SME

Na imunitu treba myslieť už v lete

Posilňovanie imunity sa obvykle dostáva na pretras s nástupom chladného jesenného počasia a s ním spojených vírusových a bakteriálnych infekčných ochorení. S posilňovaním imunity však treba začať už v lete.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Obávate sa septembra pre častejšiu chorobnosť svojho drobca? Nielen chladné počasie ale aj pobyt detí v kolektíve otestujú odolnosť jeho organizmu. V súvislosti s imunitou sa často hovorí o tom, že novorodenec ho ešte nemá dozretý a významný vplyv na jeho dozrievanie má dojčenie. Ako dlho sa však imunita vyvíja a dozrieva a čo signalizuje, že ju dieťa nemá dostatočne silnú?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najdramatickejším obdobím pre dozrievanie imunitného systému dieťaťa je podľa klinického imunológa, alergológa a pediatra Miloša Jeseňáka z Kliniky detí a dorastu Jesseniovej lekárskej fakulty UK, Univerzitná nemocnica Martin obdobie prvého roku života. Vtedy podľa neho netreba nadbytočne vstupovať do zložitých procesov dozrievania imunity rôznymi zásahmi z vonku, napríklad liekmi na podporu imunity a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinečná substancia

Vhodným spôsobom ako možno v ranom veku dieťaťa vplývať na jeho imunitu je strava. Materské mlieko je z pohľadu imunológa veľmi zaujímavou a ťažko napodobiteľnou substanciou.

„Ak nie je možné dojčenie, do prípravkov náhradnej mliečnej výživy sa pridávajú podľa vzoru materského mlieka rôzne faktory a zložky, napríklad prebiotiká – oligosacharidy GOS/FOS, vitamíny, polynenasýtené mastné kyseliny, minerály, pomocou ktorých sa snažíme aspoň do istej miery napodobiť jedinečné pôsobenie materského mlieka a dopriať aspoň čiastočne jeho výhody aj nedojčeným deťom. V tomto období sa zároveň aj prejavujú najzávažnejšie poruchy imunity, ktoré vyžadujú skorú liečbu,“ hovorí lekár.

Typickým prejavom týchto závažných vrodených porúch imunity sú podľa neho ťažké, komplikované, opakované a invazívne infekcie, ktoré sa len ťažko liečia a zanechávajú následky. Ďalším prejavom je napr. dlhodobá hnačka a neprospievanie dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy navštíviť imunológa

Na vrodené poruchy imunity treba podľa lekára myslieť aj vtedy, ak sa takéto geneticky podmienené choroby vyskytujú v príbuzenstve dieťaťa, alebo ak je napríklad v rodine údaj o úmrtiach malých detí na nezvyčajné infekčné komplikácie.

Na druhej strane sa podľa odborníka nemusíte obávať, že by vaše dieťa hneď muselo mať poruchu imunity, ak chodí do kolektívu a býva najmä na jeseň a v zime často „klasicky choré“, ak ochorenia prebiehajú bez komplikácií a následkov.

„Ak však infekcie prebiehajú komplikovane, zložito, nezvyčajne, určite by rodičia mali navštíviť imunológa. Celkovo imunitný systém pokračuje v dozrievaní v predškolskom veku a aj počas školy a plne zrelý je až v období puberty,“ vysvetľuje pediater.

Začnite už v lete

Posilňovať imunitu dieťaťa by ste mali začať už počas leta. Ako na to? Lekár odporúča dbať na dostatok odpočinku, pohybovej aktivity, budovanie pravidelného režimu dieťaťa. Dôležitá je pestrá a vyvážená strava, kvalitné potraviny. Súčasťou stravy môžu byť aj pokračujúce náhradné mliečne formuly, do ktorých sa pridávajú rôzne zložky, ktoré majú priaznivý vplyv na detský organizmus a jeho funkcie.

SkryťVypnúť reklamu

„Imunitný systém dieťaťa možno prípadne podporiť výživovými doplnkami, a tak ho akoby pripraviť na vyššiu nálož rôznych baktérií a vírusov v detskom kolektíve. Netreba zabúdať ani na fakt, že väčšina „často chorých“ detí so stúpajúcim vekom vyrastie z vysokej chorobnosti, keď si ich imunitný systém vybuduje dostatočnú pamäť a skúsenosti,“ dodáva lekár.

Jedálny lístok

Odborníci často zdôrazňujú, že dieťa nie je zmenšený dospelý, takže aj skladba jedálneho lístka musí byť prispôsobená jeho špecifickým potrebám. Skúste sa držať jednoduchých pravidiel: všetkého s mierou, dostatok kvalitných potravín, málo konzervantov a farbív, primerané množstvo sladkostí, pravidelný režim stravovania s primeraným množstvom a kalorickým príjmom.

Strava detí by podľa pediatra mala byť bohatá na ovocie a zeleninu – najlepšie z našej geografickej oblasti, a to najmä u najmenších detí, s dostatkom vlákniny, cereálií, kvalitných bielkovín (napr. mäso), chýbať by nemali potraviny s obsahom dôležitých minerálov a vitamínov. „Ukázalo sa, že posilňovanie imunity stravou predstavuje v súčasnej medicíne významný smer. Ani v stravovaní detí nie sú dobré extrémy ako napríklad nadmerné obmedzovanie sacharidov, rôzne extrémne stravovacie filozofie (napr. vegánstvo),“ hovorí lekár.

Kedy a ako otužovať

Imunitu dieťaťa možno posilňovať aj otužovaním. Podľa lekára je vhodné začať až okolo jedného roka dieťaťa, vždy však treba zohľadniť aj aktuálny zdravotný stav dieťatka. Rozhodne nezačínajte s otužovaním, ak je dieťa choré. A ako správne postupovať? „Dôležitá je pravidelnosť, postupné pomalé znižovanie teploty, napríklad vody. Medzi otužovanie patrí aj pobyt čerstvom chladnom vzduchu s primeraným oblečením. Možno spávať aj pri otvorenom okne, čo však nemusí byť vhodné pre niektorých alergikov,“ vysvetľuje lekár.

Pomáha aj more

Za vhodný spôsob, ako podporiť fungovanie imunity sa považuje aj pobyt pri mori. Lekár však neodporúča cestovať k moru s malými deťmi do dvoch rokov. Hovorí, že dieťa ešte nemá plne vybudovanú termoreguláciu, navyše niekedy nemusí pociťovať smäd, čo môže viesť k rýchlej dehydratácii s vážnymi následkami.

Rizikom je aj UV žiarenie, nadmerné vlhko a teplo, čo môže tiež viesť k dehydratácii dieťaťa, zvlášť ak rodičia nedodržiavajú potrebné opatrenia (vysoký ochranný UV faktor, slnečné okuliare, pokrývka hlavy, dostatok tekutín, obmedzenie pobytu na slnku v obednom čase a podobne).

Sauna či jaskyňa

Minimálny vek pre saunovanie je okolo pol roka – do tohto obdobia sa dieťa nedokáže „potiť“ a správne regulovať telesnú teplotu v extrémnych podmienkach. Lekár hovorí, že u detí je optimálne začať so saunovaním okolo druhého až tretieho roku života.

„Pobyty majú byť na začiatku veľmi krátke, rádovo niekoľko minút, vždy s ohľadom na to, či sa to dieťaťu páči a ako to zvláda. Na začiatku by teplota mala byť nižšia a opäť netreba zabúdať na pitný režim.“ Na organizmus a aj imunitu priaznivo pôsobí aj pobyt v prírodnej jaskyni – speleoterapia. Soľné jaskyne napodobujú toto prirodzené prostredie, pobyt v nich však má aj svoje mínusy. Najzávažnejším problémom umelo vytvorených jaskýň je podľa lekára časté znečistenie ovzdušia rôznymi halofilnými baktériami, ktoré môžu byť agresívne a vyvolávať rôzne ochorenia dýchacieho systému.

„Navyše sa v týchto „jaskyniach“ často používa klimatizácia,“ hovorí odborník, „čo je v príkrom rozpore s celou metódou prírodnej speleoterapie. Soľné jaskyne postrádajú viaceré dôležité aspekty a vlastnosti prirodzených jaskýň, a preto sa nedajú v účinnosti s nimi ani porovnávať.“

Čo ovplyvňuje imunitu

K pozitívnym faktorom, ktoré podporujú dozrievanie imunity, zlepšujú imunitné funkcie a budujú tzv. imunitnú pamäť podľa lekára patrí:

  • materské mlieko,
  • pestrá a vyvážená strava,
  • niektoré prídavné zložky v náhradnej mliečnej výžive (napr. nukleotidy, prebiotiká – skratka GOS/FOS – pozitívne ovplyvňujú tvorbu črevnej mikroflóry dieťaťa, vitamíny – najmä D, ale aj C, A, E, minerály – napr. zinok a podobne),
  • očkovanie – buduje imunitnú pamäť voči mnohým, život ohrozujúcim ochoreniam, a to najmä v období, keď je dieťa náchylné na tieto ochorenia,
  • dostatok pohybovej aktivity,
  • dostatok spánku,
  • otužovanie,
  • výživové doplnky – v prípade vyššej chorobnosti nimi možno pozitívne ovplyvniť imunitné funkcie (napr. beta-glukány, baktériové lyzáty, niektoré fytoprípravky a pod.)

Negatívne faktory:

  • pasívne fajčenie – podľa lekára je u dieťaťa vystavovaného cigaretovému dymu vyššie riziko rozvoja astmy,
  • znečistené ovzdušie,
  • nadmerné množstvá rôznych farbív, konzervačných prípravkov v strave, nadmerný psychický a fyzické stres,
  • nedostatok spánku a kvalitného odpočinku,
  • jednostranná a nevyvážená strava a iné.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 626
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu