okov.
„Príčina vzniku nočného pomočovania je fyziologická – ide o nedozretosť spojenia medzi mozgom a močovým mechúrom. Moč sa tvorí v obličkách a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme - vazopresín. V noci jej tvorí viac a tým sa paradoxne zmenší objem moču. Močový mechúr sa napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť. U detí s nočným pomočovaním je často v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu. Následne sa u takýchto detí vytvorí v noci veľa moču a močový mechúr sa preplní.
Dieťa nie je schopné rozoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou," vysvetľuje príčiny vzniku choroby Andrea Černianska, detská nefrologička. Nedostatok tejto látky u detí starších ako päť rokov vie lekár liečiť a dodať ju vo forme dezmopresínu na prekrytie obdobia, keď si ju dieťa bude vedieť vytvoriť samo,“ dodáva nefrologička.
Nočné pomočovanie je jeden z najstresujúcejších problémov malých detí a často aj školského veku, ktorý môže ovplyvniť ich vývoj a negatívne ho poznamenať na celý život.
- má závažné psychologické dôsledky – deti ho označili za tretí najstresovejší faktor po strate rodiča a po rozvode rodičov,
- spôsobuje emocionálnu a sociálnu izoláciu dieťaťa, pocity menejcennosti, poruchy komunikácie. Pomočovanie vyvoláva u dieťaťa hanbu a strach. Nemôže spať u kamaráta, nemôže chodiť na školské výlety, navštevovať školu v prírode. Štúdie dokázali, že pomočujúce sa deti sú zmätené, nahnevané, depresívne a môžu mať veľké ťažkosti pri kontakte s kamarátmi a plnení si školských povinností. Tieto deti majú nižšie sebahodnotenie a sebaistotou a pretrvávajúce pomočovanie môže viesť k frustrácii a stresu v rodine.
Ako môžu pomôcť rodičia svojim deťom?
- Nečakajte, kým z toho dieťa vyrastie, ale čo najskôr navštívte detského lekára.
- Dodržiavajte lekárom navrhované režimové opatrenia.
- Dieťa nekarhajte, ale buďte mu oporou, aby problém čo najskôr zvládlo.
Autor: Ilona Kovacs