SME

Štát by mal podľa SLeK koordinovať optimalizáciu siete lekární

Bratislava 14. februára (TASR) - Na Slovensku sa v súčasnosti počet lekární pohybuje v intervale od 1800 do 1900. Keďže lekáreň môže viesť iba lekárnik ...

Bratislava 14. februára (TASR) - Na Slovensku sa v súčasnosti počet lekární pohybuje v intervale od 1800 do 1900. Keďže lekáreň môže viesť iba lekárnik s potrebným vzdelaním a praxou a na Slovensku je približne 3600 lekárnikov (vrátane absolventov bez praxe a atestácie), blížime sa podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) ku kolapsu. "Existuje vážne riziko, že o lieky sa budú starať neodborníci, začnú sa nám množiť falošné a nekvalitné lieky, ľudia budú dostávať v lekárňach neodborné rady, stratí sa dohľad nad liekovým rizikom a tak ďalej," uviedol pre TASR člen Prezídia SLeK Peter Stanko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR kolaps nemôže hroziť, pretože žiadateľovi o vydanie povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni nemožno vydať povolenie, ak nebude mať ustanoveného odborného zástupcu s požadovanou kvalifikáciou a odbornou praxou. "Ak nastane situácia, že v SR nebude už k dispozícii žiadna odborne spôsobilá osoba, nebudú vznikať nové verejné lekárne. Každá povolená verejná lekáreň musí počas prevádzkových hodín vykonávať činnosť farmaceutom s požadovanou kvalifikáciou. Ak táto osoba umožní prevádzkovanie verejnej lekárne osobou, ktorá nespĺňa požadované kvalifikačné požiadavky, porušuje platný zákon a voči nej sa uplatnia sankcie v súlade so zákonom o liekoch," vysvetlila hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

SkryťVypnúť reklamu

Nárast počtu lekární je podľa Stanka v posledných rokoch až geometrický. V roku 2005 bolo na Slovensku asi 1300 lekární. Dnes pripadá na jednu lekáreň asi 2800 ľudí. Vo veľkých mestách je ten počet ešte nižší, naopak, v malých obciach majú ľudia podľa komory lieky prakticky nedostupné. "Lekárne, ktoré vlastnia lekárnici, ktorí samostatne poskytujú lekárenskú starostlivosť, dnes zanikajú na úkor lekárenských reťazcov, ktoré vlastnia finančné skupiny a veľkopodnikatelia, ktorí v mnohých smeroch značne devalvujú kvalitu lekárenstva," konštatoval Stanko a dodal, že dnes je už málo ozajstných lekární v pravom zmysle slova. "Skúste nájsť lekáreň, ktorá je otvorená aj vo večerných hodinách alebo zohnať lekáreň, kde vám pripravia lieky."

SkryťVypnúť reklamu

Riešením veľkého počtu lekární je podľa komory stanovenie kritérií kvality poskytovanej starostlivosti a štátom (samosprávami) koordinovanej optimalizácie siete lekární, čím by sa mohla zlepšiť dostupnosť liekov pre ľudí a zároveň by mohla stúpať kvalita poskytovanej starostlivosti. Takéto riešenie neodmietlo ani ministerstvo. Kritériá kvality v súčasnosti vyjadrujú ustanovenia vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovujú požiadavky na správnu lekárenskú prax.

"MZ SR nemá námietky, aby sa vyhláška doplnila aj o ďalšie kritériá kvality. Je potrebné, aby SLeK vypracovala návrh ďalších kritérií kvality a predložila ich na ministerstvo. MZ SR ich zapracuje do návrhu novely spomenutej vyhlášky," uviedla Čižmáriková. Kritériá na reguláciu počtu lekární (geografické, demografické kritériá) možno ustanoviť len v zákone o liekoch. Posledný pokus v apríli 2007 novelizovať zákon v tomto smere podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva nepodporili poslanci Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 76 781
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 364
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 064
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 115
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 198
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 197
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu