SME

Na dovolenke vás ohrozuje hmyz, ale aj nechránený sex

Egypt, Tunisko, ale napríklad aj mnohé ázijské krajiny navštevujeme v čoraz väčšej miere. Na čo by sme si mali dávať pozor? Nebezpečný môže byť aj hmyz - napríklad kliešť alebo komár. Zdravie však riskujete aj pri nechránenom pohlavnom styku.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

Najmä v exotických krajinách sa môžeme nakaziť rôznymi chorobami. Preto je pred odchodom do takýchto krajín nevyhnutné včas sa informovať u lekára o potrebnom očkovaní. Ako upozorňuje infektológ MUDr. Karol Laktiš, „v Severnej Afrike, Južnej a Strednej Amerike či juhovýchodnej Ázii je hlavným problémom znížená komunálna hygiena, a tak aj výrazne zvýšené riziko nákazy. Preto je treba nechať sa očkovať. Vodu treba piť len zo stopercentne uzavretých originálnych fliaš, pozor treba dávať aj na ľad v nápojoch, šaláty a pod.." Ak sa chystáte cestovať, nezabudnite aj na dôkladne vybavenú cestovnú lekárničku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chrániť sa treba aj proti hmyzu

Z ochorení, ktoré nám môžu znepríjemniť vytúžené chvíle oddychu v spomínaných krajinách je to napríklad malária alebo žltá zimnica. Niektoré prenáša hmyz, preto si nezabudnite do dovolenkovej batožiny pribaliť repelentné prípravky a antimalariká, vakcína proti malárii zatiaľ neexistuje. O vhodnom type antimalarika sa treba pred odchodom poradiť s lekárom. Lieky proti malárii musíte začať užívať minimálne dva týždne pred odchodom na dovolenku, potom počas celého pobytu a ešte štyri týždne po návrate. Ideálne je zabrániť uštipnutiu hmyzom prenášajúcim nákazu. Chrániť sa môžete aj vhodným odevom, najlepšie svetlej farby. Pri spaní sa odporúča používať ochrannú sieť.

Očkovanie proti exotickým ochoreniam môžeme rozdeliť do troch skupín: povinné, odporúčané a očkovanie proti ochoreniam, ktoré sa v danej krajine práve aktuálne vyskytujú. Tieto očkovania nie sú hradené poisťovňami. Zaočkovať sa môžete nechať napríklad proti žltej zimnici, ale aj proti hepatitíde typu A a B. „Keď sa človek zaočkuje proti B hepatitíde, je chránený aj proti D hepatitíde. Tento vírus je schopný sa množiť iba v prítomnosti B infekcie. Čiže dvomi očkovaniami sme chránení proti trom, proti E hepatitíde očkovanie neexistuje," hovorí hepatológ MUDr. Marián Oltman, PhD.

SkryťVypnúť reklamu

Choroba špinavých rúk

Práve hepatitída A je ochorením, ktorým sa vďaka slabšej hygiene môžete nakaziť pomerne ľahko v spomínaných oblastiach. Hepatitída A sa nazýva aj ochorením špinavých rúk, pretože sa v dôsledku zlej hygieny najčastejšie prenáša práve znečistenými rukami, kontaminovanými potravinami a vodou. Osoba, ktorá je nositeľom vírusu, ho vylučuje stolicou 7 až 14 dní pred tým, ako sa ochorenie prejaví. Vírus sa vďaka nedostatočnej hygiene prenáša ďalej. U infikovaného človeka sa potom krvou dostane až do pečene, kde sa začne rozmnožovať a ničiť pečeňové bunky, takže vznikne zápal pečene. Spolu so žlčou sa následne vírus vylučuje do stolice a celý cyklus sa opakuje. Hepatitída typu A nezvykne prechádzať do chronického štádia, čo však neznamená, že nie je nebezpečná. V niektorých prípadoch však môže prejsť do chronického štádia a môže nastať až zlyhanie funkcie pečene a následne smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na sexuálne úlety, ale i manikúru

Riziko nákazy prináša aj nechránený pohlavný styk. Práve mnohé ázijské krajiny sú známe bujnou sexuálnou turistikou. Nebezpečenstvo prenosu sa síce znižuje použitím prezervatívu, avšak najlepšou ochranou, samozrejme, je, ak sa pohlavnému styku s rizikovými osobami vyhnete. Inak sa vám ľahko môže stať, že sa nakazíte napríklad hepatitídou B. U niektorých môže ochorenie prejsť do chronickej podoby, a potom je tu vysoké riziko vzniku cirhózy a rakoviny pečene. Zradné na hepatitíde je, že má inkubačnú dobu aj niekoľko mesiacov.

Dámy, ktoré sa na dovolenku tešia nielen kvôli leňošeniu, ale aj preto, že si budú môcť dopriať luxus v podobe rôznych wellness kúr, by mali spozornieť. Aj pri nevinnej manikúre alebo pedikúre vám hrozí napríklad riziko nákazy hepatitídou. Preto by ste sa takýmto ošetreniam mali radšej vyhýbať. Každé porušenie kože totiž zvyšuje nebezpečenstvo nákazy. Tak riskujete svoje zdravie aj v tetovacích salónoch, pri aplikovaní piercingu a riskantná môže byť podľa odborníkov dokonca aj akupunktúra. V uvádzaných krajinách sa radšej vyhýbajte aj určitým druhom lekárskych ošetrení - napríklad u zubára, nehovoriac o chirurgických zákrokoch. Chrup si preto radšej nechajte skontrolovať u svojho zubného lekára ešte pred odchodom na dovolenku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu