SME

Nežiaduce chĺpky

Chĺpkov sa ženy zbavovali už v starom Egypte či Grécku. V stredovekom Francúzsku bola vraj depilácia dokonca populárnejšia medzi mužmi. Väčšinu ochlpenia, ktoré pokrýva ľudské telo, tvoria jemné chĺpky, ktoré majú ochrannú funkciu. Iba malú časť tvoria ne

(Zdroj: Ilustračné foto - sxc.hu)

Chĺpkov sa ženy zbavovali už v starom Egypte či Grécku. V stredovekom Francúzsku bola vraj depilácia dokonca populárnejšia medzi mužmi. Väčšinu ochlpenia, ktoré pokrýva ľudské telo, tvoria jemné chĺpky, ktoré majú ochrannú funkciu. Iba malú časť tvoria nepekné tmavé chĺpky, ktorých sa z estetických, ale aj hygienických dôvodov obvykle snažíme zbaviť.

V zásade odlišujeme dva spôsoby odstraňovania chĺpkov - depiláciou (dočasne) a epiláciou (natrvalo), napríklad pomocou pulzného svetla, elektrickej ihly, elektrolýzy alebo lasera.

Z dočasných spôsobov spomeňme napríklad holenie, depiláciu voskom, depilačným krémom, cukrovou pastou či elektrickou pinzetou. Najmä pri holení by ste mali byť opatrní, podľa odporúčania dermatovenerologičky Michaely Dubčekovej z nemocnice s poliklinikou Medissimo rozhodne nie je vhodné tento spôsob aplikovať nasucho. Vždy treba použiť penu na holenie, aby sa žiletka nedotýkala priamo kože, aby ste si z nej pri holení nestrhli povrchovú vrstvu. „Ak totiž spôsobíte mikrotraumu, na pokožke môže dôjsť aj v súčinnosti s potením k pomnoženiu baktérií či kvasiniek a následne vznikajú nežiaduce zápaly, chĺpky môžu vrastať do kože a vzniká tzv. folikulitída." Riziko, že sa odtrhne aj jemná vrstva kože, hrozí v malej miere aj pri voskových metódach.

Pozor na pigmentové fľaky

Okrem zanesenia infekcie upozorňuje dermatovenerologička Alexandra Novotná, riaditeľka kliniky estetickej ziletka1.jpgmedicíny Esthetic, aj na riziko tvorby pigmentových fľakov. „Videla som veľké množstvo žien, ktoré mali holené miesta posiate pigmentovými fľakmi, lebo sa im každý chĺpok hojil zápalom a ten sa následne hojí pigmentáciou." Je vhodné používať jednorazové žiletky, holiť sa treba v smere rastu chĺpku, dôležitá je aj dezinfekcia a na záver treba pokožku natrieť upokojujúcim gélom alebo krémom.

Mnohé ženy sa obávajú, že im budú rásť chĺpky ešte hrubšie ako predtým. „Každá pravidelná mechanická deštrukcia vlasovej cibuľky má šancu oslabiť ju až tak, že ju úplne deštruuje," hovorí dermatovenerologička Dubčeková. Znamená to, že holenie vlasovú cibuľku nezničí, ale napríklad vytrhávanie ťepilator1.jpgahom - strojčekom či pinzetou ju môže oslabiť.

Klasické dočasné spôsoby odstraňovania chĺpkov sú síce lacné a relatívne bezpečné, keďže však nie sú trvalé, nevýhodou je, že ich treba pravidelne opakovať. Sú však ideálnym riešením napríklad pre dievčatá, ktoré ešte nedovŕšili vek osemnásť rokov, keď už môžu podstúpiť laserovú epiláciu. Podľa odborníkov sú dočasné metódy vhodné na depiláciu veľkých plôch nôh, predlaktia alebo podpazušia, určite ich však neodporúčajú aplikovať na tvári. Napríklad chĺpky nad hornou perou sa po použití takýchto metód môžu meniť na hrubšie, tmavšie a bude ich pribúdať.

Žiletka, vosk či laser?

Najúčinnejšou, aj keď nie úplne bezbolestnou metódou trvalého odstraňovania ochlpenia je použitie lasera. Tridsaťosemročná manažérka Mária pred letom absolvovala laserovú epiláciu slabín a podpazušia. „V oblasti slabín bol zákrok mierne bolestivý, no iba na jednej strane. V podpazuší som pociťovala mierne pálenie, občas bolestivejšie, ale dalo sa to v pohode vydržať. Ihneď po zákroku pálenie ustalo, pokožku mi ošetrili upokojujúcim zásypom a hoci bola koža nakrátko trochu citlivejšia, neboli to dramaticky nepríjemné pocity. Podpazušie mi vydržalo bez chĺpkov asi šesť týždňov, potom mi začali vyrastať jemnejšie chĺpky a v menšom množstve, tak som sa objednala na ďalší zákrok."

Vysokovýkonné lasery sú už kombinované s dynamickým chladením, takže bolestivosť je potlačená. Potvrdzuje, že zákrok treba tri- až štyrikrát zopakovať vzhľadom na to, že je nutné rešpektovať rastový vlasový cyklus. „Laserové svetlo ničí len chĺpky, ktoré sa nachádzajú v rastovej fáze. Len čo je chĺpok pred vypadnutím, nie je už citlivý na laserové žiarenie. Preto sú pre konkrétne miesta na koži špecifické časové odstupy, v akých má klient prísť na epiláciu," hovorí Novotná.

laser1.jpg

Odborníci upozorňujú, že nech si zvolíte akýkoľvek spôsob, nemali by ste sa po zákroku vystavovať pôsobeniu slnečných lúčov a to ani v soláriu. Laser nie je vhodné používať ani na opálenej pokožke, najlepšie je, ak je ochlpenie čo najtmavšie a koža bledá, pretože laserové lúče sa vychytávajú v pigmente. „Ak však žena počas leta nechodí na slnko a na dovolenku sa chystá napríklad až na jeseň, môže na vlastnú zodpovednosť podstúpiť laserovú epiláciu. Ak sa bude chrániť pred slnkom, tak riziko nehrozí," hovorí doktorka Dubčeková.

Dostupné sú už aj nové typy laserov určené pre svetlejšie typy, tie sú schopné vygenerovať lúč s takou nanometrickou dĺžkou, že sa vychytáva aj v minimálnom množstve pigmentu.

Čomu dôverovať?

Za najúčinnejší spôsob laserovej epilácie sa považuje diódový laser s dynamickým chladením. Alexandra Novotná však ako problém vidí to, že momentálne existuje veľké množstvo zariadení, kde používajú rôzne lasery často vydávané za „svetovú novinku". „Ťažko ma však niekto presvedčí, že v mestečku XY na Slovensku je jediný svetový prístroj určitej značky." Ľudia by preto mali byť opatrní. Doktorka Novotná ďalej vysvetľuje, že samotná aplikácia lasera nie je odborne príliš zložitá práca. Laserové prístroje sú dokonca také inteligentné, že si dokážu podľa typu kože a podľa toho, aký tmavý je chĺpok, nastaviť potrebné množstvo energie. Ak však prístroj nie je veľmi kvalitný, chĺpok nezničí, efekt je slabý, a potom treba chodiť na zákrok veľakrát. Existujú lasery s rozdielnym efektom. Podľa čoho sa však máme orientovať pri výbere vhodného zariadenia a odborníka?

Doktorka Novotná hovorí, že kvalitný laser je laser štvrtej triedy a tie sa môžu používať iba v zariadeniach so špeciálnym režimom. Musia to byť zdravotnícke zariadenia s odborným lekárom-garantom, musia mať aj špeciálnu ochranu a označenie na dverách miestnosti, kde sa zákrok vykonáva. Ak sa s laserom pracuje, do miestnosti nemôže vstúpiť nepovolaná osoba. Ak totiž nemáte špeciálne ochranné okuliare, laserové lúče vám môžu poškodiť zrak. K zasiahnutiu oka, poškodeniu zraku môže dôjsť napríklad aj odrazeným lúčom od zrkadla alebo od lesklej kachličky. Aby ste mali istotu, že podstupujete zákrok s použitím kvalitného prístroja, doktorka Novotná zdôrazňuje, že kvalitný laser by mal mať CE certifikát plus registráciu na Štátnom ústave kontroly liečiv (ŠÚKL), čo si môžete pred objednaním a vykonaním zákroku overiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 691
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 112
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu