PRÍLOHA DÔCHODCOVIA

Najžiadanejší je stále rumanček

Zber liečivých rastlín na výkup aj v súčasnosti niektorých ľudí dokáže uživiť. Seniori to však považujú viac za hobby alebo zbierajú pre vlastné využitie.

V miestach, kde sa opiera slnko, už začala kvitnúť lipa. Čaj pripravený z jej kvetov sa pije pri prechladnutí. Dobré je ho striedať s inými čajmi, napríklad z bazy, medovky alebo repíka.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – www.sxc.hu)

BRATISLAVA. Časť surovín, ktoré spracúvajú firmy vyrábajúce bylinné čaje, pochádza od poľnohospodárov. Nie všetky liečivé rastliny však možno v podmienkach Slovenska pestovať. Napríklad spoločnosť Herbex takto získava medovku, šalviu či časť objemu rebríčka.

Niektoré rastliny, ako napríklad levanduľa, sa musia dovážať. Veľká časť ešte stále pochádza od zberateľov z voľnej prírody.

Zbiera sa hlavne na východe

Pred rokom 1989 bolo na Slovensku okolo desať výkupní liečivých rastlín, dnes sa ich počet často mení. Najväčšiu tradíciu má výkup nazbieraných a usušených liečivých rastlín na východnom Slovensku. „Má to svoje dôvody," hovorí Ján Seman z Košíc, ktorý liečivé rastliny od zberateľov vykupuje už dvadsať rokov. Všetko sa začalo rumančekom, ktorý sa v tejto časti Slovenska ľudia naučili zbierať. „Zo strany výrobcov je stále najžiadanejšou surovinou," hovorí Seman. Jeho popularitu vie čas od času naštrbiť iba vŕbovka malokvetá, ktorá sa s úspechom využíva pri liečbe choroby prostaty.

Výkupňa pána Semana spolupracuje s mnohými zberateľmi už veľa rokov. No môžu prísť aj úplní začiatočníci. „Tých musíme zaučiť, ako a kde možno liečivky zbierať a ako ich sušiť, hovorí Seman. Ak to neurobia správne, celá ich práca môže byť zbytočná. Výkupňa rastliny nezoberie.

Penzisti si privyrobia

V súčasnosti sa vykupuje napríklad malinový a ostružinový list, pŕhľava, kvet bazy a lipy, koreň a list púpavy či obľúbená materina dúška a repík.

Mladšie ročníky dokáže takáto činnosť uživiť, niektorí zberatelia si zarobia aj do päťsto eur mesačne. Keďže ide aj o fyzicky náročnú prácu, seniori zvyčajne rastliny zbierajú preto, že ich to baví a privyrobia si k penzii. Za kilogram sušeného listu maliny sa napríklad v Košiciach platí od 0,5 do 0,8 eura, pri repíku to je 0,8 eura, cena sušeného lipového kvetu sa pohybuje od päť do šesť eur za kilogram.

Niečo zbierať, niečo kúpiť

Zbierať liečivé rastliny hoci aj pre vlastné použitie nie je jednoduché. Treba napríklad vedieť, v akom štádiu vývoja ich odtrhnúť.

„Pri čajoch, ktoré sa kupujú v lekárni, sú všetky pravidlá dodržané, nemali by tam byť nečistoty a celkovo by mali mať garantovanú kvalitu - bez obsahu ťažkých kovov či pesticídov," hovorí Jaroslav Tóth z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.

Pri rastlinách, ako sú mäta alebo medovka, ktoré sa bežne na záhradkách pestujú, nehrozia pri domácom zbere riziká. Stačí si prečítať v atlase, kedy ich zbierať, aby boli účinné.

Ak ide len o čaj na osvieženie či použitie rastliny ako koreniny, nevhodný čas zberu zapríčiní len menej výraznú chuť alebo vôňu. No tam, kde sa zbiera koreň či kôra, prípadne hrozí riziko zámeny, je lepšie liečivé rastliny kupovať.

Rozhoduje aj správny postup prípravy

Ani kúpa bylinných čajov v lekárni však nezaručí správny účinok, ak sa nedodržia odporúčané postupy prípravy. Častou chybou ľudí, ktorí napríklad bojujú so zápchou, je zbytočne dlhé vylúhovanie sennových listov či plodov alebo dlhé varenie krušinovej kôry. Od tohto postupu si sľubujú väčšiu účinnosť. Výsledkom nadmerne dlhej prípravy čaju je vylúhovanie ďalších obsahových látok z rastliny - trieslovín. Tie potom pôsobia celkom opačne a vyvolajú zápchu.

Vzniká tak neželateľný kolobeh, ku ktorému sa pridáva ďalší zlozvyk - dve deci čaju zo sennových listov nahrádzajú najmä u seniorov, ktorí nemajú pocit smädu, celodenný pitný režim. Ak to skombinujú so stravou chudobnou na vlákninu (napríklad pečivom z bielej múky) zo zápchy už potom niet úniku.

Zaujímavosti o liečivkách

Ako správne robiť čaj

Najbežnejšie čaje z aromatických rastlín sa pripravujú tak, že sa liečivá rastlina zaleje vriacou vodou a nechá sa desať až pätnásť minút vylúhovať. Pri náročnejšej liečbe, napríklad hemoroidov, sa zmes najskôr zaleje vriacou vodou, aby sa uvoľnili prchavé zložky, zleje sa, a potom ju treba ešte povariť, aby sa vylúhovali triesloviny. Čo treba urobiť, aby sa účinné látky z rastliny dostali po vypití do tela, poradí lekárnik. Niektoré výluhy ani nie sú určené na pitie, ale na obklady, kúpeľ či ako kloktadlo.

Vrecúšková dilema

Sypaný čaj síce vyžaduje väčšiu námahu a zručnosť pri príprave, ale často je to lepšia voľba ako čaj porciovaný v záparových vreckách. V sypaných čajovinách býva rastlina zvyčajne menej drvená a preto sa v bunkách tejto rastliny zachová viac účinných zložiek.

Novinky aj tradície

Aj v oblasti prírodných liečiv ide veda dopredu, objavujú sa nové rastliny s novými účinkami. Väčšina lekární čaje nakupuje už v hotových baleniach, ale stále nájdeme na Slovensku lekárne, ktoré miešajú a pripravujú čajové zmesi tak, ako sa pripravovali v minulosti.

Masti ozaj pomáhajú

Správnosť postupu, keď sa rastliny vylúhujú v bravčovej masti, potvrdzuje aj vedecké skúmanie. Účinné látky z rastlín sa skutočne do masti uvoľnia. Treba ju len zohriať, nie prepáliť, časti rastliny v nej premiešať a nechať tak asi týždeň. Potom sa masť opäť zohreje, precedí a schladí. Z masti potom účinné látky ľahšie prenikajú do kože a napomáhajú pri zlepšení stavu. Nechtík pri úrazoch, pomliaždeniach, na poškodenú kožu, kostihoj pri zlomeninách, na boľavé kĺby a svaly a pagaštan na choré cievy (kŕčové žily, zápaly žíl a zlepšenie prekrvenia).

(ht)
Liečivky sú dar, užívajte ho rozumne

Chorí ľudia často hľadajú záchranu v liečivých čajoch. Tie pomôžu, no lekára nenahradia.

BRATISLAVA. Liečivé čaje majú v seniorských domácnostiach tradičné miesto. Odborníci však upozorňujú - ani v časoch hospodárskej krízy, keď sa ťažko hľadajú peniaze hoci aj na lieky, nesmú liečivky nahradiť to, čo predpíše lekár. Ľudské telo v starobe reaguje inak. Metabolizmus je zmenený, inak fungujú vnútorné orgány. Liečivá môžu na staršieho človeka pôsobiť inak, ako keď bol mladší. Organizmus je citlivejší, na liečivé zložky rovnako ako na jedy, ktoré rastliny môžu obsahovať. Preto seniori podobne ako malé deti musia byť opatrnejší.

Čaje zlepšia pitný režim

Prax býva opačná. „Overené" rady bývajú preceňované a ignorujú to, čo sa v ostatných rokoch darí farmaceutom a lekárom preukázať. „Rastlinný liek môže byť rovnako nebezpečný alebo niekedy ešte nebezpečnejší ako syntetický liek," hovorí Peter Stanko zo Slovenskej lekárnickej komory.

Starší ľudia odôvodnene siahajú po liečivkách a pomáhajú im, napríklad ak trpia zápchou, zriedkavo hnačkami. Urologická čajovinová zmes je účinná pri chronických ochoreniach močových ciest. Ďalšou oblasťou, pri ktorej starší ľudia využijú bylinky, je nespavosť či nervozita.

Mnohé liečivé rastliny sú obľúbené ako voňavý čaj či korenina. Ich občasné užívanie prispieva k udržiavaniu pitného režimu, prevencii ochorení a zásobujú organizmus - napríklad antioxidantmi. Nemožno však zabúdať ani na ďalšie faktory, akými sú pohyb a zdravá životospráva.

Účinný hloh, ginko i vŕbovka

Ak má starší človek problém so srdcom, liečbu môže podporiť čajom z hlohu. Pri vysokom krvnom tlaku sa však nesmie opomínať základná liečba od lekára. Nefunguje to tak, že „teraz budem mesiac piť čaj a až potom zoberiem tablety".

Činnosť srdca aj mozgu zlepšuje ginko. „O užívaní ginka je vhodné poradiť sa s lekárom a rozhodne si dať predpísať len registrované prípravky," hovorí Szilvia Czigle z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského. Samozásobovanie ginkom sa podľa farmaceutov nemusí vyplatiť. Z extraktov v lekárni sú totiž odstránené niektoré látky spôsobujúce alergie. To sa podomácky nedá urobiť.

Pre seniorov sa odporúča užívať aj ženšen, ktorý prispieva k povzbudeniu imunity organizmu a teda prevencii pred infekciami a vplyvmi prostredia. Pre pánov na ťažkosti prostaty sa odporúča vŕbovka a tekvicové jadierka.

Halka Tytykalová
Pŕhľava uľaví od opuchov, nesmie sa to však preháňať

To, čo sa odnedávna traduje, už v mnohých prípadoch prekonala veda.

1. Kostihoj v žiadnom prípade netreba užívať vnútorne.

Koreň rastliny naložený v alkohole alebo v bravčovej masti pomáha proti bolesti kĺbov a svalov, ak sa ním natiera postihnuté miesto.

Vnútorné užívanie síce kĺbom môže pomôcť, no dokáže aj poškodiť pečeň. V prípade, že tento vnútorný orgán už je postihnutý nejakou chorobou, zvnútra užívaný kostihoj nenávratne zhorší stav.

2. Pozor pri pŕhľave, pitie čaju z nej nie je také bezpečné, ako si mnohí myslia.

Ľudia si medzi sebou odovzdávajú rady, ako pomôže „vyčistiť" krv, schudnúť či znížiť cholesterol.
Farmaceuti však upozorňujú na to, že už dva-tri mesiace pravidelného pitia veľkého množstva pŕhľavového čaju (dva až tri litre denne) dokážu samoliečiteľa dostať až na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Liečivá rastlina v takýchto dávkach vyplaví z tela aj užitočné látky, čo organizmu viac ublíži, ako pomôže. Pozor si musia dať najmä starší ľudia, ktorí užívajú lieky na chronické ochorenia srdca.

Odborníci preto radia: ak chcete piť pŕhľavový čaj, dajte pozor na množstvo. Stačí dva decilitre ráno každý druhý deň. Alebo ak chcete piť každý deň, tak stačí deciliter a nie viac ako dva týždne. Potom si treba dať prestávku a pokračovať až za štrnásť dní.

Pitie pŕhľavového čaju v takomto rozumnom režime pomôže napríklad uľaviť od opuchov. Rastlina je totiž pri vnútornom užívaní močopudná a zlepšuje činnosť obličiek. Zvonku je pŕhľava vhodná napríklad na zlepšenie hojenia kože, využíva sa aj pre krajšie vlasy.

3. Každá praslička nie je liečivá.

Zbiera sa iba praslička roľná, teda tá, ktorá nerastie pri potoku, ale skôr tam, kde sa pestuje obilie. Zámena je nebezpečná.

Praslička močiarna, ktorá rastie pri vode, totiž obsahuje jedovaté látky - alkaloidy. Tie pri dlhodobom užívaní poškodzujú pečeň a človek sa z nej preto môže aj otráviť. Pozor si však treba dať aj pri správnej prasličke roľnej. Prehnané užívanie môže ublížiť obličkám.

(ht)
Knihy nestačia


Prírodné neznamená vždy bezpečné. Hovorí to Jaroslav Tóth z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského.

Môžu liečivé rastliny nahradiť lieky?

„Nie, nie sme v pätnástom storočí. Súčasné lieky vedia pomôcť účinnejšie ako samotná rastlina. Syntetické lieky sa síce často zakladajú na obsahových látkach liečivých rastlín, no majú zlepšené vlastnosti, pôsobia cielenejšie. Preto ich stačí užívať v malých množstvách. Liečivá rastlina navyše nie je jedna látka, ale zmes. Niekedy je to z hľadiska účinku výhodné, no veľmi často obsahuje aj látky, ktoré pôsobia proti želanému účinku. Liečivé rastliny sú preto vhodné na prevenciu a ako doplnok klasickej medicíny, napríklad pri doliečovaní."

Treba sa pred užívaním poradiť alebo sa stačí spoľahnúť na knihy?

„Je dobre nechať si aj poradiť. Tejto oblasti sa venujú farmaceuti a v každom krajskom meste sú špecializované lekárne. Neexistuje rovnica - prírodný rovná sa bezpečný. Nejde o ohrozenie života, no skôr o to, že niektoré čaje môžu ovplyvniť vstrebávanie a teda účinnosť liekov, ak sa nimi zapíjajú. Prípadne začiatok účinnosti oddialiť. Napríklad repíkový čaj obsahuje triesloviny a môže ovplyvniť účinok mnohých liekov."⋌

(ht)

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove
 2. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 3. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 4. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 5. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 6. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 7. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 8. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 9. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 10. Slovanet spustil LTE internet aj v okolí Prešova
 1. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 2. Hotel Devin Spa centre - relaxation in the intimate atmosphere
 3. The Horizont Resort **** - fun and wellness
 4. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove
 5. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 6. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 7. Príbeh tradičného družstva - príbeh Alojza Kračinovského
 8. Parfum podľa zverokruhu. Zvoľte tú správnu vôňu
 9. Fascinuje ma nadšenie mladých ľudí, s akým hltajú nové trendy
 10. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 24 786
 2. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 14 028
 3. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 10 346
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 6 548
 5. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 6 323
 6. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 5 901
 7. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk 4 843
 8. Hektická Moskva, ktorá nikdy nespí 4 657
 9. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 4 375
 10. Počet predplatiteľov SME.sk dosiahol ďalší rekord 3 679

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Drucker: Mnohým v zdravotníctve nezáleží na zmenách, len na nich samých

Necítim krivdu za to, že ma kritizujú, lebo námorník sa nemôže sťažovať na rozburené more, vraví minister zdravotníctva TOMÁŠ DRUCKER.

DOMOV

Robí zmeny a potom ich koriguje. Aké sú Druckerove plusy a mínusy

Drucker vzbudzoval veľké očakávania.

Neprehliadnite tiež

Niektorí riskujú život. Ktoré olympijské športy sú najnebezpečnejšie?

Hitparáda olympijských zimných športov podľa rizika úrazu.

Riziko rakoviny vaječníkov môžu dcéry dediť po otcovi

Objavená mutácia zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov i prostaty v mladšom veku.

Štíhlejší a kreatívni. Ako môže single život prospieť zdraviu

Ak ste so slobodou vyrovnaní, môže prospieť telu aj duši.

Srdcia na Slovensku zlyhávajú zbytočne, genetika nemusí rozhodnúť

Úmrtnosť na ischemickú chorobu srdca je na Slovensku zbytočne vysoká.

Zvyšuje autizmus riziko násilnej trestnej činnosti?

Autistické spektrum sprevádzajú predsudky. Čo hovoria štúdie a dáta.