SME

Experti WHO varujú pred šírením TBC

Približne 50 miliónov ľudí vo svete je v súčasnosti infikovaných multirezistentnou baktériou, vyvolávajúcou tuberkulózne ochorenie. Na tuberkulózu (TBC) ročne zomiera, podľa rôznych zdrojov 1,7 až tri milióny ľudí. Proti hrozbe TBC publikovalo sedem ...


FOTO – ARCHÍV



Približne 50 miliónov ľudí vo svete je v súčasnosti infikovaných multirezistentnou baktériou, vyvolávajúcou tuberkulózne ochorenie. Na tuberkulózu (TBC) ročne zomiera, podľa rôznych zdrojov 1,7 až tri milióny ľudí. Proti hrozbe TBC publikovalo sedem expertov výzvu v odbornom časopise European Respiratory Journal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Proti TBC sa v poslednom čase vyvinulo pomerne dosť iniciatív, na mimoriadnom zasadnutí OSN 27. júna minulého roku vznikol Svetový fond pre zdravie. Do neho sa má vyzbierať osem až desať miliárd dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje svetový plán s názvom Stop tuberkulóze, ktorý vypracovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Svetová banka, existuje aj Washingtonská rezolúcia z októbra minulého roku, podľa ktorej sa má TBC ako svetový zdravotnícky problém odstrániť do 50 rokov.

Existuje aj Svetový deň boja proti tuberkulóze, ktorý si ľudia na svete pripomenuli 24. marca a bol zameraný na zopakovanie cieľov boja proti TBC a prevencii pred touto chorobou.

Sedem medzinárodných expertov vo WHO varovalo predstaviteľov západných krajín, že tieto nemusia stačiť. V European Respiratory Journal (Európsky časopis pre pneumológiu) publikovali slávnostnú výzvu, aby sa zmenili praktiky v spojitosti s TBC.

O 20 rokov miliarda chorých

Experti sa obrátili súčasne na lekárov, vlády, vyučujúcich a na farmaceutické firmy. Experti vyzývajú na lepšiu koordináciu úsilia a na účinnejší a racionálnejší prístup pri riešení problémov s TBC na európskom kontinente.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na počet umierajúcich a pacientov na TBC táto choroba oprávnene vyvoláva znova obavy. Aj preto, lebo v chudobných krajinách často prerušia alebo zastavia liečbu, čo dopomáha tomu, aby sa baktéria Mycobacterium tuberculosis stala rezistentnou na protituberkulózne antibiotiká.

Napríklad v Konžskej demokratickej republike je tretina obyvateľstva chorá alebo nosičom baktérie TBC. Tieto údaje uverejnili miestne zdravotnícke orgány minulý týždeň.

Vo Vietname každý rok zistia 145 000 nových prípadov TBC. Podľa expertov Svetovej banky v rokoch 2000-20 bude vo svete infikovaná miliarda ľudí a 200 miliónov ochorie na TBC. Ak sa boj proti TBC nezosilní, na túto chorobu zomrie 35 miliónov ľudí, varuje denník.

Európa je zraniteľná

Európske krajiny sú o to zraniteľnejšie, že ide o „zabudnutú“ chorobu. Incidencia v krajinách západnej Európy sa pohybuje od päť do 12 prípadov na 100 000 obyvateľov. Napríklad vo Švédsku a v Nemecku predstavuje 11,1 prípadu na 100 000 ľudí vo Francúzsku.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže v Českej republike sa incidencia zvýšila na 17,6 a v Poľsku na 34,4 prípadu na 100 000 obyvateľov, zdôraznil francúzsky denník Le Figaro. Experti v European Respiratory Society uverejnili, že údaje v Estónsku (57,2) alebo v Ruskej federácii (82,7) sú doslova katastrofálne, pričom rekord drží Lotyšsko s incidenciou 90.

Experti publikovali aj špecifické odporúčania na odstránenie TBC v európskych krajinách s nízkou incidenciou: rozhodne treba diagnostikovať a liečiť všetkých pacientov.

Ďalej treba zastaviť všetky prenosy baktérie identifikovaním ohnísk jej výskytu. Pritom sa treba prioritne zamerať na rizikové skupiny – migrantov, utečencov, odídencov, väzňov, zistených pacientov a bezdomovcov.

Treba urobiť administratívne opatrenia v nemocniciach a väzniciach, aby sa v nich choroba neprenášala. Vlády jednotlivých krajín majú mať politiku na odstránenie TBC, systém nahlasovania a registrácie existujúcich prípadov a najmä musia mať skutočný, financovaný, riadený, prioritný program na odstránenie TBC.

SkryťVypnúť reklamu

(tasr, Le Figaro)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 926
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 399
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 665
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 525
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 948
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 896
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 515
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu