obdobia dospievania. Vtedy mi lekári povedali, že súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré prežívam. Spôsobovalo mi to veľkú traumu. Napriek tomu som sa veľmi potila aj ďalej, až do minulého roka. Dala som na radu kamarátky a navštívila som zase s týmto problémom lekára. Endokrinológ mi zistil zvýšenú činnosť štítnej žľazy. Moje dlhodobé potenie sa vysvetlilo. Odkedy beriem lieky, myslím, že sa aj moje potenie dostalo do normálu.“
Potenie nie je nič zlé, preto by sme si mali uvedomiť, či sa naozaj potíme nadmerne alebo len počas horúčav, stresu alebo inej prežívanej silnej emócie a v chorobe. Spomínaný emočný pot páchne najsilnejšie, žiaľ, práve ten nám môže znepríjemniť dôležité situácie – napríklad dlhoočakávané stretnutie, skúšky, konkurzy, napätie, nervozita, stres v práci. A práve takýto pot produkuje naše telo najčastejšie a v najväčšom množstve /približne 5-krát viac ako potu z tepla/. Pot, ktorý telo vylúči pri prehriati organizmu – čím sa ochladzuje, zvyčajne nezapácha alebo len mierne. Zapáchať však môže aj potenie pri chorobách a zvlášť, keď usúdite, že sa potíte nadmerne a vtedy, keby ste sa nemali, lepšie je navštíviť lekára. Takéto potenie totiž môže byť sprievodným príznakom mnohých ochorení.
Pot z tepla obsahuje až 99% vody bez arómy. Produkujú ho žľazy, ktoré sú umiestnené po celom tele. Na rozdiel od potu z tepla, emočný pot je produkovaný žľazami v podpazuší, okolo genitálií a prsných bradaviek. Páchne preto, že obsahuje bielkoviny, ktoré baktérie pokožky rozkladajú a následne páchnu. Časté je aj potenie na dlaniach.
Ako bojovať s potom? Karol, 35 rokov: „Dostal som do daru krásne moderné košele s krátkym rukávom, problém je však v tom, že obsahujú veľa umelých vlákien. Vyparádil som sa a vyšiel von. O pol hodinu som bol poriadne spotený a ďalších šesť hodín, čo som bol v práci, radšej opisovať nebudem. Cítil som sa veľmi nepríjemne. Navyše pot začal na látke schnúť a aj čudne páchnuť, napriek tomu, že používam antiperspirant. Domov som sa vrátil síce moderne a pekne oblečený, ale smradľavý a s fľakmi na košeli.“
Nevyhnutnosťou je pravidelná hygiena. Je šokujúce, že mnohí z nás sa sprchujú len raz za týždeň. V lete je často nevyhnutné sprchovanie aj viackrát denne, každodenné sprchovanie by malo byť samozrejmosťou nielen v letnom období.
Pomôcť nám môžu aj kozmetické prípravky. V súčasnosti ich je na trhu naozaj veľa, stačí si len správne vybrať. Okrem antiperspirantov sú obľúbené a praktické najmä dezodoranty s antiperspiračnou zložkou. Parfumy v teplom počasí nie je veľmi vhodné používať. Ide väčšinou o ťažie vône, ktoré v kombinácii s našim potom môžu vyvolať doslova šialené pachové efekty. Podobne je to však aj v prípade dezodorantov, keď si oblečieme prepotené tričko. Takže ďalšou zásadou, ktorá nám pomôže prežiť deň s dobrým pocitom je čisté oblečenie, vždy keď sa v predchádzajúcom spotíme. Ideálne sú bavlnené a iné prírodné materiály, ktoré sú vzdušné a zároveň dokážu pot absorbovať. V módnych trendoch už opäť začína prevládať príroda, takže po rokoch „umelín“ sa môžete v modernom oblečení cítiť aj príjemne.
Pri bežných ochoreniach nie je vhodné používať antiperspiranty ani iné prostriedky na tlmenie potenia. Práve naopak, potenie je veľkým pomocníkom v liečbe.
K základnej hygiene ženy patrí aj holenie podpazušia. Ochlpenie pot udržiava, a tak predlžuje a znásobuje negatívne súčasti potenia. Dnes vôbec nie je hanba, keď sa holia aj muži a je ich čoraz viac.
Potenie na dlaniach je možné odstrániť aj drobným chirurgickým zákrokom, ktorý nie je bolestivý a je vo vysokej miere účinný.
Najnovšou metódou boj s potením je aplikovanie botulotoxínových injekcií do podpazušia /20 injekcií do každého/. Účinky tohto zásahu vydržia takmer rok. Ide ale o dosť nákladné riešenie. V každom prípade by ste sa mali pred takýmto rozhodnutím poradiť s odborníkmi, pretože sa vyskytujú názory, že nie vždy je vhodné úplne odstrániť potenie v podpazuší, a tým výrazne obmedziť aj vylučovanie škodlivín z organizmu.