SME

Nové šance v liečbe žltačky

Žltačka (hepatitída) typu C je nebezpečná aj pre svoj bezpríznakový priebeh, ktorý môže trvať roky. Vzhľadom na to sa ju často podarí diagnostikovať až v pokročilejšom štádiu, keď už môže dochádzať aj k závažnému a trvalému poškodeniu pečene a hrozí až ra

Veľmi závažným a negatívnym rizikovým faktorom na docielenie odpovede na liečbu hepatitídy C je obezita.Veľmi závažným a negatívnym rizikovým faktorom na docielenie odpovede na liečbu hepatitídy C je obezita. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

kovina pečene.

Žiaľ, prevencia v podobe očkovania proti tomuto ochoreniu zatiaľ nejestvuje, pretože vírus hepatitídy C má výrazné mutačné schopnosti. Čím skôr sa preto na ochorenie príde, tým väčšia je šanca na úspešnú liečbu. V súčasnosti majú pacienti k dispozícii účinné lieky, vďaka ktorým sa možno pri včasnej diagnostike z tohto ochorenia aj úplne vyliečiť. Výraznú rolu zohráva napríklad vek pacienta – čím v neskoršom veku sa ochorenie diagnostikuje, tým viac klesá šanca na úspešnú liečbu a je väčšie riziko vzniku cirhózy pečene a hepatocelulárneho karcinómu.

Veľa závisí od imunity

V liečbe hepatitídy C (samozrejme aj iných infekčných ochorení) veľa závisí od toho, ako zareaguje imunitný systém. Odborníci hovoria o nešpecifickej alebo špecifickej imunitnej odpovedi, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri akútnej hepatitíde C.

Ak súhra imunitných mechanizmov zlyháva, infekcia sa vyvinie do chronického štádia. Je preto naozaj veľmi dôležité, aby sa ochorenie čo najskôr diagnostikovalo a mohlo sa začať s vhodnou a efektívnou liečbou.

Aká môže byť imunita

Nešpecifická imunita – ide o vrodené imunitné mechanizmy, patria sem napríklad bariérové funkcie tela, ktoré sú prvou líniou ochrany pred prienikom infekcie do organizmu. Hlavnú rolu hrajú tzv. fagocyty – bunky, ktoré sú schopné rozpoznať škodlivý mikroorganizmus a v procese nazývanom fagocytóza ho pohltia, usmrtia a rozložia.

V rámci nešpecifickej imunity zohrávajú dôležitú rolu aj koža a sliznice – bariéry, ktoré mechanicky bránia vstupu infekcie a produkujú aj množstvo antimikrobiálne pôsobiacich látok.

Špecifická imunita – vstupuje do hry vtedy, ak už infekcia do organizmu prenikne. Tento typ imunity umožňuje vysoko špecifické imunitné reakcie na konkrétne patogény, s ktorými sa človek stretne počas života. Veľmi dôležité je, že tieto reakcie možno rýchlo aktivovať, ak príde k opätovnej infekcii tým istým patogénom.

Hlavné bunky, ktoré zodpovedajú za špecifickú imunitu, sú lymfocyty T a lymfocyty B. Sú to „špecializované“ bunky (druh bielych krviniek), ktoré na rozdiel od buniek nešpecifickej imunity napádajú konkrétne patogény, vedia si ich zapamätať a ak tieto patogény opäť niekedy preniknú do organizmu, tak ich rýchlo zneškodnia.

Fakty a zaujímavosti

Predchádzať hepatitíde C v podobe očkovania zatiaľ nie je možné v dôsledku vysokej variability genómu vírusu. Po prvý raz tento vírus vedci opísali v roku 1989 a má šesť základných genotypov.V Európe sa najčastejšie vyskytuje genotyp 1 a 3, menej genotyp 2. Inkubačná lehota HCV infekcie je od 50 do 150 dní. U infikovaného jedinca sú infekciou postihnuté prakticky všetky orgány (tzv. extrahepatálna manifestácia infekcie), ale klinicky a laboratórne najčastejšie prebieha pod obrazom chronickej hepatitídy (infekcia trvá viac ako 6 mesiacov).

Akútna infekcia sa len zriedkavo zachytí, pretože prebieha zväčša asymptomaticky bez príznakov žltačky, so zvýšenými teplotami a zažívacím dyskomfortom. Menením štruktúry genómu HCV a nedostatočnou aktivitou HCV špecifických cytotoxických T lymfocytov sa vytvárajú podmienky na dlhodobé prežívanie infekcie u infikovaného jedinca. To sú hlavné príčiny, prečo až u 80 % infikovaných pacientov HCV infekcia prechádza do chronickej hepatitídy. U jednej tretiny pacientov po 15 – 20 rokoch infekcie vzniká riziko cirhózy pečene a u 5 % postihnutých po 20 – 25 rokoch aj karcinómu pečene.

Chronický zápal pečene prebieha často bez výraznejších subjektívnych ťažkostí. Najčastejším príznakom je neprimeraná únava a vyčerpanosť. Od objavenia štruktúry HCV sa rýchlo vyvinula diagnostika a úspešná antivírusová a imunomodulačná liečba.

Variabilita genómu vírusu hepatitídy C je dosiaľ najväčšou prekážkou vývoja účinnej očkovacej látky, ktorú by bolo možné použiť v prevencii šírenia infekcie u rizikových skupín obyvateľstva. Pokiaľ ju nemáme k dispozícii, sme odkázaní na aktívne vyhľadávanie, diagnostiku a včasnú liečbu infikovaných jedincov v rizikových skupinách, ako aj sporadických prípadov HCV infekcie, ktoré často unikajú diagnostike. Včasnou liečbou predchádzame predpokladanému nárastu nevratných poškodení pečene – cirhóze a rakovine pečene.

Zdroj: Trendy v hepatológii 1/2010

Novinka v liečbe hepatitídy C

Čo je cieľom liečby pri hepatitíde C? Dosiahnuť u pacienta stav, keď má pol roka po ukončení liečby nemerateľnú virémiu. Čo to však znamená?

Počas liečby lekár sleduje hodnotu virémie – čiže množstvo vírusu v krvi pacienta, ktorá sa meria metódou PCR. Sú tu však obmedzenia, pretože ak virémia klesne pod určitú hodnotu (50 IU/ml), tak už nie je možné rozlíšiť, či je virémia nulová, alebo iba veľmi nízka.

Odborníci uvádzajú, že ak je množstvo vírusu v krvi pol roka po ukončení liečby nemerateľné, tak prakticky nehrozí, že by neskôr mohlo nastať opätovné vzplanutie infekcie. Vtedy hovoríme o trvalej virologickej odpovedi. Priaznivým signálom úspešnosti liečby je nemerateľná virémia dosiahnutá už počas prvých 12 týždňov liečby.

Pacienti s hepatitídou C majú v súčasnosti k dispozícii už aj novú liečbu. Ide o novú trojkombinačnú liečbu s pridanou treťou účinnou látkou k súčasnej štandardnej dvojkombinačnej liečbe. Nová trojkombinácia bude v blízkej budúcnosti patriť k novým stratégiám prvej voľby v liečbe hepatitídy C.

O mechanizme účinku liečby a novej trojkombinácii sme sa rozprávali s odborníkom na ochorenia pečene – gastroenterológom – hepatológom MUDr. Marianom Oltmanom, PhD.

Môže vírus „driemať“ ukrytý v bunke tak, že ho nemožno odhaliť ani detekciou protilátok anti-HCV?

Anti-HCV sú protilátky, ktoré sa objavujú v prípade stretnutia organizmu s vírusom, to znamená vždy v akútnej fáze. Tým, že máme tzv. imunologickú pamäť, tieto protilátky sa potom už tvoria celý život, bez ohľadu na to, či vírus v organizme je, alebo nie je. Znamená to, že v určitej fáze infekcie sa môže stať, že sa vírus „ukryje“ aj inde ako v pečeňových bunkách, a potom sa vráti späť do pečene.

Typickým príkladom je transplantácia pečene. Ak pacientovi transplantujú pečeň preto, že mu zlyhala pre chronickú hepatitídu C, tak univerzálne sa prakticky vírus vráti späť. V podstate sa nemôže stať, že by sa vírus tak dostal do organizmu, a tak v ňom „driemal“, aby tieto protilátky neboli prítomné.

U niektorých ľudí sa môže stať, že imunologická pamäť je krátka a vtedy sa protilátky nemusia vytvárať, ale pri hepatitíde C sa vytvárajú protilátky proti viacerým rôznym štruktúram na víruse. Väčšinou je niektorá z nich prítomná, a preto sa tieto protilátky dajú prakticky vždy detegovať, čo odhaľujeme ako zmes protilátok anti-HCV.

Od čoho všetkého závisí v prípade liečby tzv. virologická odpoveď?

Závisí to od vlastnosti vírusu, ako aj od vlastností hostiteľa – pacienta. Prítomné sú faktory, ktoré možno odstrániť, a faktory, ktoré sa odstrániť nedajú. V druhej skupine je napríklad vek. Čím je človek starší, tým väčšia je šanca, že infekcia bude nebezpečnejšia. Takisto zohráva rolu pohlavie – u mužov je výskyt hepatitídy C častejší, ľahšie sa infikujú a ochorenie u nich aj ľahšie prechádza do chronickej fázy.

Medzi faktory, ktoré nemožno odstrániť, patrí aj rasa – u nebelochov je priebeh ochorenia horší. Veľmi závažným a negatívnym rizikovým faktorom na docielenie odpovede na liečbu sú nadváha a obezita. Takisto aj pitie alkoholu, ale aj cukrovka a inzulínová rezistencia sú veľmi negatívne faktory.

Zdá sa, že stukovatenie pečene ako súčasť metabolického syndrómu (vysoký tlak, brušná obezita, vysoký cholesterol, vysoká hladina cukru v krvi) je negatívnym predpovedným faktorom.

Potom sú faktory, ktoré môžeme zmeniť – redukcia hmotnosti, správna životospráva, nepitie alkoholu, čo najlepšia kontrola ochorení, ako sú cukrovka alebo vysoký tlak krvi. A potom sú to faktory na strane vírusu. Dôležité je, o aký genotyp ide – pri hepatitíde C ich je šesť.

Ukazuje sa, že genotypy 1A a 1B sú horšie ako ostatné, ťažšie sa liečia, rýchlejšie prejdú do cirhózy pečene, do zlyhania pečene. Žiaľ, v našich podmienkach sa vyskytuje najmä genotyp 1. Odzrkadľuje sa to preto aj v liečebných schémach. Genotypy 1 a 4 sa liečia rok, kým genotypy 2 a 3 sa liečia pol roka.

Aký je mechanizmus liečby hepatitídy C?

Máme tri možnosti. Virostatické lieky – sú to lieky, ktoré zastavujú množenie vírusu, potom lieky, ktoré nejakým spôsobom ovplyvňujú a stimulujú imunitný systém, aby efektívnejšie s vírusom bojoval, a potom sú to látky – lieky, ktoré majú aj virostatický efekt (a aj účinne bojujú) a stimulujú imunitný systém. Toto je doteraz používaná dvojkombinácia liekov.

V tejto dvojkombinácii sa používa virostatikum (ribavirín), a potom liek, ktorý stimuluje imunitný systém a má aj virostatický alebo antivírusový efekt – interferón alfa. Interferón alfa teda stimuluje imunitný systém, aby bol v boji efektívnejší a zastavuje množenie vírusu. A množenie vírusu takisto zastavuje aj ribavirín.

Teraz k dvojkombinácii pribudla tretia látka, ide o priame virostatiká – DAA (Direct Antiviral Agents), ktoré majú výhodu v tom, že priamo pôsobia v rámci rozmnožovacieho cyklu vírusu. Priamo pôsobia na jednu časť rozmnožovacieho mechanizmu, takže vírus nemôže v rámci rozmnožovania – replikácie kompletizovať svoj virión (častica vírusu schopná napadnúť zdravú bunku a rozmnožovať sa v nej).

Nové virostatikum v jednej fáze „výroby“ zasiahne, takže vírus sa nemôže množiť. Tak je, samozrejme, nová terapia oveľa účinnejšia. Navyše dáva šancu na liečbu tým, ktorí v minulosti na dvojkombinačnú liečbu neodpovedali – tzv. neodpovedači, alebo sa im po ukončení podávania liečby ochorenie vrátilo – tzv. relapséri.

Možno novou trojkombináciou liečiť hociktorého pacienta s HCV?

Nová liečba má celosvetovo schválenú indikáciu aj pre prvýkrát liečených – voláme to terapia naivných pacientov alebo pacientov ešte neovplyvňovaných žiadnou liečbou, čiže ani liečbou dvojkombináciou.

Potom je schválená táto liečba aj u tých, u ktorých liečba dvojkombináciou nebola úspešná, čiže sa im ochorenie vrátilo po skončení liečby. To sú spomínaní relapséri. Ale vzhľadom na to, že ide o extrémne drahú liečbu, na jej indikáciu sú presné reguly, a nie vo všetkých štátoch Európskej únie je tento nový typ liečby trojkombináciou schválený.

U nás už tento nový typ liečby schválený je, a to u pacientov, ktorí relabovali, alebo sa im ochorenie vrátilo. U naivných pacientov a tzv. neodpovedačov zatiaľ u nás liečba schválená nie je. Liečba trojkombináciou trvá rok a používa sa pri genotype 1, pretože sa ukazuje, že pri genotype 2 a 3 je dvojkombinácia dostatočne účinná.

(mv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu