SME
Streda, 21. august, 2019 | Meniny má Jana

Hematóm, krvný výron

Všeobecné informácie Pod hematómom rozumieme výron krvi z krvných ciev do okolitého tkaniva. Príčinou straty krvi do tkaniva je väčšinou poranenie žily alebo artérie. Čím leží „vyronená“ krv hlbšie v tkanive, o to menej sa navonok prejavujú

Všeobecné informácie

Pod hematómom rozumieme výron krvi z krvných ciev do okolitého tkaniva. Príčinou straty krvi do tkaniva je väčšinou poranenie žily alebo artérie. Čím leží „vyronená“ krv hlbšie v tkanive, o to menej sa navonok prejavujú badateľné príznaky. Hematómy, ktoré ležia relatívne blízko povrchu kože, vykazujú po krátkej dobe typické vzory sfarbenia.

 

Symptómy

Objavujú sa typické ťažkosti ako opuchy, bolesti a sfarbenia kože, nie hneď po poranení. Čas do vyskytnutia symptómov značne závisí od rozsahu poranenia cievy a od lokalizácie. Zranení ľudia sa tak na bolesti sťažujú oveľa neskôr, potom čo ľahkým presakujúcim krvácaním vznikol hematóm. Pri silnejšom krvácaní, ktoré vzniklo poranením väčších ciev, sa môžu bolesti objaviť už krátko po úraze.

Pri hematómoch, ktoré ležia tesne pod kožným povrchom, vzniká v priebehu niekoľkých hodín zjavné červeno-modrasté sfarbenie, kombinované s lokálnym opuchom bolestivým na tlak. Ak sa poranenie nachádza hlbšie, často sa nedá pozorovať ani kožné sfarbenie ani opuch. Napriek tomu sa ranení ľudia sťažujú na bolesti, lebo hlbšie ležiace vrstvy tkaniva sú hematómom stláčané alebo sú tlačené na okolité, napr. na kostné štruktúry. Ak vôbec, tak sa pri týchto hlboko ležiacich krvných výronoch pozoruje sfarbenie kože alebo opuch až po niekoľkých dňoch.

Ak je hematóm dobre viditeľný zvonku, tak možno v priebehu prvých 24 hodín po poranení pozorovať červené až červeno-modré sfarbenie. Biochemickým odbúravaním krvi sa farba po jednom až štyroch dňoch mení na silne tmavomodrú, a po ďalších troch dňoch sa farba mení na zelenú. Začínajúc siedmym dňom sa hematóm zafarbí najprv do žlto-hnedastého farebného odtieňa, po najneskôr dvoch až troch dňoch celkom zmizne.

 

Okamžité opatrenia a diagnóza

Pokiaľ neexistujú žiadne sprievodné poranenia ako fraktúry alebo otvorené rany, obmedzuje sa prvé ošetrenie na lokálne ochladenie a, ak je to možné, zvýšené položenie poraneného miesta. Zvýšeným položením sa značne zníži tok krvi do poranenej oblasti. Vyroní sa menej krvi, a tým možno redukovať ďalšie rozšírenie hematómu; niekedy možno tvorbu hematómu dokonca zastaviť. Okrem zvýšeného položenia sa núka lokálne použitie chladivých obkladov alebo iných chladiacich pomôcok. Vďaka chladu sa privádzajúce krvné cievy stiahnu, a tým sa do tkaniva dostáva menej krvi. Malo by sa, ak je to možné, vyhnúť ďalšiemu pohybu, lebo inak sa svalstvo naďalej dobre prekrvuje a výron krvi sa môže zosilniť.

Diagnóza vyplýva z úrazu a z obrazu ťažkostí. V nejasných prípadoch môže byť na lokalizáciu hematómu a na zistenie jeho veľkosti potrebné vyšetrenie ultrazvukom. Pri hematómoch v blízkosti kĺbov by sa malo zvážiť aj röntgénové vyšetrenie, aby sa vylúčili zranenia kostí.

Pri veľmi veľkých a rýchlo sa rozširujúcich hematómoch je však nevyhnutný transport na kliniku, lebo tu existuje dôrazné podozrenie na poškodenie veľkých krvných ciev. Nezistené a neliečené môžu takéto poranenia viesť k život ohrozujúcim šokovým situáciám.

Ak sa hematómy stále objavujú bez zjavnej príčiny, mali by sme ihneď vyhľadať lekára, aby sa vylúčili poruchy zrážanlivosti krvi.

 

Terapia

Za normálnych okolností sa krvné výrony z tela odbúrajú. Okrem symptomatickej terapie nie je vo väčšine prípadov teda nutný žiadny ďalší zásah. Pretože sa hematóm po 14-16 dňoch opäť „skvapalní“, je v tomto čase, pokiaľ je to potrebné, možné odsatie bez väčších zásahov. Nanášanie mastí obsahujúcich heparín nie je zmysluplné resp. úspešné, pretože heparín nie je schopný rozpúšťať už vyronenú krv. Okrem toho nemôžu molekuly heparínu - kvôli svojej veľkosti - prekonať kožnú bariéru. Treba však spomenúť, že používanie resp. nepoužívanie mastí obsahujúcich heparín je napriek tomu otázne.

Postihnutá časť tela by sa nemala príliš zaťažovať, aby sa zabránilo opätovnému výronu krvi a ďalším poraneniam ciev. Len pri veľmi veľkých hematómoch alebo pri hematómoch v bezprostrednej blízkosti kĺbu môže byť nutný chirurgický zásah. Ďalšou komplikáciou, ktorá si vyžaduje operatívnu liečbu, je vytvorenie takzvaného kompartmentného syndrómu. Tu sa hematóm vytvorí medzi svalovými vláknami a svalovou fasciou. Takto vzniknutým tlakom sú krvné cievy tak silne komprimované, že tkanivové štruktúry, ako sú svaly a nervy, už nie sú dostatočne prekrvované, a môžu odumrieť. Pri veľkých hematómoch je však najčastejšou komplikáciou infekcia, preto je nevyhnutná chirurgická sanácia.

 

Rehabilitácia

Po odznení opuchu a bolestí sa môže napríklad pomaly znovu začať so športovou činnosťou. Odporúča sa však vylúčenie sprievodných poranení alebo komplikácií ako sú fraktúry, poranenia kĺbov alebo infekcie.

 

Profylaxia

Jedinou zmysluplnou možnosťou prevencie je vyhýbanie sa úrazom. Pri rizikových činnostiach alebo druhoch športu by sa mala nosiť vhodná ochranná výstroj.

 

Prognóza

Ak sa nevyskytli žiadne komplikácie alebo sprievodné poranenia, je prognóza mimoriadne dobrá. Hematóm sa spravidla stratí po dvoch až troch týždňoch. Ťažkosti alebo bolesti nezotrvávajú. Ak by bola potrebná operatívna liečba, je však pre precíznu prognózu rozhodujúca veľkosť a poloha hematómu.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity
 2. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 3. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 4. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 2. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity
 3. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 4. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 5. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 6. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 7. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 8. Dobrá správa z Domaše: Hotel Zátoka na Eve opäť funguje
 9. Prečo si investori zadávajú do vyhľadávača ružové diamanty?
 10. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 1. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 11 912
 2. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 133
 3. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 10 001
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 593
 5. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 5 363
 6. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 4 973
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 4 819
 8. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 592
 9. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 386
 10. Last minute tipy: All inclusive dovolenka na Severnom Cypre 4 334