BRATISLAVA. Ľudia s telesným a ťažkým telesným postihnutím azda najviac zo všetkých druhov zdravotného postihnutia pociťujú diskrimináciu. Neprekonateľnou bariérou sú pre nich často vchody do budov s úradmi, problémy majú aj pri cestovaní verejnou hromadnou dopravou.
Finančná pomoc Poskytnuté peňažné príspevky na úpravu bytu či rodinného domu počas 7 rokov nesmú
presiahnuť 6 638,79 eura,
na úpravu garáže v rovnakom
období 1 659,70 eura. Poskytujú
sa na základe dokladu o cene úpravy bytu, domu či garáže. Majitelia osobných áut môžu požiadať obec o vyhradenie parkovacieho boxu pri bydlisku. Na základe všeobecne záväzného nariadenia obce či mesta
a po zdokladovaní majú takú možnosť buď bezplatne, alebo za určitý poplatok. Záleží to od nariadenia obce či mesta. Zdroj: Monika Vrábľová,
Slovenský zväz telesne postihnutých
Pri bezbariérových úpravách budov a verejných priestorov sa zvykne argumentovať tým, že také úpravy sa robia len pre malú skupinu ľudí. Okrem zdravotne postihnutých ľudí však takéto úpravy ocenia aj starší ľudia, rodičia s deťmi a tiež osoby s ťažkou batožinou. Podľa Európskeho fóra zdravotného postihnutia v Bruseli tvorí táto skupina až 40 percent populácie.
Ako odstraňovať bariéry
Ten, kto má obmedzenú pohyblivosť, môže požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o priznanie príspevku na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a to podľa zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Ľudia s obmedzenou mobilitou túto možnosť využívajú najmä na úpravu vlastného domu či bytu.
Občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže pomôcť prekonať fyzické bariéry v niektorých prípadoch aj peňažný príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia. Zákon vymedzil tento druh príspevku ako samostatný.
Zdvíhacie zariadenie je určené pre fyzickú osobu so zníženou schopnosťou pohybu pri prekonávaní architektonických bariér. Ide najmä o schodolez, zdvihák, šikmú alebo zvislú schodiskovú plošinu.
O pomoc žiadajte samosprávu V byte alebo v dome si môže majiteľ bezbariérové úpravy robiť sám. Pri vonkajších úpravách, napríklad na verejných komunikáciách, musí spolupracovať s vlastníkom. Pri odstraňovaní bariér v okolí je preto najlepšie spojiť sa so zástupcami miestnej samosprávy.
Aj keď samosprávy väčšinou nereagujú hneď, v rámci svojich finančných možností sa snažia trvale odstraňovať bariéry na verejných priestranstvách.
Majitelia alebo prevádzkovatelia budov musia dodržiavať vyhlášku ministerstva životného prostredia, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a užívanie stavieb. Úpravy na bezbariérový prístup sú v tejto vyhláške presne definované a treba ich dodržiavať aj pri prestavbe a úprave budov.
O odstránenie bariér možno žiadať miestnych či mestských poslancov, alebo sa spojiť s mimovládnymi organizáciami. V niektorých mestách sú zriadené aj komisie na posudzovanie a odstraňovanie bariér v meste.
Prekážky odstraňujú aj podnety od občanov
Mestá pri odstraňovaní bariér reagujú na podnety občanov. Prekážok na odstraňovanie je veľa.
BRATISLAVA. Keď pred niekoľkými rokmi Slovenský zväz telesne postihnutých mapoval bariérovosť verejných stavieb, zaznamenal alarmujúce výsledky. Ani nie pätina budov vyhovovala kritériám bezbariérovosti. Situácia v mestách sa odvtedy zlepšuje. Najviac podnetov od občanov mestá evidujú na úpravu chodníkov.
Vo Zvolene sa prístup pre imobilných občanov postupne zabezpečuje v budovách vo vlastníctve mesta - teraz v dome služieb a v budove okresného úradu. Na chodníkoch vedľa mestských ciest mesto zabezpečuje bezbariérovosť výškovými úpravami chodníkov. Na odstránenie prekážok myslelo aj pri rekonštrukcii Námestia SNP, kde vytvorilo podmienky aj pre pohyb zrakovo postihnutých občanov zabudovaním vodiaceho pásu do spevnených plôch.
Telesne postihnutí občania z Trenčína môžu upozorniť na bariéry aj prostredníctvom rubriky otázky a odpovede na internetovej stránke mesta. Podľa Martiny Dušovej z kancelárie primátora mesto podnety zohľadňuje. Plán úprav chodníkov je spracovaný, kedy sa však naplní, bude závisieť od finančných prostriedkov.
V Prešove majú na posudzovanie bariér a ich prípadné odstraňovanie ustanovené komisie. V nich sú aj zástupcovia medzivládnych organizácií, ktoré pracujú s telesne postihnutými. Anna Kvokačková z občianskeho združenia Barlička hodnotí spoluprácu s mestom ako výbornú.
Zástupcovia hlavného mesta Bratislava si prizvali k spolupráci Asociáciu organizácií zdravotne postihnutých občanov. Tá predkladá svoj pohľad na riešenie kritických častí najmä v centra mesta. Mesto plánuje s nimi pri riešení problémov spolupracovať, povedala Beatrice Szabóová, hovorkyňa primátora Bratislavy.