Po nešťastnom páde či nebodaj údere do hlavy, sa vám v okolí oka môže objaviť krvný hematóm, ľudovo nazývaný aj monokel.
Hojenie tohto krvného výronu môžete urýchliť, ale skôr ako za týždeň sa jej zrejme nezbavíte. Treba sa tiež pripraviť na to, že modrina pri oku bude meniť farby, čo je prirodzený proces.
Modrina pri oku
To, že máte modrinu pri oku si zrejme všimnete okamžite podľa typického sfarbenia.
Monokel je zvyčajne zo začiatku tmavý a postupne žltne, až kým sa pokožka nevráti k svojej prirodzenej farbe. Pokožka v okolí oka môže byť tiež napuchnutá.
Zafarbenie vzniká v dôsledku toho, že v okolí oka popraskali krvné cievy a vyliala sa z nich krv.
Pri vážnejších zraneniach sa môže krv objaviť aj priamo na oku či v oku. Takéto krvácanie by mal vyšetriť lekár.
Modriny pri oku najčastejšie vznikajú pri:
- nehode,
- napadnutí,
- pri športe,
- udretí,
- po operácii tváre,
- lebečnej zlomenine.
Kedy treba vyhľadať lekára?
Ak sa po úraze v okolí oka objavia hoci len nepatrné poruchy videnia, vyhľadajte odbornú pomoc.
Silná bolesť, citlivosť na svetlo, dvojité videnie alebo zahmlené videnie či tma pred očami vyžadujú špeciálne vyšetrenie, či nedošlo k poškodeniu zrakového nervu. Pri bolesti hlavy, zvracaní, mdlobách a strate vedomia by mali lekárka či lekár vyšetriť, či nedošlo k vážnejšiemu zraneniu hlavy.
Vážnym príznakom je očný krvný výron, ktorý kruhovito obklopuje očnú guľu a zasahuje obe viečka. Očné krvné výrony sa objavujú pri zlomeninách spodiny lebečnej.

Čo pomáha na modrinu pri oku
Modriny pri oku, tak ako iné hematómy, zvyčajne odznejú aj bez zásahu. Ich hojenie však môžete urýchliť.
Obklady na oko
Zo začiatku si na modrinu pri oku prikladajte studené obklady, ktoré zmierna opuch. Po dni až dvoch ich vymeňte za teplé obklady, ktoré majú za úlohu zlepšiť prekrvenie poranenej oblasti.
- Studený obklad na monokel môžete vytvoriť tak, že rozdrvený ľad vložíte do igelitového vrecka a obklad pripevníte náplasťou. Prikladajte každé dve hodiny na 10 minút.
- Ak nemáte k dispozícii ľad, priložte si na 5 až 10 minút na modrinu pod okom studenú plechovku od koly alebo piva. Túto procedúru opakujte každú štvrťhodinu, kým nezoženiete ľad. Pozor, iba jemne ju pritlačte na tvár, na oči nesmie nič tlačiť.
- Na oko si nikdy neprikladajte mäso či potraviny bez obalu, môžete si tak spôsobiť infekciu.
Lieky proti bolesti
Ak vás oblasť v okolí oka bolí, môžete užiť voľnopredajné lieky proti bolesti.
Vyhnite sa však acylpirínu, aspirínu či iným liekom s kyselinou acetylsalicylovou. Táto látka znižuje zrážanlivosť krvi a môže sťažiť zastavenie krvácania, ktoré je príčinou vzniku modriny pod okom.
Radšej nesmrkajte
Ak ste utŕžili silný úder, smrkanie by mohlo spôsobiť prienik vzduchu do podkožného tkaniva na celej tvári. Pri veľmi silnom údere môže prasknúť lícna kosť spájajúca očnicu s nosom, takže zosilnený tlak počas smrkania môže preraziť vzduch z kostných dutín do okolia poškodeného tkaniva a tkaniva očnice. Ide o tzv. podkožný emfyzém.