BRATISLAVA. Časť Slovákov sa napriek opakovanej osvete z exotických krajín vráti s nebezpečnou nákazou. V zahraničí nedodržiavajú odporúčané bezpečnostné opatrenia, či vycestujú bez vhodného očkovania, povedala dnes na tlačovej konferencii Úradu verejného zdravotníctva odborníčka Ľudmila Šišková.
Každoročne sa podľa nej napríklad maláriou nakazí desať až dvadsať Slovákov.
"Sú cestovatelia, ktorí napriek upozorneniam pijú vodu z miestnych studní, spia v tropických oblastiach pod holým nebom," vymenovala niektoré z možných príčin nákaz krátko pred letnými prázdninami Šišková z bratislavskej Polikliniky cudzokrajných chorôb.
Zárodky chorôb sú pritom podľa nej často práve v jedle či vode. V nočných hodinách sa zase zvyšuje riziko uštipnutia komármi, ktoré taktiež prenášajú nebezpečné parazity. Neliečená malária pritom môže viesť až k úmrtiu.
Medzi regióny s vysokou pravdepodobnosťou nákazy nebezpečnými chorobami patria podľa odborníkov oblasti rovníkovej Afriky, juhovýchodnej Ázie či južnej a strednej Ameriky. Okrem malárie patria medzi nebezpečné ochorenia žltá zimnica či vírusová hepatitída typu A, poznamenala Šišková.
Úrad verejného zdravotníctva informoval aj o úrovni hygieny v domácich prírodných nádržiach a umelých kúpaliskách. Podľa dnes zverejnených údajov je vhodných na kúpanie 36 zo 72 sledovaných jazier. Z celkového počtu 502 vyhodnocovaných umelých bazénov získalo zatiaľ povolenie na prevádzku 311.