
K práci na počítači treba mobilnú stoličku s regulovateľnou výškou sedačky a sklonom vysokého operadla, s opierkami lakťov, osožná je podložka pod nohami, ergonomická podložka myši a tvarovaná klávesnica. Inak dlhodobá práca v strnulej polohe môže prispieť k vážnym zdravotným komplikáciám a deformáciám.
FOTO SME – PAVOL MAJER
Bolí vás šija, chrbát, zápästia a po celý deň vás sprevádza nepochopiteľná únava? Obviňujete z toho všetkého počítač? Možno oprávnene.
Počítače sa stali samozrejmou súčasťou každodenného života a počet hodín, ktoré ľudia trávia pred monitorom, sa stále zvyšuje. Tým sa zvyšuje aj negatívne pôsobenie počítačov na ľudský organizmus. Ako sa tieto vplyvy prejavujú a v čom spočíva prevencia? Až dve tretiny ľudí, ktorí pravidelne pracujú s počítačom, sa sťažujú na problémy so zrakom, na vysušené sliznice alebo slzenie a pálenie očí, tlak v nich, celkovú únavu očí a bolesti hlavy.
Príčiny sú viaceré:
* Individuálny stav zraku. U ľudí so skrytou očnou chybou alebo chybnou korekciou zraku sa problémy objavujú rýchlejšie a intenzívnejšie.
* Časté striedanie pohľadu medzi obrazovkou, klávesnicou a podkladmi vytlačenými na papieri.
* Dlhodobá práca, keď sa únava zraku pri práci s počítačom začína asi po dvoch hodinách a zreteľne sa prejavuje po štyroch hodinách.
* Svetelné podmienky zhoršuje nedostatočné alebo nadmerné osvetlenie pracovného prostredia. Ostrý alebo príliš slabý kontrast medzi obrazovkou a okolím, ako aj oslňovanie a svetelné odrazy oči veľmi rýchlo vyčerpávajú.
Opatrenia, ktorými zmiernime tlak na naše zmysly, môžeme urobiť často bez výraznejších nákladov.
* Primerané osvetlenie dosiahneme, keď obrazovku monitoru nenasmerujeme oproti oknu ani chrbtom k nemu a zatienime okno. Tie isté pravidlá platia pre umelé osvetlenie.
* Obrazovkové filtre použijeme na počítače, ktoré nemajú takto ošetrený monitor.
* Použijeme dostatočne veľký pracovný stôl.
* Dôležité sú aj pravidelné pracovné prestávky.
Časté bývajú poruchy pohybového aparátu. Okolo 70 percent ľudí pracujúcich s počítačmi pociťuje bolesti v chrbtici – najmä v krčnej a bedrovej časti. Bolievajú ich tiež zápästia a prsty.
Príčiny pramenia najmä z nášho nedodržiavania ergonomických zásad:
* Dlhé sedenie v strnulej polohe je pre ľudský organizmus neprirodzené.
* Pri úprave pracoviska často zamestnávatelia nedodržia ergonomické zásady, ako investori totiž chcú ušetriť prostriedky na zariadenie kancelárií alebo naopak, prezentovať vlastnú veľkosť pred klientmi. Nedbajú pritom na správne usporiadanie zariadení, ktoré od zamestnancov vyžadujú nevhodné predklony, záklony, otáčanie. Aj nedostatok miesta na pracovnej ploche, nesprávna výška monitoru, zlé umiestnenie a neprijateľný sklon klávesnice okrem utrpenia znižujú aj kvalitu pracovného výkonu.
* Nevhodný typ stoličky je najmä taký, ktorý nepodporuje podopretie čo najväčšej časti tela. Okrem toho kvalitná stolička by mala mať čo najviac možností individuálneho nastavenia výšky sedacej plochy, sklonu opierky, prispôsobenie podopretia rúk, ako aj tvarovanie sedačky a operadla. Pozitívnym príkladom sú sedadlá v športovo ladených automobiloch.
* Predlžovanie práce si dnes, v čase nášho raného kapitalizmu, ani neuvedomujeme. Nesúvisí iba so zlou organizáciou práce, svoje hrajú aj požiadavky šéfov a vysoké percento nezamestnanosti. Ak pri práci dlhodobo podávame výkon približujúci sa takmer permanentnému stresu, telesnú únavu si neuvedomíme, organizmus sa ohlási sám, keď zlyhá niektorá časť jeho systému.
Opatrenia môžeme sčasti uviesť do pracovného života sami, niečo musí urobiť kompetentný v rámci zhumanizovania pracovného prostredia.
* Striedanie polôh pri sedení je účinné a berme ho ako systematické cvičenie.
* Každé dve hodiny si urobme desať– až pätnásťminútovú pracovnú prestávku.
* Maximálny čas práce s počítačom by nemal presiahnuť šesť hodín. Pracovník by sa mal potom venovať práci iného charakteru.
* Horná čast monitoru by mala byť umiestnená vo výške očí. Vzdialenosť monitoru od očí by mala byť aspoň 70 centimetrov.
* Výška klávesnice by mala umožniť 90-stupňový uhol v lakti.
* Treba používať aj ergonomické pomôcky, ako podložku pod nohy, opierku bedrovej časti chrbtice, opierku predlaktia.
Približne u päťdesiatich percentách ľudí, ktorí používajú počítač, sa objavujú určité psychické problémy. Chronickú nespokojnosť strieda náladovosť, neurotické prejavy, neskôr môžu nastať až psychosomatické ochorenia, vo väčšine prípadov nastáva znížená pracovná výkonnosť.
Príčiny bývajú zložitejšie, pôsobia dlhodobejšie a aj ich odstránenie býva zložitejšie.
* Celková atmosféra na pracovisku pôsobí vždy výrazne určujúco na osobné prežívanie a aj na pracovný výkon.
* Časový tlak, veľké množstvo práce, z nich vyplývajúci stres sa dajú vyriešiť iba zásadnými koncepčnými opatreniami, organizáciou práce a vytvorením komplexu pracovných podmienok.
* Vysoké nároky na tvorivosť, potreba intenzívnej koncentrácie pozornosti potrebujú ako protiváhu aktivity iného charakteru.
* Monotónna práca s počítačom je v niektorých profesiách základom pracovných metód. Preto ju treba aspoň prerušovať a spestriť.
Opatrenia môžeme zvládnuť v niektorých prípadoch aj vlastnou réžiou.
* Zvládnuteľný pracovný rozvrh je prvým krokom, ktorý musíme urobiť. Ak je to možné, pri neriešení príčin je lepšie uvažovať aj o zmene pracovného zamerania. Pomôže aj revidovanie vlastných profesijných ambícií a očakávaní.
* Striedanie práce a odpočinku ako krátkych prestávok, striedanie druhov pracovných úkonov, ale aj dodržiavanie správnej životosprávy a dostatočne kvalitného odpočinku v rámci dňa a celého týždňa pomôžu vybudovať dostatočnú odolnosť organizmu proti stresu a pracovným tlakom.
* Dodržiavanie pitného režimu, ktorý býva často zanedbávaným predpokladom nástupu únavy, vyčerpania a až psychických problémov.
Mnohoraké žiarenie neviditeľným spôsobom môže ohrozovať naše zdravie. Pri počítačoch sa vyskytujú žiarenia a polia s rôznymi účinkami a pôsobiace na rozličné orgány tela.
* Optická radiácia je nebezpečnejšia tým, že úrovne infračerveného a ultrafialového žiarenia sú nízke a nemusia sa prejaviť v krátkom čase.
* Röntgenové žiarenie má nízke hodnoty na úrovni prirodzeného pozadia prostredia.
* Elektrostatické pole môže spôsobovať tvorbu kožných vyrážok, malátnosť, únavu a apatiu.
* Rádiofrekvenčné elektromagnetické pole má podľa predpokladov odborníkov negatívny vplyv na tehotné ženy a mužskú plodnosť.
Opatrenia na eliminovanie týchto negatívnych javov sú v našich silách pomerne jednoduchými riešeniami.
* Mali by sme udržiavať približne 60-percentnú vlhkosť vzduchu, čo pôsobí ako určitý izolátor.
* V žiadnom prípade netreba skracovať vzdialenosť od monitoru pod 70 centimetrov.
* Pri výbere nových sa vyplatí uprednostňovať monitory s nízkymi elektrostatickými poliami.
* Na staršie typy môžeme použiť obrazovkové filtre a bočné a zadné ochranné kryty na počítač.
PODĽA INTERNETU - ĽUBOMÍR ŠIMNA