Aj keď to znie paradoxne, teraz je na maľovanie bytov technicky najvhodnejšie obdobie. Väčšina bytov má ústredné kúrenie a práve suchý vzduch, ktorý v zime inak sťažuje dýchanie, je pri maľovaní dobrým pomocníkom. Natreté steny rýchlo schnú, nerobia sa fľaky, po práci môžeme miestnosť takmer okamžite upratať. V lete zostáva nezdravý vlhký vzduch vo vymaľovanom byte podstatne dlhšie. Takže aj keď vonku mrzne, práca s dobrými pomôckami nám pôjde od ruky.
Každá domácnosť je nenapodobiteľným originálom, každá žije aj svoj osobitý neopakovateľný život. Ovplyvňujú ho nielen priestorové možnosti, ale najmä životný štýl, pracovné povinnosti, spôsob trávenia voľného času. Je dobré vychádzať z tohto poznania pri vytváraní funkčných zón bytu, samozrejme aj pri jeho farebnom dotvorení, lebo práve zrakom človek vníma najintenzívnejšie.
Inú farebnú škálu volíme do obývacej izby, inú do pracovne či detskej izby, iná bude v miestnosti orientovanej na západ, iná v izbe s oknami na východ a podobne. Tieto súvislosti si treba uvedomiť predtým, ako sa pustíme do vynovovania bytu. Bez problémov môžeme opustiť biele steny a pridať trochu tónovacej pasty na ich pastelové podfarbenie. To, aký tón je pre nás najvhodnejší, treba zvážiť podľa svetelnosti bytu a farby, ktorá na nás pôsobí pozitívne.
Farby nás pohlcujú
Viac ako 90 percent vnemov prijímame zrakom. Tak si uvedomujeme tvary, pohyb, priestor, svetlo a farebnosť sveta. Farby obklopovali už našich prapredkov vo voľnej prírode, pôsobili na ich psychiku a odvtedy im ľudia začali prisudzovať rozličné vlastnosti. Neskôr sa človek naučil získavať farbivá z prírody a používať ich. Farebnosť prostredia ovplyvňuje naše vnímanie, podporuje pocity a nálady, pracovný výkon, podmieňuje intenzitu odpočinku, dokonca môže ovplyvniť aj zdravotný stav.
Tak, ako vedia farby v prostredí spríjemniť a skrášliť náš život, pri nesprávnom použití ho môžu aj skomplikovať a poškodiť. Je dôležité poznať zákonitosti používania farieb a tieto zákonitosti rešpektovať.
Farby rozlišujeme podľa viacerých kritérií, všeobecne ich označujeme ako teplé a studené, ich tóny na čisté, tlmené a lomené, základné a doplnkové a podobne. Teplé farby – červená, oranžová a žltá pripomínajú žiaru ohňa, naopak studené, modrá a zelená sú symbolmi vodného živlu. Teplé farby aktivizujú a studené upokojujú. Pri extrémnom použití teplé tóny unavujú psychiku neustálym dráždením, prostredie prevažne studených tónov pôsobí neosobne, vyvoláva pocity prázdnoty a chladu. Negatívne pôsobenie podobného farebného ladenia dokáže zmierniť vhodný akcent v miestnosti. Tak nazývame dominantný prvok v interiéri, ktorý sa výrazne odlišuje farbou, prípadne tvarom, určením, teda nemusí to byť iba funkčná súčasť zariadenia, ale aj dekoratívny predmet.
Teplé farby primiešame do chladnejších miestností a do izieb obrátených oknami na sever a východ. Uplatnia sa aj v detských izbách, pozor však na mieru! Teplé farby v tmavších tónoch opticky zmenšujú miestnosť, studené, najmä svetlejšie tóny, izby zväčšia. Studenšími tónmi schladíme prehriate južné a západné miestnosti, ktoré sa v lete občas zmenia na vyhne.
Vplyv farieb
Čisté a jasné tóny základných farieb sa najťažšie kombinujú. Lepšie sa kombinujú lomené odtiene, ktoré dosiahneme primiešaním bielej, tlmené primiešaním čiernej farby. Harmóniou dosiahneme atmosféru v určitom tóne podmienenom funkčnosťou priestoru a charakterom domácnosti. Navodíme tak psychickú rovnováhu. Túto rovnováhu nedosiahneme, ak poskytneme rovnaký priestor rovnako intenzívnym čistým farebným tónom. Vznikne nám napätie ako opak rovnováhy. Takéto čisté jasné farby sú vhodné do interiérov, v ktorých sa nezdržujú ľudia dlhší čas.
Najbezpečnejším spôsobom ako sa vyvarovať napodobňovaniu pestrých divadelných kulís či výstavníckych kójí, je riadiť sa tradičnými vzormi s použitím farieb prírodných materiálov. Farieb kameňa, malty, tehly, dreva, textílií. Pri použití farieb hrá významnú úlohu dostatočné osvetlenie, ale aj schopnosť vybrať vhodný farebný odtieň do miestnosti s nedostatočným osvetlením.
Vždy tmavšiu do svetlejšej
V predajniach môžeme kúpiť náterové látky v rozličných odtieňoch, tie bývajú o čosi drahšie ako biele, sivé a čierne farby. V menšom množstve je rozdiel zanedbateľný, často však potrebujeme použiť iný farebný tón, ako ponúkajú v predajni. Pre tých, ktorí nevyužijú služby a nedajú si počítačom namiešať požadovaný tón, prinášame rady, ako sa priblížime k výsledku.
Dobrá rada na miešanie akýchkoľvek farebných odtieňov. Zásadne prilievame tmavšiu farbu do svetlejšej.
ĽUBOMÍR ŠIMNA