Treští vám v hlave, máte pocit, že sa vám rozletí, alebo akoby vám v nej niekto búšil kladivom? Takéto farbisté popisy bolestí hlavy neveštia nič príjemné, v niektorých prípadoch sa bolesti môžu stať priam nočnou morou. Intenzita bolestí hlavy môže byť rôzna, môžu byť tupé, pichavé, pulzujúce, môže vás bolieť len časť hlavy, ale aj celá...
Príčin, ktoré bolesti hlavy spôsobujú, je veľká škála. Od stresu, cez nedostatok spánku, priveľa nikotínu či kávy, zmeny počasia, nízky tlak krvi. Bolesti hlavy však môžu súvisieť napríklad s virózami, príčinou môžu byť aj chorobné procesy v mozgu, ako napríklad tumory, mozgová porážky, poúrazové stavy alebo krvácanie.
Súvisieť môžu aj s užívaním niektorých liekov či niektorými lekárskymi zákrokmi. Hlava môže rozbolieť aj z hladu, kvôli nízkej hladine cukru v krvi, po konzumácii alkoholu, po vynechaní kávy u kávičkárov, pri poruchách regulácie hospodárenia s vodou v tele a pod.
Niekedy pomôže, ak začnete dodržiavať nie vždy populárne režimové opatrenia. Ľudia však často radšej siahnu po tabletke, než aby niečo menili vo výžive a životospráve. Dôležitý je aj dostatok spánku a pohyb na čerstvom vzduchu.
Migréna
Tento druh bolestí hlavy patrí do skupiny funkčných bolestí a obvykle ňou trpia ľudia v produktívnom veku života, od 25 do 55 rokov. S vekom sa intenzita bolestí aj častosť záchvatov môže znižovať. Predzvesťou záchvatu migrény môže byť tzv. aura. Prejavuje sa ako svetelné záblesky, iskrenie, precitlivenosť na pachy, znížená citlivosť, závraty, poruchy reči, dvojité videnie, šum v ušiach prechodné poruchy sluchu a pod.
Čo všetko môže migrénu vyvolávať:
- stres,
- fyzická námaha,
- zmena počasia, tlaku vzduchu,
- niektoré potraviny,
- nedostatok spánku, únava,
- hormonálne zmeny a pod.
Neurologička Iveta Nikolová opisuje, že pri migréne „prvotná bolesť postupne prechádza až do úporných silných bolestí. Obvykle zasahujú jednu stranu hlavy, v priebehu rokov môže dochádzať aj k striedaniu strán.“ Väčšinou je to pulzujúca bolesť a človeka doslova diskvalifikuje z bežného života. Nie sme schopní pokračovať v práci, potrebujeme pokoj, ticho, prekáža nám aj svetlo, môžeme aj zvracať.
Pri záchvate migrény treba užiť liek, v prvotných fázach môžu pomôcť bežne dostupné lieky proti bolesti, ak však nepomáhajú, lekár naordinuje špecifický liek. Ten je vhodné užiť včas, už pri počiatočných náznakoch, a nedovoliť migréne, aby sa „rozbehla“. V niektorých prípadoch treba užívať lieky aj v rámci prevencie.
Zradný počítač
K funkčným bolestiam hlavy patrí aj veľká skupina tzv. tenzných bolestí, ktoré vznikajú v dôsledku napätia svalstva šije v oblasti krčnej chrbtice. Tieto bolesti nie sú pulzujúce ako pri migréne, ale skôr tlakové a často ich sprevádza pocit na vracanie a mdloby. Príčinou býva nesprávne a príliš dlhé sedenie pri počítači. Takéto bolesti sa môžu spájať aj s migrenóznymi, vtedy hovoríme o zmiešaných bolestiach hlavy a liečiť treba obe príčiny.
Lekára navštívte ak:
- sa náhle objavila prvá bolesť hlavy,
- máte takú silnú bolesť hlavy, akú ste ešte nezažili,
- vám voľnopredajné lieky na bolesť nezaberajú,
- bolesť dlhšie pretrváva,
- je taká silná, že nemôžete spať,
- okrem bolesti aj zvraciate, objaví sa teplota, vyrážka stuhnutosť krku, slabosť končatín a iné neurologické príznaky,
- sa k bolesti pridružia aj zmeny myslenia, poruchy reči,
- sa bolesť objaví po úraze.
- máte viac ako 55 rokov a objavil sa u vás nový typ bolesti.
Potraviny, ktoré môžu vyvolať bolesti hlavy:
- čokoláda, oriešky, syry, cibuľa, ocot, dressingy, sójová omáčka, pečeň, morské živočíchy, konzervačné prísady, alebo tzv. éčka.
- môžu to byť aj niektoré vitamíny, napríklad A, B6, alebo selén, jód a pod..
- syndróm čínskej reštaurácie – bolesť vyvoláva látka MSG (monosodium glutamát).
Aj deti môže bolieť hlava
A môže to byť aj migréna, s diagnostikovaním však mávajú lekári problém, keďže deti nevedie dobre popísať svoje subjektívne ťažkosti a príznaky. U malých detí sa zvyknú využívať v liečbe skôr rastlinné preparáty. Bolesti hlavy sa často objavujú v puberte ako dôsledok hormonálnych zmien, príčinou však môže byť aj stres v škole. Podľa neurológov je na liečbu vhodné použiť magnézium alebo ľahké analgetiká.