SME

Probiotiká nie sú otázkou módy, ale zdravia

Probiotické baktérie sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele a spolurozhodujú o našom zdraví i chorobe. Je však viacero faktorov, ktoré môžu citlivú rovnováhu narušiť. Na to, aby probiotiká v našom tele prosperovali, potrebujú dostatok vlákniny.

Vláknina obsiahnutá v niektorých rastlinách je vhodnou potravou pre probiotické baktérie.Vláknina obsiahnutá v niektorých rastlinách je vhodnou potravou pre probiotické baktérie. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Súčasným spôsobom života v kombinácii so znečisteným životným prostredím pripravujeme svojmu zdraviu rôzne nástrahy. Výsledkom sú zdravotné problémy a mnohé civilizačné ochorenia. V dôsledku dlhodobého pôsobenia rôznych rizikových faktorov môže dochádzať k narušeniu črevnej mikroflóry a následne aj poruche imunitných reakcií organizmu.

Tráviaci trakt je dôležitou sústavou nášho tela, zvykne sa hovoriť, že až tri štvrtiny imunity máme v bruchu. Preto je starostlivosť o bakteriálnu rovnováhu v zažívacom trakte dôležitá. Problémom môžeme čeliť zdravou životosprávou a vhodnou stravou s vysokým obsahom vlákniny a probiotických baktérií, ktoré sa prirodzene nachádzajú napríklad v kyslomliečnych výrobkoch, kvasenej kapuste a pod..

Zdravú stravu môžeme dopĺňať aj užívaním podporných doplnkov výživy s obsahom probiotických baktérií – bifidobaktérií a laktobacilov. O pozitívnom účinku probiotík na črevnú mikroflóru sa zmieňuje aj primár Detského oddelenia ostravskej Vítkovickej nemocnice MUDr. Jan Boženský: „Probiotiká sú produkty, ktoré obsahujú jeden alebo viac živých - vitálnych mikrobiálnych druhov pôsobiacich na organizmus tak, že zlepšujú zloženie črevnej mikroflóry.“

Ako probiotiká účinkujú
  • Podporujú imunitu a zvyšujú odolnosť voči bakteriálnym infekciám.
  • Znižujú obsah cholesterolu v krvi, podporujú vylučovanie žlčových kyselín, a tak znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení.
  • Uľahčujú vstrebávanie a podporujú účinky vitamínov.
  • Napomáhajú produkcii vitamínov skupiny B (vrátane B12), vitamín K.
  • Tvorbou kyseliny mliečnej, octovej a maslovej potláčajú hnilobné procesy a pôsobia aj proti zápche.
  • Znižujú nebezpečenstvo vzniku kolorektálneho karcinómu, nádorových ochorení pečene a obličiek.

Čo jesť

Názov probiotiká sa prvý raz objavil v roku 1965 a pochádza z gréckeho „pro bios“ – „pre život“. Ak chceme probiotiká prijímať v potrave, mali by sme do svojho jedálneho lístka zaradiť najmä kyslomliečne potraviny – kefírové mlieko, jogurty, bryndzu, žinčicu a pod., vynikajúcim zdrojom probiotík je aj kyslá kapusta.

Probiotické baktérie sú schopné prežiť aj v nehostinnom kyslom žalúdočnom prostredí a dokážu sa uchytiť na bunkách črevnej sliznice. Zdravá črevná mikroflóra je predpokladom kvalitne fungujúceho imunitného systému, pomáha znižovať riziko črevných zápalov, zlepšuje funkciu ochrannej bariéry čreva a využitie živín z potravy.

Gastroenterológ Peter Minárik uvádza, že „dostatočne pomnožené zdravé črevné baktérie potláčajú rast choroboplodných a nebezpečných baktéirí a plesní, pôsobia proti črevným toxínom a znižujú riziko rakoviny. Zlepšujú vstrebávanie niektorých minerálnych látok z čreva (napríklad vápnika) a prispievajú k zníženiu cholesterolu v krvi. Hrajú tak úlohu v prevencii ochorení srdca a ciev.“

Lieky a doplnky výživy s obsahom probiotických kmeňov účinne pomáhajú ako súčasť liečby a prevencie infekčných hnačkových chorení. Oo organizmu by sme ich mali dopĺňať aj počas a po liečbe antibiotikami, pretože antibiotiká narúšajú citlivú črevnú mikroflóru.

Probiotiká zohrávajú dôležitú rolu napríklad aj pri liečbe Helicobactera Pylori alebo nešpecifických zápalových ochoreniach čreva, pri rôznych alergiách či imunitne podmienených ochoreniach. Probiotické baktérie sú aj dôležitou súčasťou prevencie rôznych nádorových a srdcovo-cievnych ochorení.

Zaujímavosť z histórie
Už naši prapredkovia v staroveku poznali priaznivé účinky kyslomliečnych potravín na organizmus, avšak k ich vedeckému skúmaniu vedci pristúpili až začiatkom 20. storočia. Gastroenterológ a dietológ MUDr. Peter Minárik v knihe Vademecum zdravej výživy uvádza: „Za začiatok vedeckého prístupu k štúdiu zdravotne prospešných baktérií, ktoré sú prítomné vo fermentovaných kyslomliečnych produktoch, možno považovať rok 1908.
Ruský vedec Iľja Mečnikov vtedy získal Nobelovu cenu za epidemiologické a mikrobiologické práce, ktoré položili základ preventívneho i liečebného využitia probiotických baktérií. Mečnikov ako prvý rozpoznal význam priateľských črevných mikrobiálnych kultúr a to, že ich nedostatok alebo úplná absencia vyvolá tráviace črevné poruchy s príznakmi nafukovania, vetrov a hnačiek.“ Na označenie poruchy črevnej mikroflóry sa používa odborný termín - dysmikróbia.

Probiotiká potrebujú potravu

Ak si chceme udržať zdravú črevnú mikroflóru, je dôležité napomáhať pomnoženiu probiotických baktérií. Akousi potravou pre bifidobaktérie a laktobacily sú tzv. prebiotiká, ktoré podporujú ich rast a aktivitu.

Prebiotiká nájdeme aj v potrave, a to v podobe nestráviteľnej rastlinnej vlákniny, ako je inulín (obsahuje ho napríklad Čakanka obyčajná), psylium (nájdeme ho v Skoroceli indickom), glukomanan (získava sa z rastliny Amorphophallus konjac) a iné.

V súčasnosti sú k dispozícii aj doplnky výživy, kde sa v jednom produkte kombinujú probiotiká a zároveň aj ich „potrava“ - prebiotiká. Takéto preparáty sa označujú ako synbiotiká.

Antibiotická liečba

Užívanie probiotík sa odporúča zvlášť pri liečbe antibiotikami, ide totiž o výrazný zásah do organizmu a v dôsledku antibiotickej liečby často dochádza k narušeniu črevnej mikroflóry.

Profesor RNDr. Libor Ebringer, DrSc. z Ústavu bunkovej biológie a biotechnológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave upozorňuje, že poškodenie alebo rozvrat črevnej mikroflóry sprevádzajú rôzne zdravotné problémy, ako je napríklad post-antibiotická hnačka, ktorú u starších ľudí sprevádza hnačkové infekčné ochorenie. „Podobný zásah do zostavy črevnej mikroflóry detí môže byť ešte fatálnejší,“ hovorí profesor Ebringer.

Dnes sa už pri liečbe antibiotikami bežne využívajú aj probiotiká, a to od začiatku liečby minimálne počas dvoch až troch týždňov.

Zapojte sa do súťaže
Ak tak chcete urobiť, stačí vyplniť formulár, ktorý nájdete tu a odpovedať na súťažnú otázku. Spomedzi tých, čo odpovedia správne, vyžrebujeme troch výhercov, ktorých odmeníme balíčkom so synbiotickými produktmi Pangamin. Súťaž trvá do 17. februára do 15.00 hod.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 819
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 209
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 096
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 130
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 244
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu