BRATISLAVA. Veľká časť stomatológov odíde do dôchodku a na výchovu nových chýbajú školám peniaze, povedal ČTK prezident zubárskej komory Ján Gašič. V priebehu desiatich rokov sa podľa neho počet zubárov zníži asi na polovicu. Ministerstvo školstva síce vlani aj tento rok poskytlo lekárskym fakultám na štúdium stomatológie aj mimoriadnu dotáciu, na výraznejšie zlepšenie situácie to podľa škôl nestačí.
"Kardinálnym problémom sú financie, pretože výučba zubného lekárstva je približne trojnásobne drahšia ako výučba všeobecnej medicíny," zhrnul prezident Slovenskej komory zubných lekárov Gašič. Školám preto podľa neho v súčasnosti chýba technické vybavenie a aj pedagógovia. Odborníci si totiž dokážu nájsť lepšie platenú prácu mimo školstva, dodal.
Vysoké školy pre ťažkosti pri výučbe prijímajú podľa Gašiča menej uchádzačov než v minulosti a pokiaľ sa trend nezmení, z terajších zhruba 3000 aktívnych stomatológov klesne ich počet na asi 1500. V súčasnosti dokážu univerzity vychovať necelú päťdesiatku zubárov ročne, a aby dokázali nahradiť odliv odchodov do penzie či do zahraničia, malo by ich byť asi trojnásobne viac, dodal.
Ministerstvo školstva prispieva podľa jeho hovorkyne Dany Špankovej tento rok na výučbu medicíny v prepočte na jedného študenta sumou 2224 eur (asi 67.000 korún). Ďalšie peniaze dostávajú školy na praktickú výučbu v zdravotníckych zariadeniach a na vzdelávanie budúcich zubárov poskytne ministerstvo podobne ako vlani mimoriadnu dotáciu vo výške približne 99.600 eur (tri milióny korún), dodala.
Výraznejší nárast počtu študentov však podľa predstaviteľov dvoch fakúlt vysokých škôl, ktoré ponúkajú štúdium zubného lekárstva, očakávať v najbližšom období nemožno. "Vonkoncom to nestačí," povedala o podpore ministerstva školstva prodekanka Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Neda Markovská. Rovnaký názor mal aj dekan Lekárskej fakulty bratislavskej Univerzity Komenského Peter Labaš. Škola podľa neho dokáže pokryť prevádzkové náklady na výučbu zubného lekárstva len vďaka príspevkom od zahraničných študentov, priblížil.
V najbližších rokoch podľa skorších vyjadrení zástupcov zdravotníkov pravdepodobne začnú chýbať nielen zubári, ale aj všeobecní lekári. Na prípravu praktických lekárov, ktorí musia absolvovať prax vo viacerých oddeleniach nemocníc, taktiež chýbajú peniaze, tvrdil v minulosti prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.