
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Môžu virtuálni lekári naozaj pomôcť? Majú budúcnosť?
Ivonne Vavrová, režisérka: „Keď som v roku 1994 natáčala seriál Prosperita made in Japan, bola som doslova fascinovaná spôsobom, akým si lekári v Japonsku vymieňali informácie.V krajine zloženej zo 4-tisíc ostrovov to bolo často doslova nevyhnutnosťou. Cez internet si zasielali röntgenové snímky, nálezy z počítačového tomografu, konzultovali všetky diagnózy. Má to budúcnosť. Lekári nikde nemajú dostatok času dlhšie a hlbšie sa porozprávať s pacientom.“
MUDr. Ján Bielik, všeobecný lekár: „Internet dnes dokáže zázraky. Možnosti telemedicíny sú obrovské, už len tie internetové konzultácie pri operáciách, alebo keď lekársky zákrok sleduje aj niekoľko tisíc divákov. Avšak napriek úžasu, čo všetko toto médium dokáže, stále bude existovať množstvo chorôb, ktoré nebude možné liečiť bez toho, aby ste vošli do ambulancie svojho lekára.“
PhDr. Ivan Valkovič, poradenský aj virtuálny psychológ: „Na to nie je jednoduchá odpoveď, tak ako neexistuje ani jednoduchý návod, ako pomôcť človeku z problému. Jedna z ciest je rozprávať sa o probléme s niekým, komu dôverujete. Môže to byť aj so psychológom cez internet, ale ja by som dal prednosť rozhovorom naživo. Myslím si, že rozhovory tvárou v tvár sú učinnejšie ako cez obrazovku počítača.“
(uj)