SME

Ako na kašeľ

Je tu jeseň a s ňou i typické ochorenia, ako sú chrípka, nádcha alebo kašeľ, ktorý nás obťažuje vari najčastejšie. Pomôcť si môžeme voľnopredajnými liekmi – stačí si vybrať podľa druhu kašľa, alebo prírodnými receptami našich starých mám.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

Kašeľ sám osebe nie je chorobou. Tento obranný mechanizmus, ktorým si naše telo udržuje priechodnosť dýchacích ciest, odstraňuje cudzie telesá, cudzorodé látky a v prípade hyperprodukcie aj hlien. Za normálnych okolností nie je potrebný, preto, ak nás trápi, venujme mu radšej pozornosť, pretože býva príznakom akútnych alebo chronických ochorení.

A tiež, priznajme si, stále kašľanie nás oberá o energiu, pokojný spánok a otravuje ostatných členov rodiny. Pri jeho liečbe je dôležité rozoznať, o aký druh kašľa ide, a podľa toho buď ho tlmiť, alebo naopak podporovať vykašliavanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Suchý kašeľ

Nazýva sa aj neproduktívny a vyznačuje sa drsnými a kŕčovitými záchvatmi kašľa. Nevykašliava sa pri ňom hlien a zhoršuje sa v teplom a suchom prostredí. Je veľmi vyčerpávajúci, noci sú často najhoršie. Ak sa dá, skúste ho potláčať, kašľové záchvaty poškodzujú už aj tak napadnutú sliznicu priedušiek a nemajú pozitívny vplyv na liečebný proces.

Dráždivý kašeľ je najčastejšie prejavom počiatočnej fázy infekčného ochorenia. Po troch až štyroch dňoch prejde do produktívneho kašľa, ak sa tak nestane, mali by ste navštíviť lekára. Môže ho vyvolávať aj cigaretový dym, prach, plynové alebo chemické výpary. Tlmí sa liekmi nazývanými antitusiká.

Mokrý kašeľ

Charakterizuje ho nadmerná tvorba hlienu, ide o obranný reflex, ktorý má pomôcť pri odstraňovaní choroboplodných zárodkov z dýchacích ciest. V žiadnom prípade ho netlmte, vhodné sú lieky - expektoranciá, ktoré uľahčujú vykašliavanie.

SkryťVypnúť reklamu


Pri ochorení dýchacích ciest bývajú riasinky často zlepené tuhým hlienom, nie sú schopné samy odvádzať vrstvu hlienu, kde sú usadené choroboplodné zárodky, smerom k hltanu. Preto sa snažíme uvoľniť hlien usadený v prieduškách a zaktivizovať riasinky.

Akútny alebo chronický

obr.jpgKašeľ sa rozdeľuje podľa dĺžky trvania na akútny (dva až tri týždne) alebo chronický (minimálne tri mesiace). Pri chronickom človek spravidla vykašliava hlieny a často je to ‚spomienka‘ na prekonané infekcie dýchacích ciest.


Nemali by sme ho podceňovať, postupne sa z neho rozvinie ťažšie poškodenie dýchacích orgánov a poškodenie citlivých slizníc dýchacích ciest. Bežne trápi astmatikov a je zvlášť nebezpečný pre diabetikov, lebo nielen výrazne zhoršuje priebeh ich ochorenia, ale pravdepodobne stojí i pri vzniku samotnej cukrovky.

SkryťVypnúť reklamu

Keď fajčiar chytá dych

Chronický kašeľ je typický aj pre fajčiarov. Podľa odhadov ním trpí až polovica milovníkov cigariet nad štyridsať rokov. Najhoršie sú zahlienené rána a dlhé záchvaty kašľa. Ak popritom u seba pozorujete sipenie, nemožnosť zhlboka sa nadýchnuť a dýchavičnosť, najskôr pri zvýšenej námahe, neskôr aj v pokoji, nepripisujte to len fajčeniu.

Môže ísť o typické príznaky chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Toto vážne civilizačné ochorenie bolo v roku v roku 1990 šiestou najčastejšou príčinou smrti na svete, do roku 2020 sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie presunie na tretie miesto. Osemdesiat percent pacientov tvoria práve fajčiari, nielen aktívni, ale i pasívni. Včasná diagnostika je dôležitá, obvodný lekár by vás nemal liečiť len na bronchitídu a chrípku, ale poslať rovno k pľúcnemu špecialistovi.

SkryťVypnúť reklamu


Kašeľ

Hlavne u detí môže byť chronický kašeľ aj psychického pôvodu. Skrývajú sa za ním problémy v škole (kašeľ sa zhorší ráno pred odchodom do školy), hádky v rodine alebo nejaký negatívny zážitok

V Škótsku rástol počet detí, ktoré pre astmatické problémy skončili v nemocnici každý rok o päť percent. Keď v roku 2006 schválili prísny protifajčiarsky zákon, ktorý zakazoval fajčiť v uzavretých verejných priestoroch vrátane reštaurácií, začal sa počet detských pacientov každoročne znižovať o osemnásť percent. Znížil sa i počet úmrtí na infarkt, a to o viac než desať percent.

Recepty proti kašľu

  • Šťava z cibule zastaví mokrý i suchý kašeľ. Nakrájajte ju na plátky, v miske zmiešajte s medom alebo cukrom a počkajte pár hodín, kým pustí šťavu. Pite jednu polievkovú lyžicu tri- až päťkrát denne.
  • Cesnak prečisťuje dýchacie cesty a uľahčuje odkašliavanie.
  • Čerstvo nastrúhaný chren zmiešaný s medom v pomere 1:1 tiež pomáha. Užívajte trikrát denne, napríklad aj ako nátierku na chlieb.
  • Aníz je dávno zabudnuté korenie, používané ešte v starom Egypte. Tlmí suchý kašeľ a uľahčuje vykašliavanie. Okrem toho podporuje tvorbu mlieka u matiek a zlepšuje trávenie. Najjednoduchšie je uvariť si z neho čaj.
  • Ak máte chuť na niečo netradičné, zjedzte osolený citrón. Deťom zas nakvapkajte citrón na kocku cukru, ten krk príjemne poškriabe. Vhodné hlavne pri suchom kašli.
  • Mlieko podporuje tvorbu hlienov, preto sa mu pri mokrom kašli vyhýbajte. Ak máte naopak dráždivý kašeľ, zohrejte ho na teplotu asi 50 stupňov (tak aby sa dalo piť po dúškoch), rozpusťte v ňom jednu až dve polievkové lyžice masla a jednu až dve čajové lyžičky medu. Pite tri- až päťkrát denne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 176
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 471
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 236
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 153
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 794
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 779
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 050
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu