Príznaky
Pocity zlého trávenia, nadúvanie, kŕče, plynatosť
Striedanie zápchy a hnačky
Niekedy nevoľnosť, bolesti chrbta, únava a malátnosť
Rizikové skupiny
Syndróm dráždivého hrubého čreva je jedno z najčastejších črevných ochorení. Typicky sa vyskytuje v dospievaní a ranej dospelosti. Ženy sú postihnuté dvakrát častejšie ako muži.
Príčinou ochorenia nie je organická porucha. Na vzniku alebo zhoršení príznakov sa podieľajú potravinové alergie, infekcie, stres, napätie, stravovacie návyky, hormonálne zmeny a časté užívanie antibiotík a niektorých ďalších liekov.
Priebeh
Ochorenie sa zvyčajne ohlási nepríjemnými pocitmi v bruchu, kŕčmi, nadúvaním a striedaním zápchy s hnačkou. Príčinou ťažkostí býva narušená črevná peristaltika, čiže automatické sťahy črevnej svaloviny, ktoré posúvajú potravu v zažívacom trakte. Zdravý človek má jemné a pravidelné sťahy, takže si ich neuvedomuje, kým ho nezačne nutkať na stolicu.
Dráždivé hrubé čreve pracuje nepravidelne, striedajú sa kŕče so slabými sťahmi a výsledkom sú bolesti, zápcha, hnačka a iné ťažkosti. Niekedy sa objavujú bolesti chrbta, únava a príznaky nesúvisiace s trávením, na ktorých sa podľa niektorých odborníkov podieľajú aj alergie a „dusenie“ napätia.
Čo robiť
Teplý obklad na brucho alebo horúci kúpeľ môžu uvoľniť kŕče. Nefajčite, nepite alkohol ani kávu, pretože to podnecuje peristaltiku. Strava s vysokým obsahom vlákniny môže zmierniť ťažkosti, ale nejedzte nadúvajúce potraviny (cibuľu, kapustu, hrach, fazuľu).
Pokúste sa zistiť, ktoré jedlo vám spôsobuje ťažkosti a vyraďte ho z jedálneho lístka. Nejedzte korenisté, vyprážané a iné mastné jedlá, ani sladkosti s obsahom sorbitolu a manitu, ktoré spôsobujú nadúvaie.
Liečba
Predpisujú sa spazmolytiká – lieky zmierňujúce kŕče, butylskopolamín alebo pitofenon. Tieto preparáty sa užívajú 30 až 60 minút pred jedlom. Niekedy pomôžu aj antidepresíva, ale ich účinok na črevo nie je známy. Prvým krokom k odstáneniu je zvýšenie prísunu vlákniny. Ak toto opatrenie nepomôže, odporúčajú sa preháňadlá.
Prevencia
Zmena životného štýlu, eliminácia stresu a zlepšenie techník jeho zvládania sú hlavné body prevencie syndrómu dráždivého hrubého čreva. Pravidelné cvičenie zmierňuje stres a zlepšuje funkciu čriev. Denne spite aspoň sedem hodín. Jedzte častejšie menšie množstvo jedla, obmedzte v strave tuky, zvýšte príjem bielkovín a vlákniny.