ŽENEVA. Pandémia prasacej chrípky je najrýchlejšie sa šíriaca pandémia v dejinách a je zbytočné počítať každý prípad, uviedla dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
WHO, ktorá 11. júna vyhlásila ochorenie za pandémiu, pozmenila svoje podmienky tak, že od národných zdravotníckych úradov požaduje iba oznamovanie nahromadených závažných prípadov a úmrtia spôsobené novým vírusom H1N1 či nezvyčajné klinické situácie.
"Tohtoročná chrípková pandémia sa šíri po celom svete rýchlosťou, ktorá nemá obdobu. Pri minulých pandémiách potrebovali chrípkové vírusy vyše šesť mesiacov, kým sa rozšírili tak, ako nový vírus H1N1 za necelých šesť týždňov," uviedla vo vyhlásení WHO, ktorej členmi je 193 štátov sveta.
Vírus sa šíri ďalej a pre zdravotnícke úrady aj laboratóriá sa stalo takmer nemožné, aby spočítali jednotlivé prípady - ktoré majú zväčša mierny priebeh.
Nový typ chrípky, nazývanej aj prasacia, sa dá liečiť antivirotikami Tamiflu alebo Relenza, ale mnoho pacientov sa vylieči bez užívania akýchkoľvek medikamentov.
Odborníci tvrdia, že len v samotných USA je nakazených najmenej milión ľudí, a WHO uviedla, že pandémia je nezastaviteľná.
"Značne prevláda názor, že snaha registrovať a oznamovať každý jednotlivý prípad je obrovským mrhaním prostriedkami," vyhlásil hovorca WHO Gregory Hartl.
Všetky krajiny by však stále mali starostlivo sledovať nezvyčajný hromadný výskyt závažných alebo smrteľných prípadov pandemickej chrípky. Mali by tiež sledovať hromadný výskyt dýchacích chorôb vyžadujúcich si hospitalizáciu, alebo nevysvetliteľné či nezvyčajné klinické situácie.
"Treba dávať pozor na také signály, ako je prudký nárast absencií v školách alebo na pracoviskách, či výraznejší výskyt vážnejších ochorení - to môže naznačiť aj nával pacientov na lekárskej pohotovosti," vysvetlila agentúra OSN vo vyhlásení.
WHO už nebude zverejňovať celosvetové prehľady o počtoch potvrdených prípadov zo všetkých krajín. Posledný aktualizovaný počet zo 6. júla bol 94.512 potvrdených prípadov a 429 úmrtí.
Organizácia bude pravidelne zverejňovať aktualizované informácie o situácii v novopostihnutých krajinách, ktoré by mali oznamovať prvé potvrdené prípady. WHO bude zverejňovať týždenné údaje a epidemiologické podrobnosti.
Krajiny by mali naďalej týždenne testovať určitý počet vírusových vzoriek, aby sa potvrdilo, či chorobu naozaj vyvoláva pandemický vírus, a mali by sledovať akékoľvek virologické zmeny, ktoré môžu byť dôležité pre vývoj očkovacej látky.