Niekedy ani nemusíte dlhý čas vedieť, že máte žlčník plný kameňov. Ak však spôsobuje ťažkosti, lekári ho chirurgicky odstránia. Nemusí to však znamenať koniec problémo.
Pri zažívacích ťažkostiach po zjedení príliš mastného a ťažkého jedla zvykneme laicky hovoriť o podráždenom žlčníku. Gastroenterológ, hepatológ Tomáš Koller z V. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava však označenie problému uvádza na pravú mieru a vysvetľuje, že hovoriť o podráždení žlčníka vlastne nie je správne.
„Z medicínskeho hľadiska ide skôr o pocit sťaženého trávenia, ktorý by sa mal skôr nazvať dyspepsiou. Tá má mnoho príčin, ale zvyčajne na vine nie je žlčník, ale najčastejšie žalúdok, zriedkavejšie pažerák, dvanástnik, pankreas alebo črevá,“ hovorí lekár.
Takéto problémy sa zvyknú označovať aj ako dyspeptický syndróm, ide vlastne o celý komplex príznakov, ktoré sprevádzajú akúkoľvek poruchu trávenia. Ide však o poruchy, ktoré nesúvisia s poškodením nejakého tráviaceho orgánu, ale dochádza k narušeniu funkcie týchto orgánov. Ak však trvá pridlho, môže viesť aj k organickej poruche.
Žlčník plný kameňov
Čo však spôsobuje problém so žlčníkom, správne povedané žlčníkovú koliku, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou? Podľa Tomáša Kollera je to žlčový kameň alebo blato, ktoré sa zo žlčníka tlačia smerom do hrdla žlčníka a do hlavného žlčovodu úzkym a kľukatým kanálikom.
„Kameň v žlčníku spôsobuje zvýšenie tlaku v žlčníku a typickú bolesť, ktorá je prejavom tohto stavu,“ hovorí lekár. „Bolesť je typicky veľmi silná, lokalizovaná pod pravým rebrom s vyžarovaním do pravej lopatky a táto oblasť je aj najviac citlivá pri dotyku. Nejde o podráždenie v pravom zmysle slova. Zápal žlčníka však môže vzniknúť ako komplikácia tohto procesu, ak je odtok zo žlčníka zablokovaný dostatočne dlhú dobu.“
Ísť či neísť na pohotovosť?
Ak vás schvátia silné bolesti a ťažkosti spojené so žlčníkovou kolikou, neváhajte a čo najrýchlejšie sa snažte dostať na pohotovosť. Nespoliehajte sa na žiadnu domácu liečbu, pretože kolika sa môže spájať s akútnym zápalom podžalúdkovej žľazy a bez rýchlej lekárskej pomoci môže byť váš život v ohrození. Kým sa dostanete k lekárovi, nič nejedzte, nepite.
TČo možno neviete o žlčníkových kameňoch
- Žlčníkové kamene sú vlastne stvrdnuté súčasti žlče, môžu byť cholesterolové (vznikajú, ak žlč obsahuje veľa cholesterolu, alebo ak má menej žlčových kyselín – predstavujú skoro 80 % všetkých žlčníkových kameňov) alebo pigmentové, ktoré obsahujú bilirubín.
- Častejšie ich mávajú ženy ako muži.
- Výskyt žlčníkových kameňov stúpa s vekom.
- Častejšie ich majú ľudia s nadváhou a obézni, ako aj tí, čo trpia napríklad cukrovkou.
- Častejšie ich majú tehotné ženy.
- Častejšie ich majú tí, u koho sa už v rodine vyskytli.
Nemusíte o nich vedieť
Prítomnosť kameňov v žlčníku alebo žlčových cestách sa odborne označuje ako cholelitiáza. Pohyb týchto kamienkov smerom do úzkeho žlčníkového kanálika– čiže obyčajné mechanické pôsobenie, môže vyvolať tzv. biliárnu koliku, čomu laicky hovoríme žlčníkový záchvat. Kamene môžu spôsobovať aj akútne alebo chronické zápaly žlčníka.
Nezriedka sa stáva, že človek má žlčníkové kamene pomerne dlhý čas a nevie o tom, a príde sa na ne až vtedy, keď má záchvat. Aj Tomáš Koller potvrdzuje, že veľká väčšina ľudí, ktorí majú kamene o nich nevie, respektíve sa tento nález zistí náhodne pri vyšetreniach ako sú napríklad ultrazvuk, CT či MRI.
Kedy žlčník treba vybrať
Žlčníková kolika je závažný stav a s vyhľadaním lekárskej pomoci netreba váhať. Kedy je však potrebné žlčník operačne odstrániť? Lekár hovorí, že „ak už človek trpí žlčníkovými kolikami, bolesť je taká silná, že zvyčajne vyhľadá lekársku pomoc aj sám.
V tomto prípade by sa malo uvažovať o odstránení žlčníka, pretože komplikácie prítomnosti kameňa, teda koliky, sa môžu vyvinúť do ešte závažnejších, ako je napríklad zápal žlčníka alebo pankreasu, prípadne zablokovanie a/alebo zápal žlčovodov“.
Čo sa deje pri záchvate
Ak sa čiastočne alebo úplne zablokuje odtok žlče, dôsledkom je spomínaná biliárna kolika. Sprevádza ju celková schvátenosť pacienta, ostrá bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, niekedy vyžarujúca do chrbta či pod pravú lopatku.
Pridať sa môže aj vracanie s prímesou žlče v zvratkoch. Objaviť sa môže aj zvýšená teplota ako dôsledok infekcie v žlčových cestách, dokonca aj niekoľko dní po odznení záchvatu. Niekedy sa stáva, že pri dlhšom zablokovaní žlčových ciest začne svrbieť celé telo. Koža pacienta sa môže sfarbiť dožlta a žltkasté sfarbenie môžu mať aj očné bielka.
Stres koliku nevyvolá
Gastroenterológ Tomáš Koller vysvetľuje, že „dôvodom pre vznik žlčníkovej koliky je najčastejšie jedlo s obsahom tuku, teda ťažšie stráviteľné alebo len objemnejšie, ktoré spôsobí, že žlčník sa začne výraznejšie sťahovať. Ak je v ňom kameň/blato, tak tie potom spôsobia zablokovanie odtoku žlče“. Niekedy si ľudia myslia, že koliku môže vyvolať aj stres, lekár však hovorí, že „stres, ako ho bežne poznáme, sa nepovažuje za vyvolávajúci faktor žlčníkovej koliky.“
Odborníci ako prevenciu vzniku žlčníkových kameňov odporúčajú racionálnu stravu. Ak máte v žlčníku kamene a ich prítomnosť sprevádzajú spomínané príznaky, alebo ak máte ťažkosti s opakovanými zápalmi žlčníka, tak lekári ako prevenciu odporúčajú jeho chirurgické odstránenie.
Chudnite opatrne
Ak vám aj žlčník odstránia, nemusí to ešte znamenať koniec vašich ťažkostí. Kamene totiž nemusíte mať len v žlčníku, ale môžu byť aj v žlčovodoch. Ak ich lekári objavia najneskôr počas operácie, tak ich, samozrejme, odstránia.
Ak však prítomnosť kameňov v žlčových cestách steny žlčovodov poškodila, alebo má žlč zvýšenú náchylnosť k tvorbe kameňov, tak je možné, že sa vám kamene budú tvoriť opäť. V rámci prevencie však pomôže, ak budete dodržiavať žlčníkovú diétu, prípadne vám lekár predpíše lieky na prevenciu vzniku kameňov.
Na prevenciu by mali dbať najmä obézni pacienti, ktorým chirurgicky odstránili žlčník a chcú schudnúť. Nízkokalorická strava a príliš rýchly úbytok na hmotnosti môžu totiž práve prispieť k tvorbe kameňov.
- Tenké črevo, dlhé asi 5 metrov, vypĺňa značnú časť brucha a v tráviacom procese má dôležitú funkciu, resp. je najdôležitejším úsekom tráviaceho traktu. S pomocou pankreasu a pečene sa v ňom dokončuje trávenie potravy a jednoduché živiny sa vstrebávajú do krvného obehu.
- Žlčník a pankreas sú orgány, ktoré zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri procesoch trávenia, keď sa do dvanástnika (prvá časť tenkého čreva) dostane trávenina zo žalúdka.
- Žlčník je svalový orgán v tvare vaku a uložený je pod pečeňou. Jeho úlohou je prijímať, uskladňovať a zahusťovať žlč, ktorú produkuje pečeň. Vývodom žlčníka a žlčovodom sa žlč vylúči do dvanástnika, kde podporuje trávenie tukov.
- Odkiaľ sa berie žlč? Netvorí sa teda v žlčníku, ten je len orgánom, kde sa zhromažďuje. Žlč sa tvorí v pečeni – je to jedna z mnohých funkcií tohto orgánu (pečeň ich vykonáva až 500!). Špecializované bunky pečene - hepatocyty tvoria až liter žlče denne. Táto zelenkastá tekutina obsahuje zmes žlčových solí a odpadových látok (napríklad bilirubín, ktorý vzniká rozkladom hemoglobínu). Táto zmes látok je súčasťou stolice. Žlčové kyseliny pomáhajú pri trávení tukov v dvanástniku, potom sa vracajú do pečene a znova vylučujú do žlče.
Vyberať či nevyberať?
Ak máte v žlčníku kamene, nemusí to ešte nevyhnutne znamenať, že vám žlčník musia odstrániť.
V prípade, že máte tzv. asymptomatickú formu cholecystolitiázy – čiže máte žlčníkové kamene, ale bez prítomnosti príznakov, nie je liečba v podstate potrebná. Vraj až polovica pacientov, ktorí majú v žlčníku kamene, nemá počas života žiadne koliky či iné ťažkosti.
Pri akútnej kolike sa pacientom podávajú spazmolytiká (proti kŕčom) a analgetiká (proti bolesti). Ak sa po ich podávaní stav nezlepší, pacienta treba hospitalizovať. Ak sa koliky opakujú, vhodné je plánované chirurgické odstránenie žlčníka, treba však vylúčiť inú príčinu ťažkostí. Akútny zápal žlčníka, ktorý spôsobuje silné bolesti, je akútna brušná príhoda a vyžaduje liečbu na chirurgii, pretože niektoré komplikácie môžu byť aj fatálne.
Aj Tomáš Koller potvrdzuje, že „ak sa kamene prejavujú žlčníkovými kolikami, alebo začnú cestovať do žlčových ciest a spôsobovať bolesti, zápal alebo ožltnutie upchaním žlčových ciest alebo zápal pankreasu, tak je potrebné žlčník odstrániť. Dá sa to len operačne, a to buď laparoskopicky alebo otvorenou cestou.
Na kamene aj „cez ústa“
Okrem operácie vás môžu odborníci zbaviť kameňov aj endoskopickou metódou podobnou gastroskopii – tzv. ERCP metódou (Endoskopická Retrográdna CholangioPankreatografia), ktorá sa robí cez ústa.
„ERCP je metóda, ktorou dokážeme okrem iného odstrániť aj kamene, ale len zo žlčových ciest. Zo žlčníka nie. Robí sa to cez ústa tak, že sa spoločné vyústenie žlčovodu a pankreatických ciest v dvanástniku - tzv. Vaterova papila, nareže, čomu hovoríme EPS (endoskopická papilosfinkterotómia). Cez tento otvor sa potom kamene košíčkami vyťahujú zo žlčových ciest smerom do dvanástnika, aby odišli prirodzenou cestou,“ vysvetľuje lekár.
Čo hrozí po operácii
Pooperačné komplikácie pri odstránení žlčníka sú podľa lekára veľmi zriedkavé – mali by byť u menej ako jedného percenta prípadov. „Sú to buď komplikácie anestézy alebo komplikácie samotného výkonu – krvácanie, infekcia alebo zúženie hlavného žlčovodu,“ hovorí lekár a dodáva, že „komplikácie po ERCP sú tiež zriedkavé, ale môžu byť aj závažné, ako napríklad krvácanie alebo pankreatitída.“
Vyrieši operácia ťažkosti?
Ak sú ťažkosti spôsobené naozaj žlčníkovými kameňmi, tak operácia podľa lekára ťažkosti úplne odstráni. Hovorí, že po operácii si pacienti zvyčajne musia niekoľko týždňov zvyknúť na život bez žlčníka, a potom už zväčša nemajú žiadne ťažkosti.
„V prípadoch, keď sa ťažkosti pacienta omylom pripíšu náhodne nájdeným žlčníkovým kameňom, tak je samozrejmé, že ťažkosti pretrvávajú aj po operácii, lebo ich pravá príčina bola od začiatku iná. Po nej treba preto pátrať, a to najlepšie ešte pred operáciou,“ zdôrazňuje Tomáš Koller.
(mv)
Čo jesť, čo nejesť
Po operácii žlčníka by ste mali dva až tri týždne dodržiavať diétne opatrenia.
Aká strava je vhodná pre žlčnikárov a čomu by sa mali rozhodne vyhýbať? Lekár hovorí, že ak má niekto kamene a máva koliky, tak by si mal dávať pozor na mastnejšie jedlá, ale koliku môžu spôsobiť napríklad aj objemnejšie jedlá. Vyvarujte sa preto prejedania. Po operácii po uplynutí prechodného obdobia, keď je potrebné dodržiavať diétu, už však pacienti žiadne výraznejšie obmedzenia mať nemusia.
Pomôžu probiotiká alebo enzýmy?
Niektorí odborníci odporúčajú okrem žlčníkovej diéty aj užívanie probiotík a enzýmov. Podľa Tomáša Kollera probiotiká ovplyvňujú zloženie žlče, ale zatiaľ nebol dokázaný žiaden ich liečebný efekt v liečbe žlčových kameňov. „V prevencii vzniku kameňov ich efekt ešte do detailov nepoznáme.“
Enzýmy boli podľa neho vyvinuté za účelom náhrady pankreatických enzýmov v prípade porušenej funkcie pankreasu. „Môžu pomôcť pri spomalenom trávení alebo po ťažších jedlách,“ dopĺňa lekár, „ich vplyv na liečbu chorôb žlčníka sa však takisto žiadny nezistil.“
Nevhodné potraviny a jedlá
- Ostré, silne korenené a presolené jedlá, ostré syry, bryndza, kakao, čokoláda, konzervy, horúce a mrazené pokrm, z nápojov čierna káva, alkohol, chladené nápoje, bublinkové nápoje. Nevhodné sú kompóty z ovocia obsahujúceho drobné zrniečka ale aj hruškový kompót.
- Koreniny: čierne korenie a ostré koreniny vôbec, červená paprika, maggi, horčica.
- Zelenina: kel, kapusta, kvasená kapusta, hrach, fazuľa, šošovica, starý kaleráb, čierna reďkovka, uhorky, huby.
- Ovocie: všetko ovocie, ktoré obsahuje drobné zrniečka (maliny, černice, čučoriedky, ostružiny, ríbezle, egreše, jahody, figy a pod.), melón, hrušky, hrozno, hrozienka, datle, orechy, mandle, mak.
- Mäso: mastné bravčové, kačica, hus, mastné ryby,vnútornosti, údeniny, klobásy, salámy, slanina, oškvarky, vyprážané mäsá.
- Čerstvé pečivo a chlieb, čierny chlieb, kysnuté cestá, palacinky, strapačky, šišky, omelety, praženica, cukrárenské výrobky, mastné krémy.
Čo môžete jesť
- Polievky: obilninové, z ovsených vločiek, ryžová, krupicová, žemľová, zemiaková, mrkvová, z mladej zeleniny, rascová, hrášková, špenátová, paradajková, slabý hovädzí vývar, drobková.
- Mäso: teľacie, kuracie, chudé bravčové, mladé hovädzie, zajac, morka, sladkovodné ryby, rybie filé. Z mäsových výrobkov je vhodná jemná šunka, jemná diétna saláma, diétne párky, šunková saláma, hydinová šunka, hydinová saláma, hydinové párky. (Zdroj: www.nspsk.sk)
(mv)