SME

Testovať prítomnosť HPV má zmysel len v určitých prípadoch

Poznáme asi 40 typov vírusu HPV, ktoré sa môžu preniesť na človeka v oblasti pohlavných orgánov, pričom nebezpečná je len časť z nich. Prítomnosť vírusu v organizme má však zmysel testovať len u niektorých cytologických nálezov.

(Zdroj: womansday.com)

 

Zisťovanie vírusu HPV pomocou HC2 testu

V súčasnosti je zmysluplné vyšetrovať prítomnosť HPV u ženy s cytologickým nálezom ASCUS (jemné zmeny buniek, najčastejšie zápalového charakteru) a pri kontrole po 6 mesiacoch po vykonaní konizácie (malý operačný výkon, pri ktorom sa odstráni časť krčka maternice).

Vyšetrenie sa vykoná testom s názvom HC2, ktorý zisťuje prítomnosť niektorého z 11 typov HPV z rizikovej skupiny pre vznik rakoviny. Výsledok vyšetrenia sa udáva ako prítomné HPV z tejto skupiny – teda pozitívny výsledok, alebo nie je prítomné HPV z tejto skupiny – teda negatívny výsledok.

V prípade pozitivity tohto testu nie je možné určiť ktorým typom HPV je vyšetrovaná žena infikovaná. Existujú iné testy, ktoré vedia určiť typ HPV, ktorým je žena infikovaná. Tieto testy sú veľmi citlivé a odhalia i niekoľko vírusov, ak sú prítomné, pritom však takéto malé množstvo vírusu nemôže spôsobiť ochorenie.

Ak zistíme, že žena s normálnym cytologickým nálezom je infikovaná HPV 16, tak má 21% pravdepodobnosťvzniku pred rakovinového stavu do 10 rokov. Ak u takejto ženy zistíme HPV 18, pravdepodobnosť vzniku pred rakovinového stavu do desiatich rokov je 18%. Informácia o tom akým typom HPV je žena infikovaná nemení stratégiu kontrolných cytologických vyšetrení, preto sa do praxe odporúča test HC2, ktorý je spoľahlivý a aj cenovo prístupný.

Kedy je HPV hrozbou

Doteraz sme písali o HPV ako o neškodnom súputníkovi nášho života. Tento vírus sa však našiel v 99,7% prípadov rakoviny krčka maternice, takže tento vírus môže spôsobiť smrteľné ohorenie. Zo spomínaných štúdií vieme, že 80%-90% žien prítomný HPV vírus zlikviduje vlastným imunitným systémom do 1-2 rokov. Zostáva 10%-20% žien, ktorých imunita si s vírusom neporadí, ten v pošve a na krčku maternice pretrváva a za viac ako 10 rokov môže spôsobiť rakovinu. Práve túto malú skupinu žien je potrebné odhaliť.

((video))

Dnes vieme ako zabrániť vzniku rakoviny krčka maternice – odhalením pred rakovinového stavu cytologickým vyšetrením a čiastočne očkovaním. Dôležité je si uvedomiť, že očkovanie dokáže v 70% zabrániť vzniku karcinómu, ale aj zaočkované ženy môžu byť infikované iným HPV, ako je v očkovacej látke, a teda môžu ochorieť na karcinóm.

HPV dnes ešte nevieme liečbou odstrániť z tela, ale vieme odhaliť začínajúce zmeny na krčku maternice, ktoré, ak sa nediagnostikujú a neliečia, prejdú do invazívnej rakoviny. Lekári väčšinou nepotrebujú vedieť, či žena je infikovaná HPV, ale to, či HPV u nej spôsobuje zmeny na bunkách krčka maternice. Na to je určené cytologické vyšetrenie steru z krčka maternice.

Dôležitá je prevencia

V mnohých krajinách je veľmi dobre organizovaný skríning karcinómu krčka maternice. Cieľom skríningu nie je odhaľovať prípady rakoviny krčka maternice, akoby z názvu mohlo vyplývať, ale odhaľovať pred rakovinové stavy, pri ktorých liečbe je možné zabrániť vzniku invazívneho karcinómu. Ide o organizovaný systém odoberania sterov z krčka maternice.

Od 1. 1. 2008 je na Slovensku platný zákon 661, v ktorom sa hovorí o organizácii skríningu rakoviny krčka maternice na Slovensku. Cytologické vyšetrenie sa začína od 23. roku ženy. Prvé dve cytologické vyšetrenia v ročnom intervale. Ak sú obe negatívne, pokračuje sa v trojročnom intervale do veku 64. rokov. V tomto veku skríning končí za podmienky, že žena mala tri po sebe nasledujúce cytologické výsledky v poriadku. Tento systém sa prevzal práve z tých krajín, kde majú veľmi dobré výsledky skríningu.

Priebeh cytologického vyšetrenia

Cytologické vyšetrenie spočíva v tom, že sa jemnou kefkou zotrú bunky z povrchu a kanálika krčka maternice. Z kefky sa bunky nanesú na sklíčko, ktoré sa hneď ponorí do fixačného roztoku. Vyšetrenie nie je bolestivé. Po vyšetrení môže mať žena mierne špinenie, ktoré je zapríčinené popraskaním drobných krvných kapilár pri zotretí buniek.

Náter buniek sa potom zhodnotí v cytologickom laboratóriu. Cytologické laboratória by mali mať akreditáciu pre takéto vyšetrenia. Akreditácia znamená, že pracovisko uplatňuje kritéria vnútornej aj vonkajšej kontroly kvality svojej práce. Cieľom akreditácie je, aby laboratória pracovali spoľahlivo a vydávali čo najnižší počet nesprávnych výsledkov. Dnes by mali cytologické laboratóriá hodnotiť cytologické nátery podľa Bethesda klasifikácie.

Výsledky cytológie

V súčasnosti na Slovensku nie je akreditácia cytologických laboratórií, ani používanie Bethesda klasifikácie na požadovanej úrovni. Výsledky cytologického vyšetrenia sa teda udávajú podľa starej klasifikácie, ktorá by sa dnes už nemala používať, ako P1,P2,P3,P4,P5, alebo PAP1,PAP2,PAP3,PAP4,PAP5.

Písmeno P, alebo PAP je podľa autora tejto klasifikácie Papanikolaua.

Čo tieto výsledky znamenajú:

  • P1, PAP1 a P2, PAP2 sú normálne cytologické nálezy
  • P3, PAP3 je nález jemných zmien na bunkách, ktoré sú najčastejšie spôsobené zápalom, preto je potrebné cytologické vyšetrenie zopakovať, najskôr však o 4-6 mesiacov. Niektorým ženám sa zdá takýto interval príliš dlhý a dožadujú sa skoršej kontroly, pretože sa obávajú, že za tento čas u nich vznikne rakovina. Ich obavy sú zbytočné, pretože vírus spôsobí rakovinu za viac ako 10 rokov od infikovania sa ženy HPV. Ak aj výsledok opakovaného vyšetrenia je P3, PAP3, je indikované kolposkopické vyšetrenie o ktorom sa dočítate na inom mieste.
  • P4, PAP4 a P5, PAP5 je nález , ktorý s veľkou pravdepodobnosťou odhalil rakovinu krčka maternice a žena s takýmto nálezom by mala byť odoslaná na kolposkopické vyšetrenie.

Bethesda klasifikácia

Dnes sa na zhodnotenie cytologického náteru používa tzv. Bethesda klasifikácia. Túto klasifikáciu dnes musia používať všetky cytologické laboratóriá. Ak tak nerobia nemali by dostať licenciu na cytologické vyšetrenie.

Cytologické výsledky podľa Bethesda

  • ASCUS – jedná sa o jemné zmeny buniek, ktoré cytologický laborant -ka nemôže hodnotiť ako normálne bunky, ale nemajú ani charakter pred rakovinového stavu. Najčastejšie ide o zápalové zmeny na bunkách. Cytologické vyšetrenie sa má u ženy zopakovať najskôr o 4-6 mesiacov, alebo vykonať test na prítomnosť HPV. Ak sa u ženy nezistí prítomnosť HPV, to je podľa štúdií si u polovice žien, je jasné, že tieto ženy nemôžu mať pred rakovinový stav. Ženy, ktoré majú opakovane výsledok cytológie ASCUS a tie, ktoré sú infikované HPV, by mali byť odoslané na kolposkopické vyšetrenie.
  • ASC-H – ide o nález zmien na bunkách, ktoré ešte nespĺňajú kritériá na stanovenie pred rakovinového stavu, ale zmeny sú závažnejšie ako pri náleze ASCUS. Žena s takýmto nálezom by mala byť odoslaná na kolposkopické vyšetrenie
  • LSIL – ľahký stupeň pred rakovinového stavu. Ženy s takýmto nálezom by mali byť odoslané na kolposkopické vyšetrenie.
  • HSIL – stredne ťažký až ťažký pred rakovinový stav. Žena s takýmto nálezom by mala byť odoslaná na kolposkopické vyšetrenie.
  • Karcinóm – cytológ vidí rakovinové bunky.

Potvrdenie cytologického vyšetrenia histológiou

Výsledok cytologického vyšetrenia je len orientačný a každý abnormálny výsledok sa musí potvrdiť, alebo vyvrátiť spoľahlivejšou metódou a tým je histologické vyšetrenie. Preto žena s abnormálnym cytologickým nálezom má byť poslaná na kolposkopické vyšetrenie.

Kolposkopiu vykonáva špecialista gynekológ-onkológ. Vyšetrenie je nebolestivé a spočíva v tom, že lekár prezrie krčok maternice kolposkopom, čo je vlastne mikroskop. Pod niekoľko násobným zväčšením prezrie krčok maternice, ktorý si pred priamym prezretím potrie 3% roztokom kyseliny octovej, aby ňou zotrel hlien a zvýraznili sa bunky na krčku maternice. Ak lekár odhalí podozrivé miesto, vyštikne z neho kúštik tkaniva na histologické vyšetrenie.

Drvivá väčšina žien pri vyštiknutí takéhoto malého kúštička tkaniva nepociťuje bolesť, maximálne pociťuje nepríjemný tlak. Niektoré ženy sú pri tomto vyšetrení veľmi vystrašené, a preto akúkoľvek manipuláciu lekára pociťujú veľmi stresujúco, čo niekedy označujú ako bolesť. Odobratý kúsok tkaniva sa odosiela na histologické vyšetrenie. Výsledok histologického vyšetrenia spoľahlivejšie stanoví diagnózu stupňa pred rakovinového stavu prípadne rakoviny.

Výsledky histologického vyšetrenia

LGSIL alebo CIN 1 – ľahký stupeň pred rakovinového stavu, nazýva sa aj ľahká dysplázia

HGSIL zahrňuje nálezy:

  1. CIN 2 stredne ťažký pred rakovinový stav, nazýva sa aj stredne ťažká dysplázia
  2. CIN 3 ťažký pred rakovinový stav, nazýva sa aj ťažká dysplázia
  3. Ca in situ – karcinóm len na sliznici krčka maternice


Ak sa proces vývoja ku karcinómu nezachytí do štádia ca in situ, vznikne invazívny karcinóm krčka maternice

Prevencia sa v zahraničí osvedčila
Najmä v severských krajinách Európy a Anglicku je skríning rakoviny krčka maternice veľmi dobre zorganizovaný. Zúčastňuje sa ho okolo 80% žien a priniesol skvelé výsledky v nízkom výskyte tohto ochorenia a samozrejme ruka v ruke s tým aj nízky počet úmrtí.

Systém odoberania sterov je v spoločnosti vžitý. Dievčatá vedia o tom, že stará mama aj mama chodia pravidelne ku svojmu gynekológovi na cytologický ster a je pre ne samozrejmé, že v určitom veku aj ony budú na cytológiu chodiť.

V Nórsku je výskyt rakoviny krčka maternice 4,1/ 100 000 žien.

Na Slovensku podľa Národného onkologického registra v roku 2004 ochorelo 21,9/100 000 žien čo predstavuje 608 novo diagnostikovaných žien s rakovinou krčka maternice. Hlavný dôvod tohto neutešeného stavu je ten, že na Slovensku len necelých 20% žien chodí na cytologické vyšetrenie.
K problémom s imunitou je lepšie prizvať odborníka
Za likvidáciu HPV vírusu zodpovedá náš imunitný systém. Je preto prirodzené, že infikovaní ľudia sa snažia zvýšiť jeho výkonnosť, a tak napomôcť odstráneniu vírusu. Za tým účelom sú v lekárňach ponúkané tzv. potravinové doplnky, ktoré majú pomôcť imunitnému systému HPV zlikvidovať. Z môjho lekárskeho pohľadu ide o zavádzanie ľudí. Distribútori takýchto preparátov využívajú tú skutočnosť, že chorí ľudia, prípadne ich príbuzní, sú ochotní dať aj posledné peniaze za lieky, ktoré prinavrátia zdravie.

Ak seriózne medicínske štúdie potvrdzujú, že 80% až 90% infikovaných ľudí sa vírusu zbaví bez problémov do 2 rokov po infikovaní sa, tak ak budem infikovaným podávať každý večer preparát HOCIČO, tak po čase zistím fantastickú úspešnosť preparátu HOCIČO v liečbe HPV, pretože zistím, že preparát HOCIČO pomohol vyliečiť 80% až 90% infikovaných. Tak to je s účinkami preparátov, ktoré sú registrované ako potraviny. Tieto potravinové doplnky nemajú vedľajšie účinky, takže výrobca aj distribútori nemajú žiadne sťažnosti na preparát a veselo si užívajú peniaze dôverčivých ľudí.

Ak si niekto myslí, že nemá v poriadku svoju imunitu, môže požiadať imunológa o otestovanie svojho imunitného systému. Ak sa potvrdí nejaký problém v imunitnom systéme, imunológovia odporučia liečbu.

Autor: Ladislav Masák (autor je primár Oddelenia onkologickej gynekológie OUSA v Bratislave)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 316
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 765
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 889
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 582
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 351
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu