Je však pravda, že k rozvoju tohto ochorenia prispievajú najmä neduhy modernej civilizácie - nezdravá životospráva, prejedanie sa, často nezdravými potravinami, a stále menej pohybu. Podobne ako vysoký tlak krvi, aj cukrovka môže dlhý čas nebadane devastovať ľudský organizmus.
Hladina cukru v krvi sa totiž dvíha veľmi pomaly, a tak veta typu „kontrolovali mi cukor a mal som ho v poriadku“, v poriadku nie je, ako potvrdzuje aj diabetológ doc. MUDr. Jozef Michálek, PhD. Je to omyl, ktorý je v značnej miere rozšírený medzi laikmi. Znamená to, že jednorazové vyšetrenie môže síce odhaliť pacienta s rozbehnutou cukrovkou, ale nemusí odhaliť skoršie štádiá choroby.
„Preto každého pacienta, ktorému sme zistili hladinu cukru na podozrivej hranici, podrobíme aj záťažovým testom, aby sme odhalili, či išlo o náhodné zvýšenie krvného cukru alebo o nastupujúci diabetes. Zvýšený cukor by sa mal nájsť aj v moči, čo u zdravého človeka nie je,“ uvádza diabetológ Jozef Michálek v knihe Diagnóza cukrovka, ktorej je spoluautorom.
Na knihe Diagnóza cukrovka sa autorsky podieľala aj diétna sestra Mária Štefáková, ktorá sa už roky venuje stravovaniu diabetikov. V publikácii nájdete odpovede na mnohé otázky, celú škálu cenných a odborne korektných informácií o tomto ochorení ako i o jednotlivých potravinách, praktické rady týkajúce sa stravovania doma, v školskej jedálni, počas sviatkov či dovolenky alebo i počas tehotenstva, nechýbajú recepty pre diabetikov - vegetariánov, zásady stravovania študentov či mladých športovcov a pod..
Traja z vás, ktorí správne odpovedia na súťažnú otázku, môžu vyhrať spomínanú knižku. Odpoveď na súťažnú otázku nájdete tu. Súťaž trvá do 31. októbra do 15.00 hod. a mená výhercov nájdete po skončení súťaže na tejto stránke.
###SUTAZ###
Súťaž sa skončila, knihu Diagnóza cukrovka získavajú: Miroslava Čopianová zo Spišskej Novej Vsi, Věra Čáranová z Holíča a Stanislav Hanus z Nitrianskeho Rudna. Výhercom srdečne blahoželáme!