Za posledných dvadsať rokov sa ich počet zdvojnásobil. „V súčasnosti trpí týmto ochorením viac ako 7 % obyvateľov Slovenska a podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií na konci roku 2012 v ambulanciách evidovali takmer 350-tisíc pacientov,“ konštatuje MUDr. Emil Martinka, predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámeni
„Okrem toho u ďalších 150-tisíc pacientov predpokladáme ochorenie v zatiaľ nepoznanej, ale už jestvujúcej forme alebo v štádiu prediabetických syndrómov. Tento priam epidemický nárast počtu pacientov súvisí nielen s predlžujúcou sa dĺžkou dožitia našich obyvateľov, ale aj s epidémiou obezity a nezdravým životným štýlom, na čom sa podieľa aj nedostatočná osveta medzi širokou verejnosťou,“ dodáva lekár.
Najviac je „dvojkárov“
Diabetu mellitu 1. typu, ktorý obvykle postihuje už malé deti a treba im podávať inzulín od samého začiatku, predchádzať zatiaľ nevieme. Podľa odborníka je však možná prevencia pri cukrovke 2. typu, ktorá sa začína v dospelom veku a predstavuje viac ako 85 % zo všetkých pacientov s diabetom mellitus.
Hoci aj toto ochorenie má silné genetické pozadie, do veľkej miery je podmienené nesprávnym životným štýlom, predovšetkým nadmerným energetickým príjmom, príjmom nezdravých zdrojov potravín a nízkou fyzickou aktivitou.
Vynechať cukor nestačí
„K dispozícii máme celý rad vedeckých prác, ktoré ukázali, že ozdravením životného štýlu možno ochoreniu predísť aj u vysokorizikových jednotlivcov alebo aspoň oddialiť jeho nástup. Prevencii diabetu 2. typu sa preto treba venovať už od detstva, a to jednak v rodine, ale aj intervenciou v školách a neskôr v zamestnaní s vytváraním podmienok na zdravú životnú voľbu.
Zdravé životné prostredie by malo byť samozrejmosťou. Pokiaľ ide o samotnú prevenciu, treba sa zamerať na celkové ozdravenie spôsobu života. To spočíva v pravidelnej primeranej fyzickej aktivite,“ hovorí predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Ako cukrovke predchádzať:
- športujte denne aspoň 30 – 45 minút v stredne náročnej intenzite,
- preferujte tzv. zdravé potraviny: celozrnné potraviny, zeleninu, ovocie, ryby a morské živočíchy, orechy, dostatok príjmu vlákniny,
- eliminujte príjem nasýtených tukov (slanina, maslo, údeniny, vnútornosti...) a nahraďte ich mononenasýtenými (olivový olej) či polynenasýtenými tukmi (morské ryby, rastlinné oleje),
- preferujte sacharidy s nízkym glykemickým indexom a pod.,
- dosiahnite vyvážený energetický príjem a výdaj. Ak človek trpí nadváhou alebo obezitou, treba redukovať telesnú hmotnosť,
- dôležité je naučiť sa zvládať stres.
Samotné vynechanie cukru teda nestačí. Dôležitý je komplexný prístup.