SME

Najžiadanejší je stále rumanček

Zber liečivých rastlín na výkup aj v súčasnosti niektorých ľudí dokáže uživiť. Seniori to však považujú viac za hobby alebo zbierajú pre vlastné využitie.

V miestach, kde sa opiera slnko, už začala kvitnúť lipa. Čaj pripravený z jej kvetov sa pije pri prechladnutí. Dobré je ho striedať s inými čajmi, napríklad z bazy, medovky alebo repíka.V miestach, kde sa opiera slnko, už začala kvitnúť lipa. Čaj pripravený z jej kvetov sa pije pri prechladnutí. Dobré je ho striedať s inými čajmi, napríklad z bazy, medovky alebo repíka. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – www.sxc.hu)

BRATISLAVA. Časť surovín, ktoré spracúvajú firmy vyrábajúce bylinné čaje, pochádza od poľnohospodárov. Nie všetky liečivé rastliny však možno v podmienkach Slovenska pestovať. Napríklad spoločnosť Herbex takto získava medovku, šalviu či časť objemu rebríčka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré rastliny, ako napríklad levanduľa, sa musia dovážať. Veľká časť ešte stále pochádza od zberateľov z voľnej prírody.

Zbiera sa hlavne na východe

Pred rokom 1989 bolo na Slovensku okolo desať výkupní liečivých rastlín, dnes sa ich počet často mení. Najväčšiu tradíciu má výkup nazbieraných a usušených liečivých rastlín na východnom Slovensku. „Má to svoje dôvody," hovorí Ján Seman z Košíc, ktorý liečivé rastliny od zberateľov vykupuje už dvadsať rokov. Všetko sa začalo rumančekom, ktorý sa v tejto časti Slovenska ľudia naučili zbierať. „Zo strany výrobcov je stále najžiadanejšou surovinou," hovorí Seman. Jeho popularitu vie čas od času naštrbiť iba vŕbovka malokvetá, ktorá sa s úspechom využíva pri liečbe choroby prostaty.

SkryťVypnúť reklamu

Výkupňa pána Semana spolupracuje s mnohými zberateľmi už veľa rokov. No môžu prísť aj úplní začiatočníci. „Tých musíme zaučiť, ako a kde možno liečivky zbierať a ako ich sušiť, hovorí Seman. Ak to neurobia správne, celá ich práca môže byť zbytočná. Výkupňa rastliny nezoberie.

Penzisti si privyrobia

V súčasnosti sa vykupuje napríklad malinový a ostružinový list, pŕhľava, kvet bazy a lipy, koreň a list púpavy či obľúbená materina dúška a repík.

Mladšie ročníky dokáže takáto činnosť uživiť, niektorí zberatelia si zarobia aj do päťsto eur mesačne. Keďže ide aj o fyzicky náročnú prácu, seniori zvyčajne rastliny zbierajú preto, že ich to baví a privyrobia si k penzii. Za kilogram sušeného listu maliny sa napríklad v Košiciach platí od 0,5 do 0,8 eura, pri repíku to je 0,8 eura, cena sušeného lipového kvetu sa pohybuje od päť do šesť eur za kilogram.

SkryťVypnúť reklamu

Niečo zbierať, niečo kúpiť

Zbierať liečivé rastliny hoci aj pre vlastné použitie nie je jednoduché. Treba napríklad vedieť, v akom štádiu vývoja ich odtrhnúť.

„Pri čajoch, ktoré sa kupujú v lekárni, sú všetky pravidlá dodržané, nemali by tam byť nečistoty a celkovo by mali mať garantovanú kvalitu - bez obsahu ťažkých kovov či pesticídov," hovorí Jaroslav Tóth z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.

Pri rastlinách, ako sú mäta alebo medovka, ktoré sa bežne na záhradkách pestujú, nehrozia pri domácom zbere riziká. Stačí si prečítať v atlase, kedy ich zbierať, aby boli účinné.

Ak ide len o čaj na osvieženie či použitie rastliny ako koreniny, nevhodný čas zberu zapríčiní len menej výraznú chuť alebo vôňu. No tam, kde sa zbiera koreň či kôra, prípadne hrozí riziko zámeny, je lepšie liečivé rastliny kupovať.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhoduje aj správny postup prípravy

Ani kúpa bylinných čajov v lekárni však nezaručí správny účinok, ak sa nedodržia odporúčané postupy prípravy. Častou chybou ľudí, ktorí napríklad bojujú so zápchou, je zbytočne dlhé vylúhovanie sennových listov či plodov alebo dlhé varenie krušinovej kôry. Od tohto postupu si sľubujú väčšiu účinnosť. Výsledkom nadmerne dlhej prípravy čaju je vylúhovanie ďalších obsahových látok z rastliny - trieslovín. Tie potom pôsobia celkom opačne a vyvolajú zápchu.

Vzniká tak neželateľný kolobeh, ku ktorému sa pridáva ďalší zlozvyk - dve deci čaju zo sennových listov nahrádzajú najmä u seniorov, ktorí nemajú pocit smädu, celodenný pitný režim. Ak to skombinujú so stravou chudobnou na vlákninu (napríklad pečivom z bielej múky) zo zápchy už potom niet úniku.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosti o liečivkách

Ako správne robiť čaj

Najbežnejšie čaje z aromatických rastlín sa pripravujú tak, že sa liečivá rastlina zaleje vriacou vodou a nechá sa desať až pätnásť minút vylúhovať. Pri náročnejšej liečbe, napríklad hemoroidov, sa zmes najskôr zaleje vriacou vodou, aby sa uvoľnili prchavé zložky, zleje sa, a potom ju treba ešte povariť, aby sa vylúhovali triesloviny. Čo treba urobiť, aby sa účinné látky z rastliny dostali po vypití do tela, poradí lekárnik. Niektoré výluhy ani nie sú určené na pitie, ale na obklady, kúpeľ či ako kloktadlo.

Vrecúšková dilema

Sypaný čaj síce vyžaduje väčšiu námahu a zručnosť pri príprave, ale často je to lepšia voľba ako čaj porciovaný v záparových vreckách. V sypaných čajovinách býva rastlina zvyčajne menej drvená a preto sa v bunkách tejto rastliny zachová viac účinných zložiek.

SkryťVypnúť reklamu

Novinky aj tradície

Aj v oblasti prírodných liečiv ide veda dopredu, objavujú sa nové rastliny s novými účinkami. Väčšina lekární čaje nakupuje už v hotových baleniach, ale stále nájdeme na Slovensku lekárne, ktoré miešajú a pripravujú čajové zmesi tak, ako sa pripravovali v minulosti.

Masti ozaj pomáhajú

Správnosť postupu, keď sa rastliny vylúhujú v bravčovej masti, potvrdzuje aj vedecké skúmanie. Účinné látky z rastlín sa skutočne do masti uvoľnia. Treba ju len zohriať, nie prepáliť, časti rastliny v nej premiešať a nechať tak asi týždeň. Potom sa masť opäť zohreje, precedí a schladí. Z masti potom účinné látky ľahšie prenikajú do kože a napomáhajú pri zlepšení stavu. Nechtík pri úrazoch, pomliaždeniach, na poškodenú kožu, kostihoj pri zlomeninách, na boľavé kĺby a svaly a pagaštan na choré cievy (kŕčové žily, zápaly žíl a zlepšenie prekrvenia).

SkryťVypnúť reklamu

(ht)

Liečivky sú dar, užívajte ho rozumne

Chorí ľudia často hľadajú záchranu v liečivých čajoch. Tie pomôžu, no lekára nenahradia.

BRATISLAVA. Liečivé čaje majú v seniorských domácnostiach tradičné miesto. Odborníci však upozorňujú - ani v časoch hospodárskej krízy, keď sa ťažko hľadajú peniaze hoci aj na lieky, nesmú liečivky nahradiť to, čo predpíše lekár. Ľudské telo v starobe reaguje inak. Metabolizmus je zmenený, inak fungujú vnútorné orgány. Liečivá môžu na staršieho človeka pôsobiť inak, ako keď bol mladší. Organizmus je citlivejší, na liečivé zložky rovnako ako na jedy, ktoré rastliny môžu obsahovať. Preto seniori podobne ako malé deti musia byť opatrnejší.

Čaje zlepšia pitný režim

Prax býva opačná. „Overené" rady bývajú preceňované a ignorujú to, čo sa v ostatných rokoch darí farmaceutom a lekárom preukázať. „Rastlinný liek môže byť rovnako nebezpečný alebo niekedy ešte nebezpečnejší ako syntetický liek," hovorí Peter Stanko zo Slovenskej lekárnickej komory.

SkryťVypnúť reklamu

Starší ľudia odôvodnene siahajú po liečivkách a pomáhajú im, napríklad ak trpia zápchou, zriedkavo hnačkami. Urologická čajovinová zmes je účinná pri chronických ochoreniach močových ciest. Ďalšou oblasťou, pri ktorej starší ľudia využijú bylinky, je nespavosť či nervozita.

Mnohé liečivé rastliny sú obľúbené ako voňavý čaj či korenina. Ich občasné užívanie prispieva k udržiavaniu pitného režimu, prevencii ochorení a zásobujú organizmus - napríklad antioxidantmi. Nemožno však zabúdať ani na ďalšie faktory, akými sú pohyb a zdravá životospráva.

Účinný hloh, ginko i vŕbovka

Ak má starší človek problém so srdcom, liečbu môže podporiť čajom z hlohu. Pri vysokom krvnom tlaku sa však nesmie opomínať základná liečba od lekára. Nefunguje to tak, že „teraz budem mesiac piť čaj a až potom zoberiem tablety".

SkryťVypnúť reklamu

Činnosť srdca aj mozgu zlepšuje ginko. „O užívaní ginka je vhodné poradiť sa s lekárom a rozhodne si dať predpísať len registrované prípravky," hovorí Szilvia Czigle z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského. Samozásobovanie ginkom sa podľa farmaceutov nemusí vyplatiť. Z extraktov v lekárni sú totiž odstránené niektoré látky spôsobujúce alergie. To sa podomácky nedá urobiť.

Pre seniorov sa odporúča užívať aj ženšen, ktorý prispieva k povzbudeniu imunity organizmu a teda prevencii pred infekciami a vplyvmi prostredia. Pre pánov na ťažkosti prostaty sa odporúča vŕbovka a tekvicové jadierka.

Halka Tytykalová

Pŕhľava uľaví od opuchov, nesmie sa to však preháňať

To, čo sa odnedávna traduje, už v mnohých prípadoch prekonala veda.

SkryťVypnúť reklamu

1. Kostihoj v žiadnom prípade netreba užívať vnútorne.

Koreň rastliny naložený v alkohole alebo v bravčovej masti pomáha proti bolesti kĺbov a svalov, ak sa ním natiera postihnuté miesto.

Vnútorné užívanie síce kĺbom môže pomôcť, no dokáže aj poškodiť pečeň. V prípade, že tento vnútorný orgán už je postihnutý nejakou chorobou, zvnútra užívaný kostihoj nenávratne zhorší stav.

2. Pozor pri pŕhľave, pitie čaju z nej nie je také bezpečné, ako si mnohí myslia.

Ľudia si medzi sebou odovzdávajú rady, ako pomôže „vyčistiť" krv, schudnúť či znížiť cholesterol.
Farmaceuti však upozorňujú na to, že už dva-tri mesiace pravidelného pitia veľkého množstva pŕhľavového čaju (dva až tri litre denne) dokážu samoliečiteľa dostať až na jednotku intenzívnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Liečivá rastlina v takýchto dávkach vyplaví z tela aj užitočné látky, čo organizmu viac ublíži, ako pomôže. Pozor si musia dať najmä starší ľudia, ktorí užívajú lieky na chronické ochorenia srdca.

Odborníci preto radia: ak chcete piť pŕhľavový čaj, dajte pozor na množstvo. Stačí dva decilitre ráno každý druhý deň. Alebo ak chcete piť každý deň, tak stačí deciliter a nie viac ako dva týždne. Potom si treba dať prestávku a pokračovať až za štrnásť dní.

Pitie pŕhľavového čaju v takomto rozumnom režime pomôže napríklad uľaviť od opuchov. Rastlina je totiž pri vnútornom užívaní močopudná a zlepšuje činnosť obličiek. Zvonku je pŕhľava vhodná napríklad na zlepšenie hojenia kože, využíva sa aj pre krajšie vlasy.

3. Každá praslička nie je liečivá.

SkryťVypnúť reklamu

Zbiera sa iba praslička roľná, teda tá, ktorá nerastie pri potoku, ale skôr tam, kde sa pestuje obilie. Zámena je nebezpečná.

Praslička močiarna, ktorá rastie pri vode, totiž obsahuje jedovaté látky - alkaloidy. Tie pri dlhodobom užívaní poškodzujú pečeň a človek sa z nej preto môže aj otráviť. Pozor si však treba dať aj pri správnej prasličke roľnej. Prehnané užívanie môže ublížiť obličkám.

(ht)

Knihy nestačia


Prírodné neznamená vždy bezpečné. Hovorí to Jaroslav Tóth z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.

Môžu liečivé rastliny nahradiť lieky?

„Nie, nie sme v pätnástom storočí. Súčasné lieky vedia pomôcť účinnejšie ako samotná rastlina. Syntetické lieky sa síce často zakladajú na obsahových látkach liečivých rastlín, no majú zlepšené vlastnosti, pôsobia cielenejšie. Preto ich stačí užívať v malých množstvách. Liečivá rastlina navyše nie je jedna látka, ale zmes. Niekedy je to z hľadiska účinku výhodné, no veľmi často obsahuje aj látky, ktoré pôsobia proti želanému účinku. Liečivé rastliny sú preto vhodné na prevenciu a ako doplnok klasickej medicíny, napríklad pri doliečovaní."

Treba sa pred užívaním poradiť alebo sa stačí spoľahnúť na knihy?

SkryťVypnúť reklamu

„Je dobre nechať si aj poradiť. Tejto oblasti sa venujú farmaceuti a v každom krajskom meste sú špecializované lekárne. Neexistuje rovnica - prírodný rovná sa bezpečný. Nejde o ohrozenie života, no skôr o to, že niektoré čaje môžu ovplyvniť vstrebávanie a teda účinnosť liekov, ak sa nimi zapíjajú. Prípadne začiatok účinnosti oddialiť. Napríklad repíkový čaj obsahuje triesloviny a môže ovplyvniť účinok mnohých liekov."⋌

(ht)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu