SME

Hemoroidy. Príznaky, diagnóza a liečba

Príznaky, príčiny a liečba hemoroidov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Fotolia)

Odhaduje sa, že hemoroidy postihujú polovicu ľudí nad 30 rokov. Typickými príznakmi sú bezbolestné, svetločervené análne krvácania (ako uloženia stolice, na toaletnom papieri alebo kvapkajúce), svrbenie, pichanie, pálenie, mokvanie a pocit neúplného vyprázdnenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sú hemoroidy

Hemoroidy (lat. haíma = krv, rhéin = tiecť) sú uzlovité rozšírenia jednotlivých úsekov dutinkového telesa ( = corpus cevernosum recti) zásobovaného artériami a žilami, ktoré leží nad svalovým zvieračom na črevnom vývode. Tri uzlíky, ktoré ležia na ústí artérií do dutinkového telesa, väčšinou vyklenujú sliznicu.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe vrodenej nedostatočnosti väzivového tkaniva sa ich tvorba podporuje resp. vyvoláva rôznymi faktormi ako stála zápcha, silné tlačenie pri vylučovaní stolice, sedavý životný štýl, nadváha a tehotenstvo.

Prečítajte si tiež: Čo robiť pri hemoroidoch Čítajte 

Z vonku najprv neviditeľné a nenahmatateľné hemoroidy sa v pokročilých štádiách vyklenú do análneho kanála. Počas vylučovania stolice niekedy vystúpia pri silnejšom tlačení pred análny otvor. Pritom môže dôjsť k zovretiam, ktoré spôsobujú silné bolesti.

Diagnóza sa získava vyšetrením hmatom v oblasti análneho otvoru a endoskopiou čriev.

Pri liečbe hemoroidov sa najprv pomocou častého pohybu a zmeny stravovacích návykov pokúša regulovať vylučovanie stolice. Pomocou hemoroidových mastí a čapíkov zabraňujúcim zápalu sa môžu zmierniť ľahšie ťažkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pri silnejších prejavoch nastáva liečba sklerotizáciou postihnutých ciev a okolitého tkaniva (koagulácia infračerveným žiarením) alebo chirurgickým odstránením hemoroidov.

Kde vznikajú hemoroidy

Črevo je časť tráviaceho traktu medzi vývodom žalúdka a análnym otvorom. Skladá sa z asi 5-6 m dlhého tenkého čreva (lat. intestinum tenue), z 1,5 m dlhého hrubého čreva (lat. intestinum crassum) a z 20 cm dlhého konečníka (lat. intestinum rectum).

Hlavnou úlohou konečníka je uskladňovanie výkalov, aby sa nemuseli vylučovať opakovane v malých množstváach, ale vo všeobecnosti len raz za deň.

Prečítajte si tiež: Trávenie sa netýka len žalúdka, stolica vzniká aj pár dní Čítajte 

Vlastným zásobným orgánom je pritom takzvaná ampulla recti. Tvorí horný úsek konečníka a dokáže sa výrazne roztiahnuť. Približne 3-4 centimetrov dlhý koncový úsek tráviaceho kanála, takzvaný análny kanál (lat. anus = kruh, ritný otvor), slúži bráni presiaknutiu plynov alebo stolice.

Latinský názov pre konečník - rectum je svojím významom „rovný“ zavádzajúci a bol prevzatý z anatómie zvierat. Kvôli ohybu konečníka v tvare písmena „S“ netlačí stĺpec stolice na análny kanál, ale na panvové dno. Konečník sa vyrovná až pri vylučovaní, takže stolica môže skĺznuť dole.

Na tom sa podieľajú tri rôzne zvierače a takzvané dutinkové teleso na uzávere análneho otvoru. Toto dutinkové teleso leží v hornej časti análneho otvoru. Tu je sliznica poskladaná do pozdĺžnych záhybov, stĺpcov análneho otvoru, ktoré obsahujú arteriálne a venózne cievy.

Ak sa stiahnu, tok krvi sa obmedzí a sliznica napuchne, čím sa análne záhyby položia na seba a kanál uzatvoria aj plynotesne.

Príčiny vzniku hemoroidov

Hemoroidy vznikajú zväčšením arteriálnej spleti ciev v dutinkovom telese, takzvaného plexus haemorrhoidalis.

K vzniku hemoroidov značne prispieva trvalá zápcha a silné tlačenie pri stolici, ktoré vedie k upchatiu krvi v žilách a artériách dutinkového telesa.

Okrem toho na tvorbu hemoroidov podporne pôsobia rôzne faktory ako vrodená nedostatočnosť väzivového tkaniva, ktorá vedie k ochabnutiu zvieračov, prevažne sediaca činnosť, nadváha a tehotenstvo.

Hemoroidy sú častým ochorením. Pretože mnohí pacienti nejdú s ľahkými ťažkosťami v oblasti ritného otvoru k lekárovi, presné čísla nie sú známe. Odhady však vychádzajú z toho, že u viac ako polovice všetkých ľudí nad 30 rokov sa hemoroidy dajú dokázať.

Príznaky hemoroidov

V závislosti od prejavu tvorby hemoroidov sa ochorenie rozdeľuje do troch štádií, ktoré sú spojené s rôznymi symptómami:

  • I. štádium

V tomto štádiu sú uzlíky malé a z vonku nie sú viditeľné. Môžu zmiznúť samé, bez špeciálnych liečebných opatrení a často nespôsobujú nijaké ťažkosti. Pretože análna sliznica vo vnútri análneho kanála nie je citlivá na bolesť, nevznikajú v tomto čase ešte žiadne bolesti.

Postihnutí pacienti ochorenie väčšinou spozorujú vďaka príležitostne sa vyskytujúcim vrstvám svetločervenej krvi na stolici alebo na toaletnom papieri.

  • II. štádium

Uzlíky už sú väčšie a bez príslušnej terapie nemôžu spontánne zmiznúť. Pri odchode stolice sa pred otvorením ritného otvoru niekedy stlačia a vzápätí sa sami opäť stiahnu do análneho kanálu.

Môžu sa objaviť bolesti, ktoré vychádzajú z kože análneho otvoru silne citlivého na bolesť. Ďalšími symptómami sú v tomto štádiu bezbolestné krvácanie pri vylučovaní stolice, ktoré sa môže objaviť buď ako navrstvenie na stolici alebo ako kvapkajúce krvácanie, pálenie a svrbenie (= pruritus) v oblasti ritného otvoru a mokvanie.

Pacienti opisujú, že po odchode stolice majú pocit neúplného vyprázdnenia, prípadne pocit cudzieho telesa.

  • III. štádium

V tomto štádiu uzlíky pri vylučovaní stolice alebo aj spontánne pred otvorením ritného otvoru celkom klesajú a samé sa už do análneho otvoru nestiahnu.

Pritom môže dôjsť k takzvanému análnemu prolapsu, pri ktorom sa okrem hemoroidov z ritného otvoru až do dvoch centimetrov vyklenie aj sliznica análneho kanálu.

Pacienti trpia pichaním, pálením a svrbením v oblasti análneho otvoru a vylučovaním hlienu, ktoré vedie k znečisťovaniu spodného prádla. Opisujú aj pocit neúplného vyprázdnenia resp. permanentný pocit cudzieho telesa v oblasti análneho otvoru.

Objavuje sa aj krvácanie, ktoré môže byť veľmi masívne, a bolesti. Ťažkosti sa zosilňujú teplom, napríklad pri dodržiavaní pokoja na lôžku.

Komplikácie hemoroidov

Pretože uzlíkovité zmeny vznikajú v miestach kde artériové cievy ústia do dutinkového telesa, môžu pri ich poranení (silným tlačením pri odchode stolice alebo utieraním toaletným papierom) vzniknúť masívne artériové krvácania. Tieto musia byť lekársky ošetrené. Ohrození sú preto hlavne pacienti s vysokým artériovým krvným tlakom.

V pokročilom štádiu, keď hemoroidy vystupujú pred análny otvor častejšie, môže dôjsť k privretiu nejakého uzlíka. Vedie k prudkým bolestiam a je spojené so zastavením krvi v cievach uzlíka.

Prečítajte si tiež: Vždy blízko toalety. Ako rozpoznať choroby, ktoré znetvoria črevá Čítajte 

Následne môže vzniknúť tmavočervené venostatické krvácanie.

Cez „krvnú prekážku“ tečie krv do odtekajúcich žíl dutinkového telesa, čím sa vytvárajú krvné zrazeniny (trombózy) a môžu viesť k uzavretiu ciev. Postihnutí pacienti prežívajú prudké bolesti.

Pri dlhšie trvajúcich poruchách prekrvenia môže v pricviknutých uzlíkoch odumierať tkanivo.

Hemoroidy, ktoré pred análnym otvorom ležia permanentne, sú často zraňované utieraním toaletným papierom. Môžu vznikať mokvané, ekzémovité kožné zmeny a nádory, takzvané análne fisúry.

Pretože stolica obsahuje mnoho baktérií, vznikajú na odretých uzlíkoch ľahké infekcie. Z takýchto infekcií vznikajú niekedy väčšie ložiská hnisu, takzvané abscesy, ktoré sa musia chirurgicky odstrániť. Je možné aj vytvorenie hlbokých, stále zapálených chodbičiek (análnych fistulí), ktoré môžu preniknúť ku koži, konečníku alebo do panvy.

Diagnóza hemoroidov

Pacientami opisované ťažkosti dávajú často podnet na podozrenie na hemoroidné ochorenie. Symptómy sa však nedajú spoľahlivo odlíšiť od iných ochorení.

Prečítajte si tiež: Rakovina hrubého čreva zo začiatku nebolí Čítajte 

Hlavne pri krvácaní počas vyprázdňovania sa musí ako príčina vylúčiť zhubný nádor v oblasti hrubého čreva a konečníka (= kolorektálny karcinóm).

Preto by v každom prípade malo nasledovať dôkladné telesné vyšetrenie pacienta, pri ktorom sa ohmatá oblasť análneho otvoru ( = palpačné vyšetrenie). Týmto spôsobom sa dajú zistiť uzlíkovité zmeny.

Kvôli potvrdeniu diagnózy spravidla nasleduje endoskopia análneho kanála (proktoskopia) a konečníka (rektoskopia).

Aby sa ako príčina pri krvácaní vylúčil zhubný tumor v oblasti hrubého čreva, je vyšetrenie často spojené s endoskopiou hrubého čreva (koloskopia).

Liečba hemoroidov

Hemoroidy sa nemusia bezpodmienečne liečiť, ak nespôsobujú žiadne ťažkosti alebo spôsobujú len príležitostné ťažkosti. Dôležité však je, že sa pri krvácaní v stolici vylúči zhubný nádor pomocou príslušného vyšetrenia.

Rozhodujúcim opatrením na zmiernenie hemoroidných ťažkostí je rozumná regulácia vyprázdňovania. K tomu patrí vyvážená strava bohatá na balastné látky vo forme zeleniny a ovocia, vyhýbanie sa nafukujúcim jedlám a dostatočné množstvo tekutín.

Pri trvalejších zápchach v mnohých prípadoch pomáha denné požívanie pšeničných otrúb s množstvom tekutiny.

Prečítajte si tiež: Pravidelná stolica a hladké vylučovanie. Ako sa starať o svoju črevnú flóru Čítajte 

Okrem toho je dôležitá análna hygiena. Odporúčajú sa pritom sedacie kúpele a obklady z bórovej vody, kamiliek alebo čajovníkového oleja.

Ľahšie ťažkosti sa väčšinou dajú úspešne liečiť pomocou hemoroidových mastí alebo čapíkov, ktoré sa vyrábajú na báze kortizónu a pôsobia protizápalovo a zmierňujú bolesti.

Od nekontrolovaného, dlhotrvajúceho používania týchto prípravkov sa však odrádza, lebo môžu spôsobovať poškodenia kože.

Pri silnejších symptómoch sa predpisujú rôzne formy liečby. Hemoroidy v I. a II. štádiu sa môžu sklerotizovať takzvanou sklerotizačnou technikou.

Pri nej sa pacientom vstrekuje na cievne prítoky hemoroidov prostriedok (napr. 5% fenol-mandľový olej), čo vedie k „zmršteniu“ a spevneniu tkaniva.

Môže sa použiť aj takzvaná ligatúra gumovým pásom podľa Barrona (ligatúra = podviazanie). Pri tejto metóde sa hemoroidy podviažu pomocou gumového pásu, takže ich tkanivo v priebehu niekoľkých dní odumrie a vypudí sa.

Ďalšou liečebnou metódou je koagulácia infračerveným svetlom, pre ktorej sa uzlíky hemoroidov sklerotizujú pomocou sondy s infračerveným žiarením.

Ak tieto nechirurgické metódy neprinesú žiadny úspech, alebo ak sú hemoroidy v III. štádiu, musí spravidla nasledovať operatívne odstránenie uzlíkov.

Prognóza liečba hemoroidov

Hemoroidy sa dajú väčšinou úspešne liečiť. Problematické je, že veľa pacientov sa hanbí so svojimi symptómami vyhľadať lekára, a ochorenie ďalej postupuje neliečené.

Liečba hemoroidovými masťami a čapíkmi v mnohých prípadoch síce spôsobuje rýchle zmiernenie ťažkostí, samotné ochorenie však neodstráni. Preto má význam včasná terapia, ktorá vedie k odstráneniu hemoroidov. Pritom je však možný neskorší, opätovný výskyt hemoroidov.

Prevencia hemoroidov

Vzniku hemoroidov sa nedá v mnohých prípadoch úplne zabrániť, pretože okrem iných faktorov zohráva pritom značnú úlohu aj vrodená nedostatočnosť väzivového tkaniva.

Rozvoj ochorenia a ťažkostí je však možné zmierniť - vedomým stravovaním sa a kontrolovaným vyprázdňovaním. Prospieva aj telesný pohyb vo forme prechádzok alebo plávania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu