Dostali ste ranu do tváre, zaucho alebo ste nešťastne zakopli a vašu tvár hyzdí veľká napuchnutá modrina? Je to podobne ako s nádchou, nech robíte, čo robíte, skôr ako za týždeň sa jej nezbavíte. Vo väčšine prípadov sa modrina zahojí až za týždeň a musíte sa pripraviť, že bude stále meniť farby. Spočiatku je miesto úrazu čierne, potom žlté a nakonie sa pokožka vráti k prirodzenej farbe.
Kedy treba vyhľadať lekára?
Ak sa po úraze v okolí oka objavia hoci len nepatrné poruchy videnia, vyhľadajte odbornú pomoc. Silná bolesť, citlivosť na svetlo, dvojité videnie alebo zahmlené videnie či tma pred očami vyžadujú špeciálne vyšetrenie, či nedošlo k poškodeniu zrakového nervu. Vážnym príznakom je tzv. očný krvný výron, ktorý kruhovito obklopuje očnú guľu a zasahuje obe viečka. Očné krvné výrony sa objavujú pri zlomeninách spodiny lebečnej.
Čo pomáha na modrinu?
* rozdrvený ľad vložte do igelitového vrecka a obklad pripevnite náplasťou
* dávajte si studené obklady deň až dva po úraze, každé dve hodiny na 10 minút
* ak nemáte k dispozícii ľad, priložte si na 5 až 10 minút na narazené miesto studenú plechovku od koly alebo piva. Túto procedúru opakujte každú štvrťhodinu, kým nezoženiete ľad. Pozor, iba jemne ju pritlačte na tvár, nie na oko, na oči nesmie nič tlačiť
* vyhnite sa acylpyrínu: znižuje zrážanlivosť krvi a môže sťažiť zastavenie krvácania, ktoré je príčinou vzniku modriny, lekári radia, aby sme proti bolesti užili radšej paralen
* nesmrkajte: ak ste utŕžili silný úder, smrkanie by mohlo spôsobiť prienik vzduchu do podkožného tkaniva na celej tvári. Pri údere často praskne lícna kosť spájajúca očnicu s nosom, takže zosilnený tlak počas smrkania môže preraziť vzduch z kostných dutín do okolia poškodeného tkaniva a tkaniva očnice. Ide o tzv. podkožný emfyzém.
(uj, podľa www.primar.sk)