
Kresby – autor a z knihy Výstavba interiéru, IKAR
Vonkajšími činiteľmi sú prach, chemické splodiny, exhaláty a mikroorganizmy. Negatívne pôsobia aj zložky zo stavebných materiálov a zariadenia bytu – lepidlá, nátery, odparovanie z čerstvej stavby, kondenzovaná vlhkosť prestupujúca cez trhliny vo vonkajšej stene, formaldehyd, prírodné rozpúšťadlá a radón.
Sme výrazní samoznečisťovatelia
Ovzdušie v byte výrazne znečisťujeme aj sami. Na zdravie zle vplýva koncentrácia výparov a vlhkosti z varenia, kúpania, prania, ale aj potenie sa a dokonca dýchanie. Dôsledky najviac vnímame po návrate do uzavretej miestnosti ako zápach, koncentráciu plynov a pár, v ktorých je živná pôda pre baktérie, plesne, vírusy. Prach z oblečenia, kobercov, čalúnenia, zo záclon a závesov, časti olúpanej pokožky, pôdy z kvetináčov, srsť zvierat a perie vtákov chovaných v domácnosti iba zvýrazňujú nezdravé pôsobenie.
Kvalita ovzdušia závisí aj od vlhkosti vzduchu v byte. Obsah vodnej pary v súčinnosti s teplotou vzduchu určujú relatívnu vlhkosť a vytvárajú predpoklad príjemného a tiež zdravého bývania.
Dôležité je správne vetranie
Keď sa rozhodneme vymeniť okná za dokonale izolované, musíme sa sústrediť na správne vetranie. Vzduch pri netesných oknách plynule cirkuloval. Samozrejme, aj so stratami tepla a permanentným podchladzovaním stien. Okrem toho, že je to neekonomické, je to aj neúčinné.
Najjednoduchšie a najúčinnejšie sa vymení vzduch v miestnosti pri nárazovom vetraní a najmä prievanom. Do hodiny takto vymeníme vzduch v byte bez toho, aby sa výraznejšie znížila teplota povrchu stien a iných predmetov. Veľké rozdiely medzi teplotou stien, vnútorných okenných tabúľ a vzduchom v miestnosti pôsobia nepriaznivo na ľudský organizmus. Teplotné rozdiely sú ešte výraznejšie v rohoch miestností. Preto sa okrem izolácií vonkajších stien vyplatí použiť aj do okien termoizolačné sklá alebo fóliu.
Akumulované teplo sporí za nás
Výhodou je, keď vnútorné obvodové steny dokážu akumulovať a udržať teplo aj počas vetrania. Pomôže tomu nielen izolovanie vonkajších obvodových stien, ale aj výber materiálu na vnútorné priečky z pálených odľahčených tehál, pórobetónových tvárnic alebo dodatočného obkladu. Klasickým a neprekonaným materiálom na to je drevo.
Rovnako dôležitá je aj schopnosť udržať optimálnu vlhkosť vzduchu v miestnosti. Príjemné a zdravé prostredie je pri relatívnej vlhkosti vzduchu v rozmedzí medzi 40 až 60 percentami. Preto je dobré merať pohyb vlhkosti vzduchu v miestnosti. Jej zvýšená hodnota prináša vznik plesní najmä v rohoch, kde býva zároveň nižšia teplota povrchu stien a často aj tepelné mosty, ktorými sa steny zvonku ochladzujú. Plesne a spóry môžu vyvolať alergie a zhoršenie zdravotného stavu najmä starších a oslabených ľudí.
Súčasná technika umožňuje nastaviť regulovanie vykurovania v čase našej neprítomnosti alebo v nočných hodinách. Ani takto by však rozdiely vo vykurovaní nemali presiahnuť 2-3°C, lebo tým trpí pohodlie bývania. Vyhriatie vychladnutých stien stojí potom neúmerne veľa energie.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
teplota relatívna
vlhkosť vzduchu
-7 0C 100 %
0 0C 50 %
+10 0C 25 %
+15 0C 20 %
+20 0C 13 %
+23 0C 11 %
Tabuľka – 2g vody v metri kubickom vzduchu, teplota a relatívna vlhkosť