Darčeky pre zdravie

Chcete darovať na Vianoce niečo rozumné? Je to možné, a prekážkou nie je ani to, keď máte hlbšie do vrecka. No nezabúdajte - ani najdrahšie vitamínové doplnky nezaručia, že vaši blízki budú zrazu fit a v pohode. Základom dobrého zdravia je zdravá životosp

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

ráva a dostatok pohybu.

Ak chcete svojich blízkych na Vianoce obdarovať niečím naozaj užitočným, môžete sa nechať inšpirovať naším výberom. Ráta sa čokoľvek, čo podnieti obdarovaného k akejkoľvek fyzickej aktivite, alebo mu ju dokáže spríjemniť a ešte viac ho motivovať.

Pri výbere darčeka zvažujte vek, zdravotný stav, pohlavie, ale i záujmy, zameranie a v určitých prípadoch aj vkus toho, koho chcete obdarovať.

Nielen vitamíny

Ak premýšľate, čo darovať starším ročníkom, máte k dispozícii širokú škálu možností. V tomto čase sa v lekárňach objavujú darčekové balenia rôznych vitamínových a výživových doplnkov. Mnohé sú cielene určené seniorom, keďže zohľadňujú ich špecifické zdravotné ťažkosti a potreby. Či už ide o preparáty kĺbovej výživy, rôzne prípravky proti bolesti či doplnky výživy s obsahom esenciálnych mastných kyselín, ktoré podporujú činnosť srdcovo-cievneho aparátu a podobne.

Netreba zabúdať, že vitamíny z lekárne však nenahradia pestrú a zdravú stravu a sú ozaj len doplnkom výživy.

Vhodným darčekom, a nielen pre seniorov, môžu byť rôzne masážne prístroje. Od luxusných masážnych kresiel, pri ktorých budete musieť poriadne hlboko načrieť do peňaženky, cez masážne prístroje určené na masírovanie konkrétnych častí tela – napríklad krku, hlavy až po rôzne masážne guľôčky, rukavice a iné pomôcky.

Pri stuhnutosti a bolesti svalov, ktoré nie sú výnimkou ani u mladých, je skvelým pomocníkom ľadvinový pás či elektrická poduška. Najlepšia je taká, ktorá sa dá použiť cielene na vyhrievanie šije, chrbta a ramien. Kritériom pri výbere môže byť aj to, koľko má teplotných stupňov, či má ochranu proti prehriatiu a automatické vypínanie. Nezabudnite vybrať aj správnu veľkosť, niektoré druhy sa vyrábajú vo veľkostiach od S po XL.

Napríklad pre diabetika môžu byť vhodným darčekom ponožky. Nie tie obyčajné, ale špeciálne ponožky určené špeciálne pre ľudí s týmto ochorením. Jednou z veľmi nepríjemných a častých komplikácií cukrovky je totiž tzv. diabetická noha, takže ochrana dolných končatín je pre takto chorých nesmierne dôležitá.

Nemusí to byť drahé

Ak máte hlbšie do vrecka a napriek tomu chcete darovať niečo originálne, vhodným darčekom môžu byť napríklad protistresové loptičky. Okrem priebežného odbúravania stresu sú užitočné aj pre rozvoj zručnosti a jemnej motoriky. Takýto darček veľa nestojí a ocení ho ktokoľvek. Dnes už nadmerný stres, bohužiaľ, výrazne zasahuje aj do života detí, nielen dospelých.

Iným typom darčeka môžu byť rôzne technické vychytávky, ktoré pomáhajú zmierňovať škodlivé vplyvy prostredia. Príkladom je čistička, ionizátor či zvlhčovač vzduchu. Ak sa rozhodnete pre ich kúpu, nezabudnite ako užitočný bonus pridať sadu náhradných filtrov.

Pekným ale už aj intímnejším darčekom môže byť pohodlná športová bielizeň či športová výbava. Tá kvalitná sa vyrába z funkčných vlákien, je pohodlná a neobmedzuje v pohybe. Inšpiratívnym darčekom, a nielen pre deti, je napríklad švihadlo s LCD displejom.

Ak máte v rodine zarytého sledovača telenoviel, a nedarí sa vám ho vyhnať na prechádzku či do posilňovne, jeho namáhanej šiji uľavíte napríklad darovaním šijového vankúšika. Pri dlhom sledovaní televízie poskytuje oporu a úľavu krčnému a šijovému svalstvu. Ak sme vás ešte stále dostatočne neinšpirovali, ponúkame ešte desať tipov na vianočné darčeky, ktoré pokojne môžete označiť nálepkou „pre zdravie“.

spinalis.jpg

Anatomická stolička

Pre koho: pre deti i dospelých. Správne sedieť je prevenciou závažných zdravotných ťažkostí, ako sú bolesti chrbta, ale napríklad aj vyskočená platnička a podobne.

Prečo: pri zlom sedení dochádza k predsunutému držanie hlavy a šije, čím sa preťažujú najmä dolné krčné stavce, a tiež stavce v driekovej časti chrbtice. Jednotlivé úseky chrbtice sú tak nerovnomerne preťažované, čo vedie k postupnému poškodzovaniu. Najprv reagujú svaly, ktoré stuhnú. To sa ešte napraviť dá, horšie je, ak vzniknú poruchy na kostrovom aparáte. Obvykle sú nezvratné. Výnimkou nemusí byť ani vyskočená platnička. Veľmi vhodné je dynamické sedenie, napríklad na špeciálnej stoličke, ktorá vás núti neustále balansovať, udržiavať rovnováhu, a tak aj správnu polohu.

Naša rada: správne sedieť možno aj na obyčajnej stoličke, treba len vedieť ako na to. Ak ste však nedisciplinovaní alebo ide o dieťa, ktoré predsa len ťažko ustráži správnu polohu pri sedení, investícia do vhodnej stoličky je opodstatnená. Anatomicky tvarované stoličky treba pred kúpou vyskúšať, aby vám „sadli“.

Koľko zaplatíte: od 40 do 1772 eur

Stacionárny bicykel

rotoped.jpgPre koho: pre každého. Navyše psí čas vonku už nebude výhovorkou pre vynechanie pohybovej aktivity.

Prečo: keďže sa hýbeme stále menej, toto je cesta, ako si dopriať pohyb za každých okolností. Bicyklovanie odporúčajú aj lekári ako jeden z variantov zdravého pohybu vhodný pre každého. Ak máte problémy s kĺbmi alebo závažnejšie ochorenie pohybového aparátu, poraďte sa najprv s ortopédom alebo fyzioterapeutom.

Naša rada: pri výbere treba zohľadniť nielen cenu, ale aj technické parametre. Drahšie stroje majú napríklad aj rôzne multimediálne funkcie, LCD monitor či program určený na prispôsobenie záťaže aktuálnej tepovej frekvencie a podobne. Všímajte si aj rozmery, najmä ak chcete bicykel umiestniť do obývačky panelákového bytu. Nezabúdajte však, že bicyklovanie doma nenahradí pohyb na čerstvom vzduchu.

Koľko zaplatíte: 59 až 1 719,60 eura

Fitlopta

Pre koho: pre každého, na trhu už nájdete aj špeciálne fitlopty určené pre tehotné ženy.

Prečo: dá sa na nej cvičiť aj správne sedieť. Fitlopta sa okrem cvičenia, ktoré ocenia aj deti, používa aj na dynamické sedenie.

Lekári však upozorňujú, že nie je vhodné sedieť na lopte dlhý čas, mali by to byť najviac dve hodiny. Ak ste teda fitloptu vymenili za stoličku v kancelárii, nemali by ste na nej sedieť celý pracovný čas. Ak na lopte sedíte príliš dlhý čas, je to veľmi únavné a v konečnom dôsledku to môže viesť k nesprávnemu sedeniu.

Naša rada: vyberte si pre vhodnú loptu podľa jej priemeru. Výber závisí od vašej výšky. S výškou od 140 do 160 centimetrov potrebujete loptu s priemerom 55 centimetrov, pri 160 až 180 centimetroch je vhodná lopta s priemerom 65 centimetrov.

Nie celkom tradičná je akupresúrna fitlopta, ktorá je posiata malými výčnelkami. Vhodná je na senzomotorické cvičenie, rehabilitáciu a akupresúru celého tela pre deti i dospelých.

Koľko zaplatíte: od 6,80 do 25,50 eura

Tlakomer

Pre koho: pre každého, kto má problém s tlakom, ale aj na monitorovanie tlaku, ak netrpíte hypertenziou.

Prečo: vysoký tlak nebolí, takže dlho ani nemusíte vedieť, že ho máte v rizikových hladinách. Ak si chcete odmerať tlak tak, aby namerané hodnoty boli čo najpresnejšie, treba dodržať určité pravidlá, čo sa ľahšie darí v pokojných domácich podmienkach. Domáce monitorovanie tlaku je zvlášť dôležité u ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Niektoré typy tlakomerov majú preto aj pamäť, kde si môžete uložiť viacero meraní.

Naša rada: vyhýbajte sa síce praktickým, ale menej presným tlakomerom určeným napríklad na zápästie alebo rameno. Zvlášť ak potrebujete, aby namerané hodnoty boli naozaj čo najpresnejšie. Tlakomery môžu mať aj rôzne iné funkcie ako automatické nafukovanie manžety, pamäť, kde si uložíte desiatky meraní alebo merania pre dve osoby s ukladaním do pamäte, drahšie prístroje môžete pripojiť aj k počítaču.

Koľko zaplatíte: od 15,30 do 295 eur

Masáž

masaz.jpgPre koho: pre každého, zvlášť ak máte stuhnuté svalstvo alebo ju potrebujete ako súčasť rehabilitácie. Podľa niektorých lekárov sme viac naklonení pasívnym procedúram, akou je aj masáž, a aj zdravotné problémy by sme mali riešiť skôr aktívnou formou - vhodným cvičením a v prípade zdravotných problémov aj aktívnou rehabilitáciou a pod. Na druhej strane môže byť masáž vhodným relaxačným doplnkom fyzickej aktivity.

Prečo: existuje veľké množstvo druhov masáží, členia sa napríklad aj podľa druhov použitých techník. Ak ich robí odborník, môžu uvoľniť svalstvo, stimulovať, relaxovať, podporiť prekrvenie, činnosť lymfatického systému a podobne.

Naša rada: pozor na neodborné masáže, môžu vám spôsobiť aj závažné zdravotné problémy. Pred masážou treba zvážiť aj možné kontraindikácie, z najčastejších je to žilová trombóza, poškodenie ciev, osteopénia, zlomeniny, osteoporóza, horúčka a podobne.

Koľko zaplatíte: od 5,99 eura,závisí od typu masáže a zariadenia, niektoré centrá ponúkajú darčekové poukazy v rôznej hodnote.

Činky

cinky.jpgPre koho: najmä pre bodybuilderov. U dospievajúcich pozor, nemali by začínať priskoro, sú totiž ešte vo vývoji a prílišnou záťažou by si mohli poškodiť kostrovo-svalový aparát.

Prečo: je to cvičebné náradie, ktoré slúži na rozvoj sily a posilňovanie len určitých svalových skupín. Ak chcete svoje svalstvo precvičovať komplexnejšie, mali by ste „činkovanie“ skombinovať s inými druhmi cvičenia.

Naša rada: činiek je viacero druhov. Chrómové (sú aj váhovo rozdelené a sú vhodné na intenzívnejšie cvičenia), nakladacie, neoprénové, softové (vhodné najmä pre ženy), vinylové alebo činky ket-bell v tvare gule s trojuholníkovým držiakom.

Koľko zaplatíte: od 1,59 do 145,75 eura

Joga matrac

Pre koho: pre cvičiteľov jogy, ak sa vám joga zunuje, môžete ho nosiť v lete na kúpalisko.

Prečo: podložka je mäkká, odolná a zabezpečuje dobrú oporu pri všetkých ásanách, nešmýka sa, je ľahká.

Naša rada: vyberte si podložku z recyklovateľného a biologicky odbúrateľného materiálu, ktorý je priateľský k životnému prostrediu. Niektoré materiály umožňujú poskladať podložku rôznymi spôsobmi, takže je spratná a ľahko uskladniteľná. Najkvalitnejšia a najpevnejšia je podložka z čistého prírodného kaučuku. Je stopercentne ekologická, výborne absorbuje nárazy, je veľmi odolná voči poškodeniu aj počas dlhodobého užívania. Pre cvičenie ashtanga alebo power jogy, pri ktorých sa človek viac potí, je vhodnejší husto tkaný koberec vyrobený zo stopercentnej bavlny. Taká podložka sa nešmýka, ani keď je vlhká.

Koľko zaplatíte: 6,96 až 47 eur

Zdravotné hodinky

Pre koho: pre športovo založených, využiteľné pri rôznych druhoch športu.

Prečo: vhodné na športovanie, na túry, ale aj na stále nosenie, funkcie závisia od typu. Môžu mať zabudovaný krokomer, ukazovateľ prejdenej vzdialenosti, zaznamenávanie tepovej frekvencie, nastavenie limitu tepovej frekvencie s upozornením na prekročenie limitu hornej a spodnej hranice – zobrazenie tepovej frekvencie v zónach, funkciu pre výpočet spálených kalórií, stopky, kalendár, zobrazenie dní v týždni, kalendár, budík či dokonca hĺbkomer. Niektoré majú zabudované GPS, doplnené špeciálnou technológiou pre rýchle určenie polohy a podobne.

Naša rada: na trhu sú rôzne špecializované meradlá – krokomery, pulzmetre či športové hodinky, výber zvážte v závislosti od nárokov a potrieb, ale aj veku športovca.

Koľko zaplatíte: od 14,99 do 268,99 eura

Štulpne na zumbu

Pre koho: pre dámy – milovníčky rôznych druhov tanca, ktoré chcú byť aj pri športovaní štýlové a myslia aj na svoje zdravie.

Prečo: Nie je to len módny doplnok, štulpne plnia aj svoj účel – pri tréningu udržiavajú svalstvo v teple a chránia ho pred prípadným natiahnutím či nebodaj pretrhnutím. Chránia aj pred prípadným povrchovým mechanickým poškodením.

Koľko zaplatíte: takmer nič (ak si ich uštrikujete) až 6,50 eura

Flip-flopy

Pre koho: pre každého, kto chce posilňovať svalstvo nôh.

Prečo: jednoduchý spôsob, ako urobiť niečo pre svoje zdravie relatívne bez námahy. Stačí si flip-flopy obuť a ísť. Šľapky sú vyrobené špeciálnou technológiou, aby ste pri chôdzi posilňovali svalstvo, pomáhajú ho spevňovať. Pri každom kroku vytvárajú prirodzenú nestabilitu, čím dochádza k stimulovaniu svalstva. Chôdzou v takýchto šľapkách si pomáhate aj zlepšovať držanie tela, čo je zvlášť dôležité u tých, ktorých trápia bolesti chrbta.

Naša rada: rýchla chôdza je aj vynikajúci spôsob, ako si upraviť hmotnosť a posilniť aj srdcovo-cievny aparát. Dožičte si ju aspoň 30 minút každý deň.

Koľko zaplatíte: od 11,38 eura

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Talent - vzdelanie - úspech
 3. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 4. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 5. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 6. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 7. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 8. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 9. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 10. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Príbeh tradičného družstva - príbeh Antonína Kvapila
 3. V Botanickej záhrade SPU otvorili jedinečnú výstavu orchideí
 4. Noc architektúry 2018
 5. V súťaži Záhrada, Park a Detail roka uspeli absolventi SPU
 6. Mieru spracovania odpadu zvyšujú automatizované linky
 7. Talent - vzdelanie - úspech
 8. Príbeh tradičného družstva - príbeh Iva Hlisnikovského
 9. Fasáda hotela Danube sa nekolauduje, investor predložil návrhy
 10. Európske univerzity a podnikatelia spoločne
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 26 925
 2. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 18 714
 3. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 14 221
 4. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 11 029
 5. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 5 942
 6. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk 5 251
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 4 302
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 255
 9. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove 3 061
 10. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 2 920

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Evita sa zbavila stratového vydavateľstva. Spôsobom, aký využil aj Bašternák

Podnikateľka a spisovateľka Eva Urbaníková zrušila svoje vydavateľstvo. Urobila to spôsobom, ktorý ministerstvo označuje za špekulatívne.

DOMOV

Dobré ráno: Slovensko sa pustilo do Uberu, konečne

Slovenské ministerstvo objavilo Uber.

ŠPORT

Za to, čo spravil stopér Chelsea, by sfúkli aj prípravkára

Barcelončan Lionel Messi dal gól proti Chelsea na deviaty pokus.

KOMENTÁRE

Dá pápež hnedému Dukovi červenú kartu?

Kardinálska červená predsa nemôže byť hnedá.

Neprehliadnite tiež

Prečo sa pri chrípke cítime otrasne? Ako prebieha boj tela s vírusom

Čo sa deje v ľudskom tele, keď ho napadne vírus chrípky.

Mŕtvicu majú aj bábätká. Dokážu sa s ňou však vyrovnať

Jazyk sa v detskom mozgu presídli do inej časti.

Desať potravín, ktoré môžu spôsobiť pálenie záhy

Prejavy refluxu možno zmierniť aj vďaka zmenám v stravovaní.

Sladené bublinkové nápoje štúdia spojila s neplodnosťou

Okrem obezity a cukrovky môžu sladené nápoje viesť aj k neplodnosti.

Niektorí riskujú život. Ktoré olympijské športy sú najnebezpečnejšie?

Hitparáda olympijských zimných športov podľa rizika úrazu.