Pod chorobami z prechladnutia (chrípkovými infektami) vo všeobecnosti rozumieme vírusmi vyvolávané, akútne infekcie horných dýchacích ciest. Pravdepodobne súvisia s oslabením imunitného systému, napríklad stresom alebo pôsobením chladu, a nesmú sa zamieňať s chrípkou.
Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie.
Pretože bežné nachladnutie môže byť spôsobené rôznymi typmi vírusov, neexistuje žiadny prípravok, ktorý by pôsobil priamo na príčinu prechladnutia.
Liečba má uľaviť od symptómov a pozostáva zo základných opatrení ako šetrenie tela, parná inhalácia a horúce nápoje ako aj prípravky proti chrípke, nosné kvapky alebo sirup proti kašľu.
Možnou komplikáciou je dodatočná bakteriálna infekcia. Môže vyvolať zápal stredného ucha alebo prinosových dutín, ktoré sa musia spravidla liečiť antibiotikami.
Všeobecné informácie o prechladnutí
V priemere na prechladnutie ochorie každý jedenkrát ročne, u detí v materských škôlkach nie je zriedkavé dokonca 5 až 10 prechladnutí ročne.

Jedná sa o vírusové ochorenie a prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými.
Ochorenie môže prepuknúť po pôsobení chladu. Prvé symptómy sa objavia niekoľkých hodín až dva dni po nakazení.
Ak dôjde k dodatočnej infekcii baktériami, ochorenie sa zhorší. Po ôsmych až desiatich dňoch prechladnutie spravidla úplne odznieva.
Príčina prechladnutia
Rôznorodé typy vírusov môžu vyvolávať choroby z prechladnutia, ako napríklad rinovírus, vírus RS, parachrípkový vírus alebo adenovírus.
Po dvoch dňoch môže vírusové ochorenie dodatočnou bakteriálnou infekciou prejsť do bakteriálneho ochorenia, ktoré sa označuje ako zmiešaný typ infekcie. Pri týchto baktériách sa väčšinou jedná o streptokoky alebo stafylokoky.
Príznaky prechladnutia
Všeobecné príznaky
Na začiatku alebo počas ochorenia dochádza často ku všeobecným symptómom ako zimnica, zvýšená teplota, pocit únavya choroby ako aj bolesti hlavy a končatín. Hlavne u detí sa môže príležitostne objavovať aj horúčka.
Nádcha (akútna rinitída)
Počiatočné šteklenie v nose s nutkaním na kýchanie rýchlo prechádza do nádchy. Zápalom nosovej sliznice pritom dochádza k vodnatej až hlienovito-hnisavej sekrécii s obmedzením dýchania cez nos, so zhoršením schopnosti čuchu a nosovou rečou. Rastúcim alebo klesajúcim rozšírením zápalu ďalej dochádza k nižšie opísaným symptómom.
Zápal hltana (akútna faryngitída)
V počiatočnom štádiu prechladnutia dochádza často k zápalu sliznice hltana. Typickými ťažkosťami sú škriabanie a pocit sucha v hrdle, ako aj bolesti pri prehĺtaní.

Zápal hrtana (akútna laryngitída)
Ak je zápalom postihnutá aj sliznica hrtana, predovšetkým sliznica nad hlasivkami, dochádza k zachrípnutiu a dráždeniu na kašeľ. V ťažkých prípadoch môže hlas celkom zlyhať (= afónia) alebo sa môžu objaviť silné bolesti hrdla. Obzvlášť častý je zápal hrtana u malých detí.
Zápal priedušnice a priedušiek (akútna bronchitída, akútna tracheitída)
Zápaly sliznice priedušnice a sliznice priedušiek vedú ku kašľu s kašovito-hnisavým hlienom a časo aj k bolestiam hrudníka. Tieto symptómy sa prirodzene môžu vyskytovať aj pri iných, aj vážnejších ochoreniach a musia byť, keď sa z nich jednoznačne nedá vyvodiť prechladnutie, ďalej objasnené lekárom.
Komplikácie pri prechladnutí
Zápal srdcového svalu (myokarditída)
Zápal srdcového svalu po vírusovom infekte, ktorý je priamo spôsobený vírusmi, je však našťastie veľmi zriedkavý. Symptómami sú poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť a rýchle unavenie sa .
Bakteriálna superinfekcia
Dodatočnou bakteriálnou infekciou sa môžu symptómy zhoršiť. Typickým znakom je hnisavá, čiže žltkasto-zelenkavá sekrécia zapálenej sliznice. Aj horúčka je pri bakteriálnej infekcii častejšia. Rozšírenie baktérií môže viesť k ďalším nasledovným ochoreniam:
zápal stredného ucha (akútna Otitis media)
zápal prinosových dutín (akútna Sinusitis)
zápal hltanových mandlí (Angina tonsillaris, akútna Tonsillitis)
zápal pľúc (pneumónia)
Diagnóza prechladnutia
Diagnóza sa dá ľahko stanoviť z popisu ťažkostí a klinického obrazu. Pri vyšetrení je v prvom rade nápadná sčervenená sliznica nosa a hltana. Belasté povlaky na mandliach hltana sú však náznakom anginy tonsillaris, ktorá by mala byť liečená antibiotikami.
Liečba prechladnutia
Liečenie prechladnutia prebieha symptomaticky, to znamená, že je namierené len proti ťažkostiam a nie proti príčine, teda vírusom.
- Telesne sa šetriť (azda v súvislosti s prácou a športom),
- vlhké inhalácie napríklad s kamilkovými alebo šalviovými náparmi,
- horúce nápoje s medom,
- teplé obklady na hrdlo,
- tabletky na cmúľanie,
- šetrenie si hlasu,
- zákaz fajčenia treba pri prechladnutí všeobecne odporučiť.
Existujú rôznorodé prípravky proti chrípke, ktoré zmierňujú chorobný pocit a rovnako aj bolesti hrdla alebo hlavy. Nosné kvapky na odpuchnutie uľahčujú dýchanie a pomáhajú pri zaľahnutí v ušiach.

Proti suchému dráždivému kašľu sa predpisujú kašeľ tlmiace prípravky obsahujúce kodeín. Pri produktívnom (hlienovitom) kašli sa uprednostňujú sirupy proti kašľu, ktoré však pomáhajú, len ak človek vie dobre vykašliavať.
U malých detí alebo pri astme by mali byť z tohoto dôvodu používané s opatrnosťou. Ak existuje dôvod na bakteriálny zápal, radí sa liečba antibiotikami pod lekárskym dohľadom.
Po ôsmych až desiatich dňoch prechladnutie vo väčšine prípadov odznieva. Hore uvedené komplikácie sú naozaj veľmi zriedkavé a vyskytujú sa častejšie, ak sa prechladnutie „prechodí“.
Prevencia prechladnutia
Proti prechladnutiu neexistuje nijaká spoľahlivá prevencia. Odporúčania hodná je strava bohatá na vitamíny (hlavne na vitamín C) a otužovanie športom alebo saunou, čím sa posilňuje imunitný systém.
Samozrejme, zmysel má aj vyhýbanie sa kontaktu s prechladnutými a pobytu medzi mnohými ľuďmi, najmä v studenom ročnom období.
Očkovanie proti chrípke pomáha len proti ozajstnej chrípke a nie proti „banálnemu“ prechladnutiu.
Pri chrípke sa jedná o ťažké, horúčkovité, nezriedka aj život ohrozujúce ochorenie, ktoré je vyvolávané chrípkovými vírusmi. Naproti tomu sa prechladnutie často označuje ako chrípkový infekt.