Je dôležité upozorniť na to, že bolesti u pacientov s rakovinou môžu mať rôzne príčiny:
Skutočné nádorové bolesti Vznik bolestí pri nádorových ochoreniach závisí od existencie receptorov bolesti, ktoré vedú bolestivé vzruchy nervami ďalej, v postihnutom orgáne alebo z priameho poškodenia nervov. Z toho vyplýva nasledujúce rozdelenie:
Bolesti kostí a mäkkých častí
Bolesti v tkanivách s vysokou hustotou receptorov bolesti ako sú kosti, periost (= okostica), koža a svalstvo, sú spravidla tupé, “vŕtajúce” a dobre lokalizovateľné. V prípade kostí môže dochádzať k takzv. patologickým fraktúram, pretože tumor kosť poškodzuje, takže tá sa už pri malej záťaži môže zlomiť. Ak je postihnutá chrbtica, môže to viesť aj k bolestiam spôsobeným kompresiou jedného nervového koreňa.
Bolesti pri napadnutí vnútorných orgánov (= viscerálne bolesti)
Tkanivo vnútorných orgánov neobsahuje žiadne recepory bolesti. Preto v počiatočnej fáze, napr. pri rakovine pľúc alebo čreva, nikdy nedochádza k bolestiam. Len “obal” týchto orgánov, čiže puzdro resp. pobrušnica alebo pohrudnica obsahujú receptory bolesti, ktoré v prvom rade reagujú na ťah alebo rozťahovanie. Preto sú tieto bolesti tlmené, zle lokalizovateľné, často kŕčovité a hlboké. Často sa prejavujú aj na kožných oblastiach príslúchajúcich k vnútorným orgánom, na takzv. Headovych zónach.
Bolesti nervov
Tieto bolesti vznikajú kompresiou nervov alebo poškodením nervového tkaniva pri vrastaní tumoru. Sú charakteristické abnormálnym vzorom vnímania, rezavými, bodavými a často v záchvatoch sa objavujúcimi bolesťami alebo ochrnutiami zásobovaného svalstva.
Bolesti ako následok terapie Je všeobecne známe, že každý liek má aj vedľajšie účinky. V porovnaní s obvyklou liečbou, ako napr. pri vysokom krvnom tlaku, sa pri liečbe rakoviny používajú ďaleko agresívnejšie “delá”. Máloktorí pacienti sú vedľajších účinkov ušetrení. K bolestiam, ktoré sa vyskytujú ako následok doterajšej liečby, patria napr. bolesti jaziev po operáciách, bolesti spôsobené poškodením nervov ožarovaním alebo chemoterapiou alebo bolesti pri zápale sliznice ústneho otvoru po chemoterapii.
Bolesti ako sprievodný jav Ďalšie bolesti vyplývajú predovšetkým z nedostatku pohybu a z pripútania na lôžko. Na tomto mieste spomenieme o.i. preležaniny, bolesti pri obstipácii (= zápche) alebo pri poruchách krvného obehu.
Bolesti nezávislé od rakoviny Samozrejme, že u pacientov s rakovinou môže dochádzať aj k bolestiam, ktoré nemajú nijakú súvislosť so základným ochorením, ako napr. k migréne alebo reumatickým bolestiam.
Psychické bolesti Nesmie sa zabúdať na psychické bolesti ako strach alebo depresie, ktoré vyplývajú z nádorového ochorenia. Tie sa vzájomne ovplyvňujú s inými formami bolestí. To znamená, že psychické komponenty môžu jednak telesné ťažkosti zosilniť alebo zredukovať. Na druhej strane fyzické bolesti často vedú k psychickej záťaži a možu vyvolávať aj strach.