SME

Syndróm dráždivého hrubého čreva trápi najmä vystresovaných

Syndróm dráždivého hrubého čreva je jedným z nepríjemných ochorení tráviaceho traktu, ktoré sa ťažko diagnostikuje. Jeho príznaky sú totiž čiastočne prelínajú s príznakmi iných tráviacich ťažkostí.

Trápite sa pri jedle predstavou, čo spôsobí každý hlt, ktorý ste si vložili do úst, vo vašom tele? Ak trpíte syndrómom dráždivého hrubého čreva, je váš strach opodstatnený.

Syndróm dráždivého hrubého čreva je jedným z nepríjemných ochorení tráviaceho traktu, ktoré sa ťažko diagnostikuje. Jeho príznaky sú totiž čiastočne prelínajú s príznakmi iných tráviacich ťažkostí, niektorí pacienti ich napríklad mylne pripisujú chronickej pankreatitíde. Ťažkosti prichádzajú vtedy, keď sa potrava dostane potom, čo prejde žalúdkom a tenkým črevom, do hrubého čreva.

„Príznaky sa líšia podľa toho, či ide o syndróm dráždivého čreva s hnačkou, alebo bez nej,“ upozorňuje gastroenterológ Jozef Klucho. „V prípadoch, keď pacient nemá hnačku, môže ho naopak obťažovať zápcha. Spoločnými príznakmi oboch foriem ochorenia býva nafukovanie, prelievanie a škŕkanie v črevách alebo bolestivé vyprázdňovanie stolice. Pacient máva opakované nutkanie na stolicu, ale pocit vyprázdnenia konečníka sa dostavuje buď veľmi zriedka, alebo vôbec nie.“ Inak povedané, aj keď toho nejeme priveľa, cítime sa ako nafúknutý balón, máme kŕče v bruchu alebo každú chvíľu beháme na toaletu. Príznaky ochorenia sa často zhoršujú po zjedení niektorých dráždivých potravín, najmä mliečnych výrobkov. Ak toto pacient na sebe spozoruje, je vhodné sa tejto strave vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Choroba vystresovaných

Hrubé črevo je orgán, ktorý veľmi citlivo reaguje na stres. Gastroenterológovia si všimli, že syndróm dráždivého hrubého čreva postihuje často ľudí, ktorí žijú rušným životom, ich psychika musí denne spracovávať množstvo nových, často stresujúcich podnetov. Podľa štatistík trpí týmto ochorením takmer desatina európskej populácie. „Vyskytuje sa častejšie u žien ako u mužov, väčšinou postihuje ľudí energických, plných elánu, ktorí majú sklony všetko okolo seba organizovať, prekypujú energiou, často sú to perfekcionisti a dominantné typy v riadiacich pozíciách,“ tvrdí Jozef Klucho. V stresových situáciách sa zhoršuje najmä stav pacientov, ktorí trpia hnačkou. „Napríklad, keď ráno zaspia do práce alebo sa im niečo prihodí v rodine, okamžite ich to vyženie na toaletu,“ dodáva Klucho. Okrem stresu bývajú spúšťacím mechanizmom aj rôzne infekčné ochorenia alebo dlhodobá antibiotická liečba.

Diagnostika je neraz veľmi zložitá. Okrem základného gastroenterologického vyšetrenia sú často potrebné aj pomocné vyšetrenia ako sonografia a kolonoskopia, aby sa vylúčili závažnejšie organické ochorenia tráviaceho traktu, ako sú zápalové ochorenia hrubého čreva, poruchy trávenia a vstrebávania, celiakia, ochorenia podžalúdkovej žľazy a iné. „Syndróm dráždivého hrubého čreva je často následkom akútnych zápalových črevných alebo iných ochorení, najmä tých, ktoré boli dlhodobo liečené antibiotickou liečbou,“ upozorňuje Jozef Klucho.

SkryťVypnúť reklamu

Zmena lieči


Ak chceme svoje hrubé črevo znovu dostať do formy, nestačí len brať predpísané lieky. Medikamentózna liečba je zameraná len na zmiernenie prejavov choroby. Využívajú sa lieky na zmiernenie neurovegetatívnych prejavov a na celkové upokojenie, ale najmä prípravky špecificky pôsobiace na črevné príznaky a probiotiká.

Aby však bola liečba úspešná, treba väčšinou aj celkovo zmeniť životosprávu. Pacienti, ktorí sú často vystresovaní, by mali ubrať zo svojho zvyčajného tempa a pri vyprázdňovaní čreva sa nerozptyľovať inými aktivitami, ako je čítanie, počúvanie rádia alebo fajčenie. Ak trpia hnačkou, mali by vylúčiť potraviny, o ktorých vedia, že ich preháňajú alebo nafukujú. Okrem mliečnych výrobkov to bývajú napríklad aj strukoviny, kysnuté cesto a nápoje s obsahom oxidu uhličitého. Naopak, pri zápche je potrebné pridať do stravy viac vlákniny. Nájdeme ju najmä v celozrnnom pečive, cereáliách a ovocí, ktoré je dobré jesť aj so šupkou. „Pri zápche je zároveň dôležitý nácvik vyprázdňovacieho reflexu,“ radí Jozef Klucho.

SkryťVypnúť reklamu

„Pacient by si mal vybrať v priebehu dňa určitý pravidelný čas na vyprázdnenie čreva, nezáleží na tom, či to je ráno, alebo večer. Pri ťažkostiach s vyprázdňovaním pomáha masáž podbruška zatvorenou päsťou alebo pohár vlažnej vody, ktorú môžeme pred vypitím trochu osoliť alebo do nej pridať šaraticu. Tento postup treba opakovať denne, aspoň dva týždne. Ak sa stav neupraví, možno pridať na prechodné obdobie ľahké preháňadlá na báze vlákniny alebo laktulózy. Dávku treba upravovať podľa častosti a mäkkosti stolice a preháňadlo postupne vysadzovať. Po nástupe spontánneho vyprázdňovania stolice by sa už preháňadlo nemalo používať, s výnimkou laktulózy. Tá sa môže bez rizika návyku a vedľajších účinkov používať aj dlhodobo, aby zápcha znova nevznikla a môžu ju užívať aj tehotné ženy.

Ak je pacient disciplinovaný a vzorne sa o seba stará, je nádej na vyliečenie pomerne vysoká. Dokonca aj keď pre nesprávnu diagnózu alebo zanedbanú liečbu príznaky pretrvávajú celé roky, nie je situácia beznádejná. Najkomplikovanejšie prípady sú väčšinou spojené s charakterom osobnosti pacienta a často si vyžadujú nielen liečbu u gastroenterológa, ale aj u psychológa alebo psychiatra. Ak sa však ochorenie podchytí správnym spôsobom, majú aj títo pacienti veľkú nádej na vyliečenie. Obavy, že by mohol syndróm hrubého čreva viesť k rakovine, bývajú neopodstatnené. „Zápcha spojená s týmto ochorením by musela byť chronická a pretrvávať celé roky, aby sme ju mohli dať do súvislosti s možným zvýšeným rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva,“ dodáva Jozef Klucho.

SkryťVypnúť reklamu

Príznaky syndrómu dráždivého hrubého čreva

  • hnačka s opakovaným nutkaním na stolicu alebo zápcha,

  • nafukovanie, prelievanie a škŕkanie v črevách,

  • bolestivé vyprázdňovanie stolice s pocitom nedostatočného komfortu po stolici.

Čo jesť a čo nejesť

  • Pri liečbe syndrómu dráždivého hrubého čreva je dôležité upraviť stravovacie návyky.

  • Vhodné je vyhýbať sa sladkým a tučným mliečnym výrobkom, pšenici, zákuskom a všetkému, čo obsahuje priveľa cukru, káve, alkoholu, vyprážaným jedlám, zmrzline, pomarančovým a grapefruitovým šťavám, orechom, instantným výrobkom a červenému mäsu.

  • Naopak, vhodné je zaradiť do stravy celozrnnú ryžu, živé jogurty, zeleninu a ovocie, ryby a hydinu.

  • Vhodný je aj cesnak, ktorý podporuje trávenie a rozklad toxínov v čreve.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 659
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 606
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 760
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 709
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 609
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu