Kvalitu vody na kúpanie sleduje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Ročne je to zhruba 70 prírodných a okolo 180 umelých kúpalísk, pričom ich počet sa každoročne mení v závislosti od technického stavu a pripravenosti.
Počas sezóny sa odoberajú vzorky vody v dvojtýždňových intervaloch a súčasne s kontrolou kvality vody sa robí aj kontrola čistoty kúpalísk, ich vybavenia a ďalších povinností, ktoré by mali prevádzkovatelia plniť a dodržiavať.
Ak máte pocit, že kvalita vody nie je v poriadku, obráťte sa priamo na prevádzkovateľa, prípadne na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Platí to aj v prípade, že zistíte iné nedostatky, ktoré sa týkajú hygieny.
Rôzne zdravotné riziká
Pri návšteve umelých kúpalísk vás rôzne chorenia ohrozujú, ak sa prekračuje povolená návštevnosť, ak sa voda nedostatočne dezinfikuje a nevymieňa, ak návštevníci nedodržiavajú hygienické pravidlá (močenie do bazéna, nepoužívanie brodísk a spŕch pred vstupom do bazéna) alebo ak vstupujú do bazéna a trpia niektorými ochoreniami.
V takých prípadoch dochádza k množeniu patogénnych mikroorganizmov, ktoré môžu mať na svedomí napríklad kožné problémy, gastroenteritídy, vírusové zápaly očných spojoviek, zápaly močových ciest a pohlavných orgánov,v prípade termálnych kúpalísk to môžu byť dokonca aj zápaly mozgových blán a pod..
Verejné kúpaliská by ste nemali navštevovať, ak:
- trpíte prenosným ochorením,
- máte hnisajúce alebo otvorené rany,
- ak trpíte hnačkovými ochoreniami,
- ak máte zápalové ochorenia očí.
Čo by ste mali dodržiavať na prírodných kúpaliskách:
- nevstupujte do bazéna, ak trpíte niektorým zo spomínaných ochorení,
- pred vstupom do bazéna sa osprchujte a prejdite brodiskom,
- všímajte si sfarbenie, zápach či plávajúce nečistoty – ak ich pozorujete, do bazéna nevstupujte,
- nevstupujte do vody zapáchajúcej močom alebo výrazne chlórom,
- nevstupujte do bazéna, ak má na stenách slizovité povlaky alebo poškodené kachličky,
- používajte toaletu,
- rešpektujte výstražné označenia a zákaz skákania do bazéna.
Nielen bazén, ale aj jazero
Ak sa chystáte kúpať v jazere či vodnej nádrži, takisto by ste si mali byť istí kvalitou a hygienickou nezávadnosťou vody. Aktuálne informácie nájdete na stránke ÚVZ SR. Nepodceňujte zdravotné riziko, ktoré predstavujú najmä sinice. Vyskytujú sa na hladine v podobe vodného kvetu.
Ich nebezpečenstvo spočíva v tom, že produkujú toxické látky, ktoré môžu spôsobiť rôzne alergické reakcie, tráviace ťažkosti, zápaly očných spojoviek a pod. V prírodných nádržiach môže byť rizikom aj chemické znečistenie. Pozor aj na úrazy a alkohol a takisto preceňovanie vlastných síl.
Čo by ste mali dodržiavať na prírodných kúpaliskách:
- nevstupujte do neznámej vody,
- nevstupujte do vody, ktorá pôsobí odpudzujúco,
- rešpektujte označenia o zákaze kúpania a iné upozornenia,
- nepreceňujte svoje sily, do hlbokej vody choďte len ak ste zdatný plavec,
- do vody neskáčte ale vstupujte postupne, prudké ochladenie rozhorúčeného organizmu môže vyvolať závažné zdravotné problémy,
- nekúpte sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.
- vyhýbajte sa vode, ktorá je zelená alebo pokrytá riasami či sinicami,
- nechoďte do vody, ak ste v blízkosti našli uhynuté vtáky alebo zvieratá.