
FOTO – AUTOR a ŠTEFAN JUDRIŠEK
Medzi doma chovanými druhmi zvieracej ríše majú papagáje osobitné postavenie. Nielen preto, že niektoré druhy dosahujú úctyhodné rozmery a sú výrazne pestrofarebné, ale aj pre ich vnímavosť, učenlivosť a schopnosť napodobňovať zvuky. Najvydarenejšie reprodukujú ľudský hlas, hlasové prejavy iných domácich zvierat, dokonca aj zvuky technických zariadení (žblnkot, hučanie vody a pod.).
Papagáj si vie popiskovať melódie, ktoré niekoľkokrát počul. Naučí sa aj slová, krátke vetné spojenia, k čomu ho privedieme opakovaným učením, podarí sa mu to aj náhodným viacnásobným počutím. Tieto zvraty papagáje často opakujú a keď náhodou slovná replika zapadá k činnosti člena domácnosti, ten je ochotný uznať, že papagáj aj rozmýšľa.
Niektoré druhy sa dajú vycvičiť využitím podmienených reflexov aj na predvádzanie jednoduchých úkonov na zvukový pokyn.
Prísne pravidlá chovu
Papagáje majú silný, zahnutý zobák, aj keď nie sú dravcami. V ústnej dutine majú pomerne silný, veľký, mäsitý jazyk, ktorým dokážu šikovne zbierať plody alebo priamo z nich si lisovať šťavu. Ďalším charakteristickým znakom skupiny papagájov sú nohy prispôsobené na šplhanie a na chytanie potravy. Prvý a štvrtý prst majú obrátený dozadu a druhý a tretí dopredu. Všetky druhy papagájov majú 12 chvostových pier, ich tvar, dĺžka a sfarbenie sú rozmanité.
Záujemca o chov papagájov si môže vybrať z takmer 400 druhov. Ďalších asi 200 druhov nie je vhodných na chov v klietkach, iba vo veľkých preletových voliérach, aké sú bežne v zoologických záhradách. Mnohé z nich sú prísne chránené a ich chov v zajatí stanovujú veľmi prísne kritériá.
Všetky druhy sa prirodzene vyskytujú približne od obratníka Raka, smerom k južnej pologuli. Prevažná časť papagájov žije v tropických pralesoch, v ktorých je vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. Iba menšia skupina žije v stepnom a polostepnom biotope. Najstaršie písomné záznamy o chove papagájov sú staré asi 2400 rokov.
Dôverčivý tvor
Papagáje sú zväčša veľmi komunikatívne vtáky a keď nemajú poslucháčov, rozprávajú sa aj samy so sebou. Okrem napodobňovania artikulovaných zvukov majú veľmi nepríjemný hlasový prejav. Škriekajú, najmä keď sa boja, niečo sa im nepáči, keď sa nudia alebo chcú na seba upútať pozornosť. Preto môžu byť aj nepríjemným susedom v paneláku.
Nadobúdacia cena papagájov je nepomerne vyššia, ako cena iných exotov. Aj kŕmne dávky musia byť pestré, čo tiež nie je lacná záležitosť. Keď sme sa už rozhodli chovať niektorý druh papagája, nestačí mu len dať nažrať, ošetriť ho, umožniť mu kúpeľ. Musíme sa mu denne venovať, prihovárať sa mu, najmä keď ho chováme sólo.
Keďže sú to dôverčivé vtáky, ľahko si zvyknú na spoločnosť človeka, dožívajú sa aj 60 rokov a stávajú sa jeho spoločníkom. Často prežije aj svojho majiteľa. Pre ich dlhovekosť si musíme uvedomiť, že to nie je hračka len na určitý čas. Navyše v neskoršom veku veľmi ťažko každý jedinec znáša rôzne presuny, zmeny prostredia a ťažko si zvyká aj na nového majiteľa, ktorého spravidla odmieta. V nedôvere prestáva žrať až uhynie.