Z revolučnej technológie LCP, ktorú vyvinuli experti americkej firmy Nanostim, Inc. ako prví na svete, majú úžitok českí pacienti. Bezdrôtový kardiostimulátor pacientovi priamo do srdca implantovali kardiológovia Nemocnice Na Homolce v Prahe. Túto výnimočnú príležitosť dostali vďaka dlhoročnej spolupráci s americkými odborníkmi vo výskume liečby srdcových ochorení. Leadless Cardiac Pacemaker alebo bezdrôtový kardiostimulátor zatiaľ zaviedli šestnástim pacientom.
U nás zatiaľ nie
„Nový typ prístroja obsahuje elektródy a stimulátor v jednom, a preto odpadá prepojenie týchto zložiek vodičmi ako pri bežných kardiostimulátoroch. Vďaka tomu sa významne znižujú najčastejšie riziká liečby, najmä zanesenie infekcie prostredníctvom vodičov a mechanické poruchy elektród,“ vysvetľuje primár Kardiologického oddelenia Nemocnice Na Homolce profesor MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, ktorý spolu s americkými odborníkmi šesť rokov pracoval na uvedení kardiostimulátora do praxe a uskutočnil aj prvé zákroky.
LCP technológiu však zavedú do bežnej praxe až po získaní certifikácie v Európskej únii. Podľa doktora Neužila by sa tak mohlo stať koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Nový prístroj budú zatiaľ implantovať pacientom iba v niektorých vybraných krajinách.
„So Slovenskom sa v najbližšom období nepočíta, zatiaľ sa štúdia uskutočňuje u nás, v Nemecku a Holandsku,“ objasnila RNDr. Marie Fialová z Nemocnice Na Homolce.
Plusy bezdrôtovej technológie
Moderné kardiostimulátory sa vôbec nepodobajú na svojich predchodcov. Väčšina z nich okrem stimulácie trvale monitoruje srdcový rytmus pacienta, samy upozorňujú na technické poruchy alebo blížiaci sa koniec životnosti prístroja. Ukladajú sa pod kožu, do oblasti pod pravú alebo ľavú kľúčnu kosť, a vodičmi sa prepoja s elektródami, ktoré sa zavedú do srdca – do pravej predsiene, pravej komory a ľavej komory. Na správnu činnosť potrebujú jednu až tri elektródy, ich počet a lokalizácia závisia od typu prístroja a spôsobu stimulácie.
Na rozdiel od bežných kardiostimulátorov sa nový LCP vkladá do srdca z vpichu v slabinách cievnym systémom pomocou tenkého vodiča. Umiestni sa a upevní v hrote pravej srdcovej komory. Zákrok trvá zhruba pätnásť minút, pacient je pri vedomí, používa sa len lokálna anestézia na znecitlivenie miesta vpichu. LCP je veľký ako mikroceruzková batéria a vyrobili ho z ušľachtilého kovu, ktorý je proti infekcii mimoriadne odolný.
Tento trojcentimetrový valček obsahuje elektródu, generátor pulzov a batériu. Podľa MUDr. P. Neužila skutočnosť, že je voperovaný priamo do srdca, chorému umožňuje aj väčšiu pohybovú aktivitu a prináša väčšie pohodlie. Nezanedbateľný je aj kozmetický efekt, prístroj nie je vidno. Batéria LCP je asi dvadsaťkrát menšia než pri bežnom stimulátore, vydrží však rovnaký čas – minimálne šesť rokov. Keď kardiostimulátor doslúži, možno ho vybrať a implantovať nový.
Rýchlo a či pomaly
Poruchy srdcového rytmu patria medzi najčastejšie srdcové ochorenia, sú nebezpečné, často bývajú príčinou náhlej kardiálnej smrti. Arytmie spôsobuje abnormálna elektrická aktivita v srdci. Bývajú rozmanité a mávajú rôzne prejavy. Výrazne spomalený (bradykardia) alebo príliš rýchly rytmus srdca (tachykardia) sa môže prejavovať slabosťou, nepravidelným tepom, búšením srdca, krátkodobými stratami vedomia, zhoršením celkovej výkonnosti.
Na liečbu pomalej srdcovej frekvencie sa používa kardiostimulátor. Jeho činnosť spočíva v neustálom monitorovaní srdcovej frekvencie. Ak poklesne pod nastavenú hodnotu, vydáva elektrické impulzy, ktoré podráždia srdcový sval ku kontrakcii. Hmotnosť bežného kardiostimulátora sa pohybuje od 22 do 35 gramov.
Hoci je to prístroj, ktorý nie je prekážkou pre normálny život, ale pomáha človeku vrátiť sa k obľúbeným aktivitám, predsa len má nejaké obmedzenia. Lekári odporúčajú jeho nositeľom vyhýbať sa činnostiam, pri ktorých sa kardiostimulátor môže mechanicky poškodiť, alebo sú vystavení silnému elektromagnetickému poľu.
Autor: Dagmar Murgašová