Cukrovka radikálne ohrozuje cievy. V súvislosti s kardiovaskulárnym systémom sa ako rizikový faktor často spomína najmä cholesterol, ale nebezpečný je takisto cukor, a tiež jeho kombinácia s tukom. Vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje, že krv je hustejšia. Urýchľuje sa vznik aterosklerotických plátov - usadenín v stene cievy, čím sa zužuje vnútorný priesvit cievy, a následne aj prietok krvi. Usadeniny sú nebezpečné aj z toho dôvodu, že sa môžu odtrhnúť. Na takom mieste sa vytvorí krvná zrazenina - trombus. Uvoľnenú zrazeninu krv odnáša ďalej. Cievy sa však smerom k periférii krvného riečiska zužujú, takže zrazenina na zúženom mieste uviazne a následne dochádza k upchatiu cievy - embólii.
Cholesterol upcháva najmä veľké tepny, čo umožňuje riešenie dilatáciou - roztiahnutím cievy alebo bypassom. U cukrovkára však dochádza súčasne k poškodzovaniu všetkých tepien - krčnej a vencovitých tepien, aorty, tepny dolných končatín. Na začiatku bývajú postihnuté najmä malé cievy. Tým, že dochádza k ich poškodeniu, objavujú sa aj špecifické závažné komplikácie cukrovky ako retinopatia - poškodenie sietnice oka, nefropatia - poškodenie obličiek alebo neuropatia poškodenie nervov.
Oko - zrkadlo zdravia
Liečba malých ciev a vlásočníc je veľmi komplikovaná a ťažká, chirurgické riešenia na vlásočniciach sú v podstate nemožné a farmakologická liečba je takisto problematická. Problémy s poškodením ciev a jemných vlásočníc sa prejavia aj na sietnici oka. Vlásočnice bývajú krehké, praskajú a nezriedka dochádza k zakrvácaniu do sietnice a sklovca. Tieto cievne zmeny môžu viesť k závažným poškodeniam zraku, až oslepnutiu.
Sietnica oka je jediným miestom v organizme, kde môžeme voľným okom sledovať cievne zmeny. A práve oftalmológ často ako prvý dokáže podľa špecifických zmien na cievach sietnice rozpoznať, že pacient môže trpieť závažným ochorením, ako je napríklad spomínaná cukrovka, ochorenie obličiek či mozgový nádor.
„Existuje vyšetrenie očného pozadia, kam pacientov odosielajú temer všetci. A vedia prečo. Očné pozadie je vlastne sietnica a zrakový nerv, teda vnútro oka. Cievy sietnice sú jediné, ktoré je možno vidieť voľným okom, a pretože je jasné, že zmeny na cievach v oku sú presne také ako v mozgu, pľúcach, pečeni - skrátka v celom tele, dá sa podľa zmien na cievach sietnice usudzovať o zmenách na cievach v celom tele," uviedol v rozhovore pre Cardio magazín MUDr. František Veselý, primár Centra mikrochirurgie oka v Bratislave.
Oftalmológ potom na základe sledovania týchto cievnych zmien dokáže aj počas liečby posúdiť, či je správne nastavená a úspešná.
„Oftalmológ je aj ten, ktorý rozhoduje o tom, či sa tehotenstvo ukončí cisárskym rezom alebo nie," povedal oftalmológ František Veselý.
Hypertenzia a cievne zmeny v oku
Takisto hypertenzia - vysoký krvný tlak, spôsobuje cievne zmeny, ktoré možno sledovať aj na sietnici oka.
„Vysoký krvný tlak ide ruka v ruke so sklerotizáciou ciev. Cievne zmeny sa delia do viacerých skupín, najideálnejšie sú samozrejme tie najľahšie, lebo po dostatočnej liečbe dokonca vymiznú - a samozrejme nie iba v oku, ale v celom tele. Na cievach možno vidieť zmeny kalibru, dokonca upchatie, ktoré vedie ku krvácaniu do sietnice. Áno, aj oko môže „dostať infarkt". A samozrejme, že znížený prietok znamená zhoršenú výživu. Tá spôsobuje zhoršené videnie. Ako aj krvácania. Z toho vyplýva, že vysoký krvný tlak môže videnie veľmi negatívne ovplyvniť, dokonca môže spôsobiť jeho stratu. Zhoršené videnie či jeho výpady môžu byť signálom mozgovej príhody, lebo keď cieva pukne v oku, prečo by nemala o pár centimetrov za ním? Zmeny na očnom pozadí však nevznikajú zrazu. Ide o postupný proces, ktorý záleží na úspešnosti liečby. Môže sa stať, že počas vyšetrenia vznikne niečo dramaticky nové, že sa objaví zastavenie prietoku v tepne či žile, čo by vyšetrujúci lekár videl. Ale taká pravdepodobnosť je veľmi malá, nespomínam si na žiadneho z mojich kolegov, ktorí by takúto skúsenosť mali," uviedol MUDr. František Veselý.
Cukor a tuk - nebezpečná kombinácia
Vráťme sa ešte k cukrovke, ktorá je aj nepriateľom ciev - zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Ako sme už uviedli, nielen cholesterol, ale aj cukor a ich vzájomné spolupôsobenie majú priam vražedné účinky na srdcovo-cievny systém. Spomínaná diabetická mikroangiopatia teda prispieva aj k vzniku vyššie uvedených špecifických komplikácií cukrovky. Preto by si pacienti s týmto ochorením mali vo zvýšenej miere dávať pozor na príjem ale aj výber tukov a cukrov. Cukrovka podporuje vznik anomálií, ktoré súvisia s tukom, pretože sa zvyšuje hladina „zlého" - LDL cholesterolu, ktorý podporuje zužovanie ciev.